Yangın Müfettişi: İş ve Kariyer Bilgisi

Yangın Müfettişi için Görev Tanımı

Yangın müfettişleri yangın yasalarına uygunluğu sağlamak için binaları ve yapıları inceleyerek yangınları önlemeye yardımcı olur. Yangın müfettişleri ayrıca yeni binalar için planları onaylamak ve yangın kaçış rotaları oluşturmak için geliştiriciler ve planlayıcılarla birlikte çalışır. Yangın müfettişleri bulgularını tanımlamak için teknik raporlar hazırlamalıdır.

EğitimDevlete göre değişir; Bazı eyaletlerde lise diploması ve yangın teftişindeki deneyim kadar az, bazı eyaletlerde ise Ateş Biliminde bir Lisans Derecesi gerekir.
İş YetenekleriYangın kodları ve yönetmelikleri hakkında derinlemesine bilgi ve sorunları tanıma ve bunları ele almak için etkili iletişim kurma yeteneği
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2017)*56.670 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%10

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Yangın müfettişleri için eğitim ve sertifikasyon eyaletlere göre değişmektedir. Bazı eyaletler sadece lise diplomasına ve sertifikasyon için yangın teftişine ilişkin tecrübeye ihtiyaç duyarken, diğerleri ise Yangın Bilimi veya ilgili bir alanda lisans diplomasına ihtiyaç duyarlar. Dereceden bağımsız olarak, yangın müfettişleri yangın kodları, plan okuma ve itfaiye hizmeti için inşaat yapımı gibi konularda ders almalıdır.

Gerekli İş Becerileri

İtfaiye müfettişleri çoğunluğu ek eğitimden önce itfaiyeci olarak çalıştı. Yangın Müfettişleri, yangın kodları ve yönetmelikleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca problemleri tanıyabilmeli ve bu sorunları çözmek için etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, yangın müfettişleri için iş açılışlarının 2016 ve 2026 arasında %10 oranında büyümesi bekleniyordu. Ancak rekabet daha da keskinleşecek. BLS, en çok eğitim ve öğretime sahip adayların yangın teftiş işleri bulma konusunda en iyi şansa sahip olacağını belirtti. BLS, Mayıs 2017’de yangın müfettişleri ve araştırmacılar için ortalama yıllık maaşını 56.670 TL olarak yayınladı.

Benzer Meslekler

İtfaiyeci

2017 yılında itfaiyecilerin ortalama geliri yılda 49.080 liraydı. BLS, itfaiyecilere yönelik işlerde 2016’dan 2026’ya kadar %7’lik bir artış bildirmiştir. Bu iş için genellikle bir yangın akademisi eğitimi ile birlikte bir lise diploması gerekmektedir. Potansiyel itfaiyeciler, son derece yüksek öğretim EMT eğitim programını tamamladıktan sonra EMT sertifikası alabilir.

Acil Tıp Teknisyeni (EMT) ve Paramedik

Bu kariyer seçeneği resmi bir eğitim programını tamamlamalı ve ulusal sertifika almalıdır. EMT’ler genellikle hasta ve yaralı bireylere yardım eden ilk müdahalecilerdir. BLS başına, 2016’dan 2026’ya kadar olan EMT’ler ve sağlık görevlileri için ortalamadan daha hızlı bir istihdam artışının %15 olduğu tahmin edilmektedir. 2017’de, bu işçiler ortalama 33.380 liralık yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu