Veri Yönetimi Analisti: İş Tanımı ve Gereksinimleri

Veri Yönetimi Analisti için Görev Tanımı

Veriler değerli bir ürün olduğundan, veri yönetimi analistleri değerini koruyan veya geliştiren faaliyetleri denetler. Bilgi sistemlerinin yöneticileri olarak da adlandırılan bu uzmanlar, verilerin çoklu sistemlerde hareketini yönlendirebilir; geçerliliğini ve organizasyonunu denetler ve kuruluş içindeki uygun kişi ve sistemlere uygun olduğundan emin olun. Birçok uzman devlet kurumları, üniversiteler, hastaneler ve sigorta şirketleri için çalışmaktadır.

EğitimLisans derecesi, Yüksek Lisans veya MBA tercih
İş YetenekleriDürüstlük, dürüstlük, güçlü düşünme, karar verme ve problem çözme becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*142.530 ₺ (tüm bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %12 (tüm bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Veri tabanı veya proje yönetimi konusundaki birkaç yıllık deneyime ek olarak, bu alandaki işlerin çoğu 4 yıllık bir lisans derecesi gerektirir; bazı işverenler bir M.S.’yi tercih eder. veya bilgi bilimi odaklı bir MBA. Yararlı kurslar bilgisayar bilimi, veri tabanı dilleri, veri tabanı yönetim sistemleri, işletme yönetimi, muhasebe ve iletişimdir. Belirli programlarla ilgili bilgiler Data Management International (DAMA) adresinde bulunabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Dürüstlük ve dürüstlük bu alanda çok önemlidir. Devlet istihbaratına dahil olan işçiler, üst düzey güvenlik ve geçmiş kontrollerini geçmelidir. Veri yönetimi analistleri ayrıca iyi geliştirilmiş okuma, yazma, eleştirel düşünme, karar verme, problem çözme ve kişilerarası becerilere ihtiyaç duyarlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu ‘ya göre, 2018 itibariyle tüm bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticilerinin yıllık ortalama ücretleri 142.530 TL civarındaydı. Tüm kariyer alanları için ulusal ortalamadan daha hızlı olan BLS’ye göre, bu alandaki iş sayısının 2016-2026 arasında %12 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Benzer Meslekler

Bir veri yönetimi analistine benzer kariyerler şunlardır:

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bir şirketin bilgisayar teknolojisi gereksinimlerini belirlemek ve yeni sistemleri değiştirmek veya kurmak için planlar oluşturmakla ilgilenenler için, bilgisayar sistemleri analisti olmak doğru kariyer hareketi olabilir. Sistem analistleri mevcut sistemlerin nasıl işlediğini, verimliliği artırmak için yeni yollar aradığını ve bulguları yönetime rapor ettiğini inceler. Ayrıca maliyetleri tahmin eder, ekipman seçer, kurulum faaliyetlerini denetler ve her şeyin planlandığı gibi çalıştığından emin olurlar.

Bu meslekte çalışmak için genellikle lisans derecesi gerekir. Biri önemli programlama veya bilgi teknolojisi becerileri ve bilgisine sahipse, liberal sanatlar veya işletme gibi bilgisayar bilimleri dışındaki bölümler yeterli olabilir. İşverenler daha karmaşık pozisyonlar için işe alım yaparken MBA isteyebilir. BLS tarafından 2018’de bildirildiği üzere, ABD’de 587.970 bilgisayar sistem analisti kullanılmış ve 2018’de ortalama bir maaş kazanmış, 2018’de 88.740 TL. BLSin istihdam tahminleri, bu alanda %9 artışla, 2016 ve 2026’da ortalama büyüme göstermiştir. zaman aralığı.

Bilgi Güvenliği Analisti

Verileri korumak ve kurumsal güvenlik ihlallerini önlemek için çalışmak ilginç bir kariyer gibi ses çıkarsa, bilgi güvenliği analisti olmayı düşünün. Bu analistler, zayıf noktaların nerede olduğunu belirlemek için testler yapar ve bilgileri gizli tutmak için yazılım ve güvenlik protokollerini kullanır. Ayrıca güvenlik gereksinimlerini yönetim ile tartışırlar ve bilgisayar korsanlarından ve diğer suçlulardan gelen mevcut ve gelecekteki siber saldırılarla başa çıkmak için planlar geliştirirler.

İstihdamın bilgi güvenliği analisti olarak kalifiye olması için programlamada lisans derecesi veya bilgisayar bilimi alanı gerekmektedir ve bazı işverenler yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih edebilir. Veri tabanı veya ağ yönetimi gibi ilgili bir pozisyonda iş deneyimi de önemlidir.

BLS’ye göre, bilgi güvenliği analistleri 2016-2026 yıllarında istihdam olanaklarında %28’lik bir artış yaşamalıdır. Bu uzmanlar, 2018’de BLS’den elde edilen istatistiklere dayanarak ortalama ücret 98.350 TL aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu