Yangın riski değerlendirmesi nedir ve maaşları ne kadar?

Bir yangın riski değerlendiricisinin rolü, herhangi bir binanın veya kamusal alanın yönetiminde, mülkün güvenliğini ve içinde bulunanların hayatını güvenceye almanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir yangın riski değerlendiricisi olarak, yangın tehlikelerini ve risklerini tanımlayacak, bulgularınızı kaydedecek ve yangından korunma konusunda tavsiyelerde bulunacaksınız. Risk altındaki insanları tanımlayacak, riskleri değerlendirecek, kaldıracak veya azaltacaksınız.

Yangın riski değerlendiricileri, acil durum planları hazırlar ve tüm çalışanlara eğitim verir, yangın riski değerlendirmesini düzenli olarak günceller ve gözden geçirir. Ayrıca, bir işyerinde veya halka açık bir yerde sağlık ve güvenlik yöneticilerini bilgilendirmek ve desteklemekle görevlendirileceksiniz.

Sadece yangın kaybını önleme potansiyeline sahip değilsiniz, can kaybını ve mülk üzerindeki zararın maliyetini de önleme şansınız yoktur, yangın riski değerlendirmesi, halkın erişimine izin veren herhangi bir iş yeri veya iş yeri için yasal bir gerekliliktir.

Devlet kuralları, bir işverenin, mal sahibinin, mal sahibinin, bir işçinin veya iş güvenliği veya kamu hizmetlerinde yangın tesislerinde sorumluluk almak için kullanılan tesislerin kontrolünü elinde bulunduran herhangi birinin yasal sorumluluğunu belirtir. Yangın riski değerlendiricileri, hükümet ve yangın güvenliği uzmanları tarafından belirlenen katı kurallara uymaktadır ve binaların ve hizmetlerin 2005 Düzenleme Reformu (Yangın Güvenliği) Emri Emri gibi tüm yönetmeliklere uygun olmasını sağlamalıdır.

Sorumluluklar

Bir yangın riski değerlendiricisi olarak yapmanız gerekenler:

 • Hükümet ve yangın ve kurtarma hizmetleri tarafından belirlenen katı yangın güvenliği mevzuatına ve yönergelerine uymak için dikkatli çalışın.
 • Çalıştığınız binadaki tehlikeleri tanımlayın ve yangın çıkma riskini değerlendirin
 • Devlet Yangın Güvenliği Emri gibi belgeleri okuyarak, yangın güvenliği ilkelerindeki değişiklikleri takip edin.
 • Yangın güvenliği planlarını geliştirmek, değiştirmek ve uygulamak için itfaiye hizmetleri, bina ve tesis yöneticileri, sörveyörler, itfaiye mühendisleri ve ev sahipleri gibi diğer kişilerle birlikte çalışmak
 • Müşterilere hem sözlü olarak hem de bir yangın güvenliği eylem planı içerebilecek ayrıntılı bir yazılı raporda yangın güvenliği önerileri sunmak
 • Düzenlemedeki değişiklikleri ve yangın güvenliğindeki gelişmeleri öğrenmek için sürekli mesleki gelişim için sorumluluk almak
 • Tamamladığınız değerlendirmedeki bulgularınızı göstermek için ayrıntılı raporlar hazırlayın. Bunlar çoğunlukla yazılı raporlar olacak, ancak temel şematik çizimler gerektirebilir ve muhtemelen elektronik olarak kaydedilmeleri muhtemeldir.
 • Bazı rollerde yangın güvenliği eğitimi ver.

Maaş

 • Yangın riski belirleyicileri için başlangıç ​​maaşları 27.000 – 35.000 TL arasındadır.
 • Deneyimli değerlendiriciler 35.000 TL ila 45.000 TL kazanabilirler.
 • Bazı işler yıllık maaş yerine günlük ücretle ilan edilir. Bu genellikle günde 250 liralık bir bölgededir.
 • Yerel bir otorite veya konut derneği gibi bir işveren için çalışmak, genellikle ücretli tatil ve bir emeklilik planı sunan bir sosyal yardım paketi içerir.
 • Danışmanlık için çalışıyorsanız, aynı zamanda bir fayda paketi ve ücretli bir iş aracı veya araç yardımı da bekleyebilirsiniz.

Gelir rakamları sadece rehberlik amaçlıdır.

Çalışma saatleri

Çalışma saatleri genellikle pazartesiden cumaya sabah saat 9.00 ve 17.00 arasındadır. Müşteri tesislerine ulaşmak için zaman zaman bir gecede değerlendirmeler yapmak için farklı sitelere seyahat etmeniz gerekecektir.

İş, kendi zamanınızı ve iş yükünüzü yönetmenize olanak tanıyan oldukça esnek olabilir. Tam veya yarı zamanlı olarak çalışmak mümkündür.

Yangından korunma ile ilgili bir danışmanlık firması için çalışıyorsanız, evden çalışmanız ve bir ofis tabanınızın olmaması beklenebilir. Bir kuruluş için çalışan yangın riski değerlendiricileri, kuruluşlarının ofislerinde bulunacaktır.

Değerlendirme raporları yazma süresi genellikle çalışma haftası içinde tahsis edilir.

Sizi Neler Bekliyor?

 • Çalışma, hem yeni inşa edilmiş hem de mevcut mülkler gibi farklı sitelere seyahat etmenize ve çeşitli farklı insanlarla tanışmanıza olanak tanır.
 • Çok uzun süre site dışında olacaksınız, ancak ayrıntılı raporları tamamlamak için bir bilgisayarda çalışmanız gerekecek.
 • Eğitim ve yürürlükteki düzenlemelere ayak uydurmanız ve belirli bir süre sonra uygulamaya konan önlemleri gözden geçirmek için aynı özelliğe geri dönmeniz gerekebilir.
 • Bina yöneticilerine ve bina sakinlerine uygulanacak yangın riski önlemleri ve bina sakinlerinin yangın güvenliği konusunda eğitilmesi konusunda tavsiyede bulunmak için güven gereklidir.
 • Bir sitede bağımsız olarak çalışmaktan rahat olmanız gerekir, ancak daha büyük bir mülk veya proje üzerinde çalışıyorsanız küçük bir ekip halinde de çalışabilirsiniz.
 • Bazı yerlerde çalışırken uygun güvenlik kıyafetleri gerekir, ancak genellikle gayri resmi kıyafetler alabilirsiniz.
 • Yangın riski değerlendirme rolleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından düzenlenmektedir.
 • Hackitt Yapı Yönetmeliği ve Yangın Güvenliği Dergisi’nde yapılan son tavsiyelerin bir sonucu olarak şu anda bu alanda oldukça az sayıda boşluk bulunmaktadır.

Nitelikler

Yükseköğretim gerekli değildir, ancak yangın güvenliği, bina incelemeleri veya sağlık ve güvenlikle ilgili bir konuda bir derece yardımcı olabilir. Özel bir gereklilik olmasa da, inşaat mühendisliği gibi bir konuda daha geniş bir dereceye sahip olmak yardımcı olabilir.

Katılımcıların çoğunluğunun yangın güvenliği veya risk değerlendirmesiyle ilgili bir tür kısa mesleki kurs alması gerekir. İtfaiye Mühendisleri Enstitüsü (IFE), diğer yangın hizmetleri kurslarının yanı sıra, Birleşik Krallık’ta (ve uluslararası alanda) işveren tarafından yangın riski değerlendirmesinde tanınan mesleki nitelikler sunar. IFE, yangın riski belirleyicileri için yeterlilik kriterleri yayınlar ve kriterlerini yerine getirdikten sonra katılabileceğiniz onaylanmış yangın riski belirleyicilerinin bir kaydını tutar.

Bazı eğitim kursları, Yangın Güvenliği ve Risk Yönetimi Ulusal Sertifikası ve dünyanın her yerinde sorumluluk sahibi kişiler tarafından kullanılabilecek Yangın Güvenliği ve Risk Yönetimi Uluslararası Sertifikası dahil olmak üzere, İş Güvenliği Ulusal Değerlendirme Kurulu (NEBOSH) tarafından verilmektedir. iş yerinde yangın güvenliği için.

Bu kurslar bağımsız olarak çalışılabilir, ancak adayların iş hayatında daha fazla bilgi sahibi olmaları ve yangın güvenliği konusundaki bilgilerini ve gerçek hayat bağlamında uygulayabileceklerinin kanıtını vermeleri gerektiği için iş üzerinde çalışılması daha muhtemeldir. Kurslar akredite bir NEBOSH eğitim sağlayıcısında veya uzaktan eğitim yoluyla bir sınıfta çalışılabilir. Kurs, blok olarak alındığı takdirde tamamlanması yaklaşık beş gün sürüyor. Yangın riski değerlendiricileri için ilan edilen birçok iş, asgari gereklilik olarak NEBOSH niteliklerini ister.

Yangından Korunma Derneği (FPA) ayrıca, özellikle yangın güvenliği konusunda bilgisi olmayan veya hiç bilmeyen ancak yangın riski değerlendirmeleri veya risk iyileştirmeleri yapma sorumluluğunu taşıyanları hedef alan Yangın Riski Değerlendirmesi Sertifikasını da sunmaktadır. Bu kursun tamamlanması beş gün sürüyor ve İngiltere’deki noktalarda sunuluyor.

İlgili deneyim de çok önemlidir. İtfaiyeyle ilgili deneyim, insanlar ve tesisler için daha genel olarak sağlık ve güvenliği yönetmeyi deneyimleyebileceğinden çok değerli olabilir. İşverenler, mevcut ilgili yangın mevzuatı ve asgari olarak inşaat düzenlemeleri hakkında bilgi isterler.

Korunmasız kişiler tarafından kullanılan sitelerde faaliyet gösteren risk değerlendiricilerin, arka planlarının bu ortamda çalışmaya uygun olduğunu kanıtlamak için işverenlerine bir DBS kontrolü sağlamaları gerekebilir.

Beceri

Sahip olmanız gerekenler:

 • Detaylara dikkat
 • Müşteriler ve meslektaşlarınızla net ve etkili iletişim kurmanızı sağlayan iyi sözlü iletişim becerileri
 • Rapor yazımı için iyi yazılı iletişim becerileri
 • Güçlü kantitatif ve analitik beceriler
 • Yangın güvenliği ve inşaat malzemeleri teknik bilgisi
 • Müşterinin risklerini ve itici güçlerini anlama becerisine sahip ticari odak
 • Microsoft Office, özellikle Word, ve Excel dahil BT becerileri
 • İş yükünüzü kararlaştırılan son teslim tarihlerini karşılamak için önceliklendirme yeteneği
 • Mükemmel organizasyon becerileri
 • Kendi inisiyatifinizi kullanarak bağımsız çalışabilme becerisi
 • Kapalı ortamlarda yangın dinamiği, ısı transferi ve duman davranışı ilkeleri gibi alanlarda teknik anlayış.

Birçok durumda, farklı sahalarda değerlendirme yapmak için ehliyet gerekir.

İş Deneyimi

Benzer bir alanda iş deneyimi çok önemlidir. Bir mülk bakım veya yönetim rolünde veya bir güvenlik yönetimi rolünde deneyim kazanmak için iyi bir yoldur.

Bir değerlendirmeyi gözlemlemenin mümkün olup olmadığını sormak için doğrudan temasa geçerek, bir yangın riski değerlendiricisi ile iş gölgelenmesini güvence altına alabilirsiniz. Bunu yaparak, çalışmayı daha iyi anlayacaksınız.

İleri düzeyde adaylıklar, İngiltere’de yangın ve güvenlik çalışmalarında mevcuttur. Çırakların yangın algılama ve alarm sistemlerinin planlanması ve kurulumunda yer alması muhtemeldir – bu mühendislik ve imalatla bağlantılı teknik bir adaylıktan kaynaklanmaktadır. Bir adaylık, gelecekte bir yangın riski değerlendiricisi olarak çalışmayı umuyorsanız, uygulamalı deneyim sunar.

İşverenler

Yangın riski değerlendiricileri, farklı işverenler için çalışmakta ya da danışmanlık alanında serbest meslek sahibi çalışabilmektedir.

Bir çok konut mülkünü ve diğer kamusal alanları yöneten birçok yerel makam, kendi yangın riski değerlendiricisini işe alırken, daha küçük bir işletme, bir yangın riski değerlendiricisinin hizmetlerini danışmanlık esasına göre işe alır. Sosyal konut şemaları işleten hayır kurumları ayrıca yangın riski değerlendiricileri almaktadır.

Büyük konut dernekleri veya mülk yönetim şirketleri, bu alanda ihtiyaç duyulan iş hacmi nedeniyle sık sık yangın riski değerlendiricileri kullanmaktadır. Konut mülkleri en yüksek düzeyde risk değerlendirmesini gerektirir çünkü insanlar uyurken hayatlar en çok yangından dolayı risk altındadır. Yangın riski değerlendiricileri, hem kaçış yollarını hem de yangın uyarı sistemlerini kontrol eden konut mülklerinde çalışacaktır.

Değerlendiriciler bazen Ulusal Güven veya İngiliz Mirası gibi miras kuruluşları tarafından da kullanılır.

Bazıları yangın hizmetleri için değil, aynı zamanda inşaat şirketleri için de çalışmaktadır – yangın riski değerlendiricilerinin, yangın güvenliği göz önünde bulundurularak inşa edilmelerini garanti altına almak için yeni alanların gelişimini değerlendirmek zorunda oldukları yerler.

Ayrıca bakabilirsiniz:

 • LinkedIn
 • Uzman olmayan işe alım ajansları
 • Şantiye veya Gerçekten de genel iş siteleri
 • Yerel yetkililer
 • NHS.

Mesleki Gelişme

Yangın riski değerlendiricisi olarak sürekli mesleki gelişim gereklidir ve kariyeriniz boyunca öğrenmeye devam etmek için istekli olmalısınız. Yangın güvenliği ile ilgili mevzuat, büyük yangın olaylarından sonra yeni etkenler ortaya çıktıkça değişebilir ve yangının tekrar patlamasını nasıl önleyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinilir.

IFE yangın riski değerlendiricileri için kısa eğitim kursları vermektedir. Tüm yangın riski değerlendiricileri 2005 Düzenleme Reformu (Yangın Güvenliği) Emri (İngiltere ve Galler) hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Yangın riski değerlendiricileri ayrıca, asbest gibi belirli yapı malzemeleriyle ilgilenmek veya daha karmaşık bir değerlendirme ve tahliye planı gerektiren karmaşık binalar veya konut binaları ile ilgilenmek konusunda da eğitim alabilirler.

Yangın riski belirleyicileri, IFE’nin bir parçası olarak Ulusal Akredite Yangın Riski Değerlendiricileri Kaydı (NAFRAR) hakkında tanınmayı hedefleyebilir.

Kariyer seçenekleri

Bir yangın riski değerlendiricisi olarak deneyim kazandıktan sonra, kıdemli danışman veya yönetici rolüne geçebilirsiniz. Ayrıca bir itfaiye mühendisi rolüne ilerlemeniz de mümkündür, ancak bunun için daha fazla nitelik almanız gerekir.

Mesleki gelişiminizi sürdürmek, bu sektördeki ilerlemede esastır.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu