Yayın Teknisyeni: Görev ve Gereksinimler

Yayın Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Dijital teknoloji, yayıncılık mesleğinde devrim yarattı; bu nedenle, günümüzde teknisyenler, geleneksel ses ve video ekipmanlarının yanı sıra bilgisayarların ve ilgili yazılımların işletilmesinden ve korunmasından sorumludur. Günlük sorumluluklar arasında seslerin ve seslerin kaydedilmesi ve senkronize edilmesi, kalite ve ses kontrollerinin ayarlanması veya mevcut kayıtların dijital formatlara dönüştürülmesi yer alabilir. Mekana bağlı olarak, yayın teknisyenleri diğer ünvanların yanı sıra baş mühendisler, saha teknisyenleri, kayıt mühendisleri veya ses mikserleri gibi pozisyonlarda bulunabilirler. Büyük radyo ve televizyon merkezlerinin birçok yayın teknisyeni çektiği büyük şehirlerde iş rekabeti ciddi.

Eğitim Önlisans veya lisans derecesi
İş YetenekleriGörsel ve sesli detaylar, teknoloji hakkında bilgi sahibi olmak, iyi iletişim ve problem çözme için kolay vurgulanamayan göz ve kulak
Ortalama Yıllık Maaş (2018) 46.770 türk lirası (yayın teknisyenleri için)
İş Büyümesi (2016-2026) %-3 (düşüş) (yayın teknisyenleri için)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Lise diploması ve iş başında eğitim bazı giriş seviyesi pozisyonları için yeterli olsa da, ses ve video veya ses teknisyenleri bu alana girmek için genellikle okul sonrası bir okuldan bir sertifikaya veya derece olmayan bir ödüle ihtiyaç duyarlar. İlgili bir eğitim alanında 2 yıllık bir derece, bir yayın teknisyeni olarak iş bulmak için olağan şarttır. Yayın kursu, mühendislik ve bilgisayar teknolojisi, elektronik, fizik ve telekomünikasyon konularında konuları kapsayabilir. Sertifika ve derece olmayan programlar tamamlamak için birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir; Bireysel okullarda 4 yıllık yayın derecesi programları bulunabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Canlı radyo veya video yayınları ile çalışan yayın teknisyenleri stresli bir ortamda serin kalma yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca ilgili teknoloji ile ilgili çalışma bilgisi ile birlikte sesli ve görsel ayrıntılar için keskin bir kulak ve göze sahip olmalıdırlar. İletişim ve problem çözme becerileri, kablolar, kadranlar ve topuzlarla çalışmak için gereken el becerisi kadar önemlidir. Sürekli eğitim sayesinde yayın teknisyenleri, otomatik sistemler, bilgisayarlar ve elektrik teknolojisi hakkındaki bilgilerinin güncel olduğundan da emin olabilirler.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde yayın teknisyenleri için işlerde %3’lük bir düşüş öngördü. Ekipmanlarını yükseltmek ve ses-video potansiyellerini geliştirmek isteyen radyo ve televizyon istasyonları, şirketler ve okullar iş büyümesine katkı sağlaması bekleniyor. Mayıs 2018’de, yayın teknisyenleri, BLS tarafından bildirildiği gibi, yıllık ortalama ücret 46.770 ₺ kazandılar.

Benzer Meslekler

Bir yayın teknisyenine benzeyen kariyerler şunlardır:

Bilgisayar Destek Uzmanları

Bilgisayar desteği veya bilgi teknolojisi (BT) uzmanları, teknik olmayan tüketicilere ve profesyonellere donanım ve yazılım sorunları konusunda yardımcı olur. Eğitim gereklilikleri üniversite derslerinden bilgisayar bilimi, mühendislik teknolojileri veya BT alanında bir önlisans veya lisans derecesine kadar değişebilir; Sürekli eğitim alanında güncel kalmak için bir zorunluluktur. BLS, bilgisayar destek uzmanlarının 2016-2026 yılları arasında ülke genelinde işlerde %11 veya ortalamanın üzerinde bir büyümeyi dört gözle beklediklerini bildirdi. Mayıs 2018’de çalışan bilgisayar kullanıcı desteği ve ağ uzmanlarına sırasıyla yıllık 55.050 TL ve 68.050 TL maaş ödendi.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Teknisyenleri

Elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri, iletişim, GPS ve tıbbi izleme ile ilgili çeşitli tüketici cihazları geliştirir ve test eder. Özellikle C++ programlama, devre, mikroişlemciler ve fizik derslerini içeren Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu tarafından onaylanan 2 yıllık bir mesleki programın tamamlanması, genellikle bir pozisyon sağlamak için gereklidir. BLS, 2016-2026 yılları arasında teknisyenlerin istihdam beklentilerinde %2 artış beklediklerini bildirdi. BLS’ye göre, elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenleri Mayıs 2018’de yıllık ortalama 65.050 ₺ para kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu