Yayın Gazeteci Kariyer Bilgisi

Yayın Gazetecisi İçin Görev Tanımı

Yayın yapan gazeteciler, haber ve insan çıkarlarını araştırmak, üretmek ve sunmak için televizyon, kablo ve radyo istasyonlarında çalışmaktadır. Yayında veya sahnelerin arkasında çalışabilirler. Yayın yapan gazetecilerin ortak görevleri arasında, hikayeleri araştırmak ve sunmak, kaynaklar ile röportaj yapmak, arka plandaki gerçekleri ve verileri toplamak, video ve ses klipleri üretmek ve sesli kayıtları kaydetmek bulunmaktadır.

Eğitim Lisans yayın, iletişim veya gazetecilik derecesi; gerekli iş tecrübesi gerekli
İşin Gereklilikleri Hikayeleri araştırın ve sunun, kaynaklar ile röportaj yapın, video ve ses klipleri üretin, arka plan verilerini toplayın, sesli kayıtları kaydedin
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 41.260 türk lirası (muhabirler ve muhabirler)
66.880 Türk lirası (yayın haber analistleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-10 (muhabirler ve muhabirler)
Değişim yok denecek kadar az (yayın haber analistleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Gazeteciliği yayınlamada yer almak isteyenler, en az yayın, iletişim ya da gazetecilik ile ilgili iş tecrübesi gibi bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyacaklar. 4 yıllık lisans programındaki genel kurslar arasında elektronik medya, radyo ve televizyon programcılığı, yayın duyurusu, haber yazma, yayın yazma ve prodüksiyon yer almaktadır. Gazetecilik yayıncılığı alanında kariyer yapmak isteyen birçok öğrenci stajı tamamlar veya üniversite radyo ve televizyon istasyonlarında çalışır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Yayın yapan gazeteciler kendinden emin ve kendinden emin olmalı; İster havada ister açık havada olsun, bir hikayeyi geliştirmek ve sunmak için güven çok önemlidir. Gazetecilik etiğinin ve yayın teknolojisinin tam olarak anlaşılması, gazetecilik yayıncılığında başarılı bir kariyer için çok önemlidir.

İstihdam Görünümü ve Maaş

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre gazetecilerin ve muhabirlerin istihdamının 2016’dan 2026’ya kadar %10 oranında düşmesi bekleniyor. Mayıs 2018’den itibaren BLS, gazetecilerin ve muhabirlerin yıllık ortalama 41.260 TL yıllık maaş aldığını ve yayın haber analistlerinin ortalama yıllık maaşını 66.880 TL kazandığını belirtti.

Benzer Meslekler

Bu alanda göz önünde bulundurulabilecek diğer kariyer seçenekleri şunlardır:

Yayın ve Ses Mühendisliği Teknisyeni

2016-2026 döneminde bu pozisyonlar için BLS tarafından ortalama %8’lik istihdam artışı öngörülmüştür. Teknisyenler konserler, filmler, ses kayıtları ve televizyon yayınları için kullanılan ekipmanı kurdular ve işlettiler. Genellikle ortaöğretim sonrası bir eğitim almış olan bu uzmanlar, BLS’ye göre, Mayıs 2018 itibariyle yıllık ortalama 43.660 TL kazandılar.

Halkla İlişkiler Uzmanı

Genellikle gazetecilik, halkla ilişkiler, iş veya iletişim alanlarında lisans derecesine sahip olan bu uzmanlar, genellikle medyaya bültenleri yoluyla, kurumları için olumlu bir kamu imajı sürdürürler. BLS’ye göre, 2018’de yılda 60.000 liralık ortalama ücret aldılar ve 2016 ve 2026 arasında ortalama %9luk bir pozisyon artışı bekleyebilirlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu