Yemek Servisi Amiri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir yemek servisi şefinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir yemek servisi şefi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yemek servisi denetçileri, restoranlarının, kafeteryalarının veya diğer yemek servisi kuruluşlarının günlük operasyonlarını denetlemekten sorumludur. Her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için genellikle bir aşçı, sunucu ve diğer çalışan ekibini yönetirler.

Yemek servisi denetçileri ek olarak envanteri yönetmekten, sarf malzemelerini sipariş etmekten, vardiyaları programlamaktan ve sağlık kurallarına ve diğer düzenlemelere uyumu sağlamaktan sorumlu olabilir.

Yemek Servisi Amiri Sorumlulukları ve Görevleri

Yemek servisi denetçilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Gıda maddelerinin hazırlanması, saklanması, taşınması ve sunumu ile ilgili tüm gıda güvenliği düzenlemelerine uyulmasını sağlamak
 • Güvenlik prosedürleri, yiyecek hazırlama teknikleri ve menü öğeleri hakkında personel eğitimi
 • Departmanı etkileyen sorunları çözmek için pazarlama, muhasebe, insan kaynakları ve satın alma gibi diğer departmanların yöneticileri ile koordinasyon sağlamak
 • Gerektiğinde yeni çalışanları işe almak da dahil olmak üzere çalışan programlarını düzenlemek
 • Tesisleri düzenli olarak temizlik ve bakım sorunları için denetlemek
 • Çalışanların iş performanslarını denetlemek de dahil olmak üzere restoranın veya diğer yemek servisi kuruluşunun günlük operasyonlarını denetlemek
 • Çalışan devam oranlarını izlemek ve tüm personelin verimli çalışmasını sağlamak
 • Yemek kalitesi, hizmet ve karlılık standartlarını karşıladıklarından emin olmak için bireysel restoran veya tesis yöneticilerinden gelen raporları gözden geçirmek
 • Gıda güvenliği ve sanitasyon politikaları geliştirmek ve bunları tesis ve personelin düzenli denetimleri yoluyla uygulamak

Yemek Servisi Amiri Maaşı Ne Kadar?

Yemek servisi denetçilerinin maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve restoranın veya yemek servisi şirketinin büyüklüğüne ve konumuna göre değişir. Ayrıca bahşiş şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (19.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (29.00 TL/saat)

Yemek servisi denetçilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, on yıl içinde büyümesi öngörülen restoran endüstrisindeki devam eden büyümeden kaynaklanacak. Bu işletmelerin faaliyetlerini denetlemek ve müşterilerin yüksek kaliteli yiyecek ve hizmet almalarını sağlamak için yemek servisi denetçilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Yemek Servisi Amiri İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Yemek Servisi Şefi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir yemek servisi süpervizörü genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

Eğitim: Yemek servisi denetçilerinin genel olarak en az bir lise diplomasına ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, bazı üniversite kurslarını tamamlamış adayları tercih eder. Yemek hazırlama, beslenme ve mutfak sanatları dersleri almak adayların yemek servisinde kariyer yapmalarına yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Yemek servisi denetçileri genel olarak önceki pozisyonlarından iş başında eğitim alırlar. Ayrıca, kuruluşun belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmek için işverenlerinden ek eğitim alabilirler. Bu eğitim, restoranın menüsünü, yemek hazırlama prosedürlerini ve müşteri hizmetleri standartlarını öğrenmeyi içerebilir.

Yemek servisi denetçileri ek olarak konferans ve seminer şeklinde eğitim alabilirler. Bu etkinlikler, yemek servisi denetçilerinin yeni gıda trendleri, gıda güvenliği düzenlemeleri ve müşteri hizmetleri teknikleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir bireyin niteliklerini mevcut ve olası işverenlere kanıtlayabilir. Yemek servisi denetçileri, sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifika almayı tercih edebilir.

Yemek Servisi Süpervizörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yemek servisi denetçilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Liderlik: Liderlik becerileri, yemek servisi süpervizörü olmanın önemli bir yönüdür. Mutfak personeli, yemek odası personeli ve diğer destek personelinden oluşan bir ekibi yönetmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve ortak hedeflere ulaşmak için onları birlikte çalışmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir. Ekip üyelerinize görev ve sorumlulukları devretmek için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

İletişim: İletişim, bilgiyi konuşma veya yazma yoluyla iletme eylemidir. Bir yemek servisi amiri olarak, çalışanlar, müşteriler ve yöneticilerle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, mesajınızı net ve verimli bir şekilde iletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, çalışanlar ve müşteriler arasındaki çatışmaları çözmek için iletişimi kullanabilirsiniz.

Takım çalışması: Ekip odaklı bir süpervizör, çalışanlarının ortak hedeflere ulaşmak için birlikte çalışmasına yardımcı olabilir. İşbirliğini teşvik etmek, görevleri devretmek ve çalışanları katkılarından dolayı övmek için ekip çalışması becerilerinizi kullanabilirsiniz. Sorunları çözmek için personelinizin insan kaynakları veya bakım gibi diğer departmanlarla çalışmasına yardımcı olmak için ekip çalışmasını da kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, görevleri zamanında planlama ve yürütme yeteneğidir. Bir yemek servisi amiri olarak, kısa sürede büyük miktarlarda gıda üretimini denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, ekibinizin tüm görevlerini zamanında tamamlamasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme: Yemek servisi denetçilerinin çoğu zaman sorunları çözmesi ve hızlı karar vermesi gerekir. Bir durumu değerlendirebilmeleri ve en iyi hareket tarzını belirleyebilmeleri gerekir. Personel, müşteri hizmetleri, yemek kalitesi ve diğer konular hakkında kararlar almaları gerekebilir.

Yemek Servisi Amiri Çalışma Şartları Nasıl?

Yemek servisi denetçileri, restoranlarda, kafeteryalarda, hastanelerde, bakım evlerinde ve diğer yemek servisi kuruluşlarında çalışır. Genellikle tam zamanlı çalışıyorlar ve 2016’da yaklaşık her 3 kişiden 1’i haftada 40 saatten fazla çalıştı. Birçok yemek servisi amiri sabah erken, akşam, hafta sonu ve tatil vardiyalarında çalışıyor. Bazı yemek servisi amirlerinin nöbette olması gerekebilir. Çoğu yemek servisi amiri içeride çalışsa da, yemek servisi yapanlar dışarıda etkinlikler için hazırlık yaparak zaman harcayabilirler. Yemek servisi amirleri kayma, takılma ve düşme gibi mutfak tehlikelerine maruz kalabilir; bıçaklardan ve diğer keskin nesnelerden kesikler; ve sıcak ekipmandan kaynaklanan yanıklar.

Yemek Servisi Süpervizörü İçin Mesleki Gelişme

İşte yemek servisi denetçilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Yemek servisi denetçilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Yemek Kamyonlarının Büyümesi

Gıda kamyonu endüstrisi, ülkenin dört bir yanında giderek daha fazla kamyonun ortaya çıkmasıyla hızla büyüyor. Bu eğilim, sokak yemeklerinin popülaritesi ve bir yemek kamyonu işine başlamanın kolaylığı da dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönlendiriliyor.

Yemek kamyonu endüstrisi büyüdükçe, yemek servisi denetçilerine olan ihtiyaç da artacaktır. Bu profesyonellere, gıda kamyonlarını yönetmek ve denetlemek, sorunsuz çalıştıklarından ve müşteri beklentilerini karşılamalarından emin olmak için ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, rekabette öne geçmek için gıda kamyonu endüstrisindeki en son trendlere aşina olmaları gerekecek.

Sağlık ve Zindeliğe Odaklanma

Sağlık ve zindelik trendi, yemek hizmeti endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Gittikçe daha fazla insan sağlıklı yiyecekler yemeye ilgi duymaya başladıkça, restoranlar daha sağlıklı seçenekler sunmaya odaklanmaya başlıyor.

Bu eğilim, McDonald’s ve Taco Bell gibi zincirlerin daha sağlıklı seçenekler arayan müşterileri çekmek için daha sağlıklı menü öğeleri eklediği fast-food endüstrisi üzerinde özellikle büyük bir etkiye sahip. Rekabetçi kalabilmek için yemek servisi denetçileri, tadı güzel olan sağlıklı yemekler hazırlamaya ve sunmaya odaklanmalıdır.

Daha Fazla Kişiselleştirme Arzusu

Müşteriler, dışarıda yemek yediklerinde giderek daha fazla kişiselleştirilmiş deneyimler arıyorlar. Bu durum yiyeceklerinin tam olarak istedikleri gibi yapılmasını istedikleri ve özel muamele görüyormuş gibi hissetmek istedikleri anlamına gelir.

Yemek servisi denetçileri, personelini daha kişisel olmaları için eğiterek ve müşteriler için sıcak bir ortam yaratarak bu talebi karşılayabilir. Ek olarak, düzenli müşteriler veya restoranda çok para harcayanlar gibi belirli müşterilere uyarlanmış özel ürünler veya fırsatlar sunabilirler.

Yemek Servisi Amiri Nasıl Olunur?

Bir yemek servisi süpervizörü kariyeri, ayağınızı gıda endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir yemek servisi şefi olarak, çeşitli yiyeceklerle çalışma ve farklı pişirme teknikleri hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, temel liderlik becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak bir aşçı ve sunucu ekibini yönetme deneyimi de kazanacaksınız.

Yemek servisi sorumlusu olmak istiyorsanız, mutfaklarda çalışma deneyimi kazanarak başlayın. Yerel restoranlarda veya yemek şirketlerinde gönüllü olun veya bir aşçılık okulunda staj yapın. Bu size yeni tarifler ve teknikler öğrenmenin yanı sıra bir mutfağın nasıl çalıştığını görme şansı verecek. Ek olarak, yemeğinizin güvenli bir şekilde hazırlandığından emin olmak için gıda güvenliği eğitim kurslarına katılın.

Dipnot: Yemek Servisi Amiri İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en yaygın yolu, mevcut organizasyonunuzdaki merdiveni yukarı taşımaktır. Birçok yemek servisi amiri, işe aşçı veya sunucu olarak başlar ve liderlik ve yönetim becerilerini sergiledikçe şef pozisyonlarına terfi ettirilir. Bazı yemek servisi denetçileri, sonunda daha büyük restoranlarda veya yemek servisi operasyonlarında yönetim pozisyonlarına geçebilir.

Yemek servisi sektöründe deneyimi olanlar da kendi restoranlarını açmayı tercih edebilirler. Bu riskli bir girişimdir. Fakat başarılı olanlar için çok faydalı olabilir. Bu seçeneğe ilgi duyanlar, sektörde bol miktarda deneyim sahibi olduklarından emin olmalı ve dalmaya başlamadan önce sağlam bir iş planına sahip olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu