Yazılım Geliştirme Müdürü Olun

Yazılım Geliştirme Yöneticisi için Görev Tanımı

Yazılım geliştirme yöneticileri, tıbbi araştırmalardan finansmana kadar çeşitli sektörlerde çalışan yazılım geliştirici ekiplerini yönetmektedir. Yazılım, web uygulamaları ve web hizmetleri tasarlamanın yanı sıra, aynı zamanda personeli işe alır, eğitir ve yönetir, bütçe oluşturur ve denetler ve üst yönetime ilerleme raporları hazırlar. Yazılım gereksinimlerini belirlemek için çeşitli departman başkanlarıyla birlikte çalışabilir, yazılım uygulamalarının iş hedeflerine nasıl ulaşabileceğini tartışmak için yönetim ile tanışabilir veya yazılım geliştirildikten sonra teknik ve teknik olmayan son kullanıcıları eğitebilirler.

Yazılım geliştirme yöneticileri ayrıca uygulamaları test eder ve hata ayıklar, performans sorunlarını giderir ve gerektiğinde revizyon yapar. Yazılım geliştirme yönetimi alanı, Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından önümüzdeki birkaç yıl içinde hızla büyüyen bir meslek olarak tahmin edilen bilgisayar uygulamaları yazılım mühendisliği ile yakından ilgilidir.

Eğitim Bilgisayar bilimi lisans derecesi
İş Yetenekleri Analitik beceri, detay odaklı, liderlik, teknik beceri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 103.560 ₺ (tüm yazılım geliştiriciler)
İş Büyümesi (2016-2026)* %24 (tüm yazılım geliştiriciler)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Yazılım geliştirme yöneticileri genellikle bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği veya ilgili bir teknik alanda lisans derecesine ihtiyaç duyar; Ancak, bazı işverenler, üst düzey pozisyonlar için Master of Science derecesi veya MBA isteyebilir. Birçok işveren aynı zamanda yazılım tasarımı ve geliştirmede geniş bir deneyime, Unix ve Java gibi çeşitli platformlarda ve dillerde çalışma bilgisine ve öncü proje ve ekiplerde deneyim sahibi olmaya ihtiyaç duyar. Tıbbi araştırma veya finans gibi özel bir sektörde çalışan yazılım geliştirme yöneticilerinin de bu sektöre özgü eğitim ve deneyime ihtiyacı olabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Yazılım geliştirme yöneticileri, bilgisayar yazılımı dilleri, platformları ve mevcut metodolojiler konusunda uzman bilgisi olan güçlü teknik ve analitik becerilere sahip olmalıdır. Performans değerlendirmeleri yoluyla personeli işe alma, eğitme ve değerlendirme yeteneği de dahil olmak üzere güçlü bütçeleme, liderlik ve yönetsel yetenekleri olmalıdır. Mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerileri, çeşitli yönetim seviyelerinde işbirliği yapmak, yazılım gereksinimlerini belirlemek ve etkili çözümler sunmak için gereklidir.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

BLS, 2016-2026 dönemi için yazılım geliştirmede kariyer için %24’lük iş artışı öngörüyor. 2017’de, tüm yazılım geliştiriciler ortalama yıllık 103.560 türk lirası yıllık maaş aldı. BLS tarafından 2018 yılında bildirildiği üzere, yazılım uygulamaları geliştiricileri için yıllık ortalama maaş 103.620 TL, sistem yazılımı geliştiricileri ise 110.000 TL kazanmıştır.

Benzer Meslekler

Bilgisayar bilimi kariyerine ilgi duyanlar, bilgisayar sistemlerini ve bilgisayar desteğini yönetmek de dahil olmak üzere çeşitli meslekleri düşünebilirler.

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Müdürü

Bir bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi, bir şirket veya kuruluşun bilgisayar sistemleri ile ilgili tüm aktivitelere öncülük eder. Bilgi teknolojisi veya BT yöneticisi olarak da adlandırılan bu işçiler, bir şirketin bilgisayar donanımının, yazılımının ve güvenlik gereksinimlerinin ne olduğunu ve bu gereksinimlerin nasıl karşılanacağını belirler. Daha sonra bu planları uygular, tesisatları, yükseltmeleri ve ilgili konuları koordine eder. İstihdam genellikle, en azından lisans derecesine sahip adayları tercih etmeleri nadir değildir. Ancak bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans derecesi ve birkaç yıllık iş deneyimi gerektirir. Bilgi Teknolojileri yöneticileri, BLS’ye göre 2016-2026 yılları arasında ortalama %12’lik bir istihdam artışı bekleyebilirler. Bu iş 2017 yılında ortalama139.220 TL ödemiştir.

Bilgisayar Kullanıcı Destek Uzmanı

Bir bilgisayar kullanıcısı destek uzmanı aynı zamanda bir yardım masası teknisyeni olarak da bilinir. Bilgisayar yazılımı, donanımı veya işletim sistemleri hakkında soruları olan bilgisayar kullanıcılarından gelen soruları yanıtlar. Bir bilgisayar kullanıcısı destek uzmanı, kullanıcıya sorunun kaynağını tanımlaması için sorular sorar ve sorunun telefon üzerinden, e-postayla ve bazen şahsen çözülmesi için adım adım talimatlar sunar. Bilgisayar kullanıcı destek uzmanları ayrıca bilgisayar donanımı ve yazılımı kurulumu ve eğitimi konusunda yardımcı olabilir. Eğitim Şartları bir lise diplomasından bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans derecesine kadar değişebilir. İş başında eğitim tipiktir. Bu alandaki işlerin, BLS’ye göre 2016-2026’dan ortalama %11 daha iyi bir oranla %11 artması bekleniyor. Bu meslek için ortalama maaş 2017 yılında 52.810 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu