Veri İşleme Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir veri işleme yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir veri işleme yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Veri işleme yöneticileri, kuruluşlarının veri işleme departmanının günlük operasyonlarını denetlemekten sorumludur. Tüm veri işleme ihtiyaçlarının verimli ve zamanında karşılanmasını sağlamak için genellikle bir analist, programcı ve diğer profesyonellerden oluşan bir ekiple birlikte çalışırlar.

Veri işleme yöneticileri, verimliliği veya doğruluğu artırmak için yeni sistemler veya süreçler geliştirmekle de görevlendirilebilir. Bu durum yeni yazılım programları oluşturmaktan dahili prosedürleri kolaylaştırmaya kadar her şeyi içerebilir.

Veri İşleme Müdürü Görev Sorumlulukları ve Görevleri

Bir veri işleme yöneticisi, genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Veri kalitesini yönetmek ve doğru, eksiksiz, tutarlı ve güvenilir olmasını sağlamak
 • Bütçe oluşturma ve izleme, ekipman satın alma, personel işe alma, öncelikleri belirleme ve iş tanımları oluşturma dahil olmak üzere bilgisayarlı işleme faaliyetlerinin tüm yönlerini planlamak, yönlendirmek ve koordine etmek
 • Hassas verileri yetkisiz erişime veya hırsızlığa karşı korumak için güvenlik politikaları ve prosedürleri oluşturmak
 • İş ihtiyaçlarını karşılayan teknoloji çözümlerinin seçilmesi de dahil olmak üzere veri işleme stratejileri ve planlarının geliştirilmesi ve uygulanması
 • Mevcut araçları ve kaynakları kullanarak veri işleme sorunlarına çözümler geliştirmek
 • Nasıl geliştirilebileceğini belirlemek için mevcut veri işleme sistemlerini değerlendirmek
 • Bilgileri teknik olmayan kitlelere anlaşılır bir biçimde sunan raporlar oluşturmak
 • Hedeflerine ulaştıklarından ve şirket politikalarına uyduklarından emin olmak için veri işleme personelinin performansını değerlendirmek
 • Çalışanları işe alma ve işten çıkarma, eğitim programları geliştirme ve veri güvenliği, olağanüstü durum kurtarma ve diğer alanlar için politika ve prosedürler oluşturma dahil olmak üzere bir şirketin veri işleme departmanının tüm yönlerini yönetmek

Veri İşleme Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Bilgi işlem yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne göre değişir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (68.20 TL/saat)

Veri işleme yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Kuruluşlar süreçleri otomatikleştirmeye ve büyük miktarda veri toplamaya ve depolamaya devam ettikçe, veri işleme yöneticilerine olan talep artacaktır. Kuruluşların, verilerin toplanmasını, depolanmasını ve analizini denetlemek için veri işleme yöneticileri tutması gerekecektir.

En Popüler:  Makine Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Veri İşleme Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Veri İşleme Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir veri işleme yöneticisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Veri işleme yöneticilerinin genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, bilgisayar mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, İşletme Yüksek Lisansı (MBA) gibi ilgili bir yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir.

Antrenman tecrübesi: Veri işleme yöneticileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin özel bilgisayar programlarını ve prosedürlerini öğrenmeyi içerebilir. Rolün günlük sorumluluklarını öğrenmek için mevcut bir veri işleme yöneticisinin gölgelenmesini de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Veri işleme yöneticileri için sertifika gerekli değildir. Fakat iş bulma veya daha yüksek ücretli bir iş bulma şanslarını artırmak için sertifikalar kazanabilirler.

Veri İşleme Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Veri işleme yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Veri işleme: Veri işleme, verileri yorumlama ve bilinçli kararlar vermek için kullanma yeteneğidir. Veri işleme yöneticilerinin, hangi bilgilerin ilgili olduğunu ve hangi bilgilerin olmadığını belirlemek için verileri işleyebilmesi gerekir. Bu durum veri işleme yöneticileri için önemli bir beceridir çünkü şirketleri için en iyi kararları vermelerini sağlar.

Veritabanı Yönetimi: Veri işleme yöneticileri genellikle büyük veritabanlarının yönetimini denetler. Bu yüzden veritabanı yönetimi becerileri bu işin önemli bir yönüdür. Veri işleme yöneticileri, veritabanlarının oluşturulmasından ve korunmasından sorumlu olabilir. Bu yüzden veri tabanı yazılımının nasıl kullanılacağını ve veritabanlarının nasıl oluşturulup organize edileceğini anlamaları gerekir.

İş analizi: Veri işleme yöneticileri, veri toplama, depolama ve analiz için stratejiler geliştirmek için genellikle iş analistleriyle birlikte çalışır. İş analizi, bir kuruluş için değerini belirlemek için verilerin değerlendirilmesini içerir. İş analizi becerilerine sahip veri işleme yöneticileri, veri toplama stratejileri, veri depolama çözümleri ve veri analiz yöntemleri geliştirmek için iş analistleriyle birlikte çalışabilir.

Proje Yönetimi: Bir veri işleme yöneticisi olarak, bir projeyi baştan sona denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum görevlerin atanmasını, son tarihlerin izlenmesini ve geri bildirim sağlanmasını içerebilir. Etkili proje yönetimi, ayrıntılara dikkat etmeyi, görevleri öncelik sırasına koyma becerisini ve etkin bir şekilde yetki verme becerisini gerektirir.

İletişim: Veri işleme yöneticileri, çalışanlar, müşteriler, yöneticiler ve diğer paydaşlar dahil olmak üzere çeşitli bireylerle iletişim kurabilmelidir. Hem yazılı hem de sözlü olarak etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidirler. Veri işleme yöneticileri ek olarak karmaşık fikirleri anlaşılması kolay bir şekilde iletebilmelidir.

En Popüler:  Hasta Hesabı Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Veri İşleme Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Veri işleme yöneticileri, müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat edebilmelerine rağmen, genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Genellikle haftada 40 saat standart bir şekilde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya sorunları çözmek için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Veri işleme yöneticileri genel olarak bir veri işleme uzmanları ekibiyle çalışır ve büyük bir kadroyu yönetmek zorunda kalabilir. Baskı altında iyi çalışabilmeli ve hızlı karar verebilmelidirler.

Veri İşleme Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte veri işleme yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Veri işleme yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Veri Bilimcilerine İhtiyaç

İşletmeler veriye dayalı karar vermeye daha fazla bağımlı hale geldikçe, veri bilimcilerine duyulan ihtiyaç hızla artıyor. Bu eğilim, veri bilimi ekibini yönetebilen ve yüksek kaliteli sonuçlar üretmesini sağlayan veri işleme yöneticileri için bir talep yaratıyor.

Veri işleme yöneticileri, veri biliminde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca, ekibin bunları etkin bir şekilde kullanmasını sağlamaya yardımcı olabilmeleri için veri bilimcileri tarafından kullanılan en son araç ve teknikleri de bilmeleri gerekir.

Siber Güvenliğe Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç artmaya devam edecek.

Veri işleme yöneticileri, hassas verilerin yönetilmesinden ve korunmasından sorumlu olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Veri işleme yöneticileri, siber güvenlik konusunda uzmanlık geliştirerek şirketlerinin siber saldırılardan korunmasına yardımcı olabilir.

Bulut Bilişimin Kullanımı

Bulut bilişim, BT maliyetlerinden tasarruf etmek isteyen işletmeler için giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor. Bulut bilişim daha yaygın hale geldikçe, veri işleme yöneticilerinin bu hizmetleri kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Bu durum bulut tabanlı yazılımın nasıl kullanılacağını ve bulutta depolanan verilerin nasıl yönetileceğini anlamayı içerir. Gelecekte, veri işleme yöneticilerinin şirketleri için en iyi fırsatları elde etmek için doğrudan bulut sağlayıcılarla çalışması gerekebilir.

Nasıl Veri İşleme Yöneticisi Olunur?

Bir veri işleme yöneticisinin çok fazla sorumluluğu vardır. İş ihtiyaçlarını anlayabilmeleri ve bunları teknik gerekliliklere çevirebilmeleri gerekir. Ayrıca projeyi baştan sona yönetebilmeleri, sorunsuz ve zamanında çalışmasını sağlamaları gerekir.

Veri işleme yöneticisi olmak için hem iş hem de teknoloji alanında deneyim sahibi olmanız gerekir. Büyük resmi görebilmeli ve tüm parçaların nasıl bir araya geldiğini anlayabilmelisiniz. Ayrıca yöneticilerden geliştiricilere kadar her seviyedeki insanlarla çalışabilmelisiniz.

Dipnot: Veri İşleme Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Veri işleme yöneticileri, bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri olmak için ilerleyebilir. Ayrıca, baş bilgi görevlileri veya baş teknoloji görevlileri olmak için ilerleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu