Uygulamalı Ekonomi Kariyer Bilgi ve Eğitim Gereksinimleri

Ekonomi birçok farklı endüstri için zorunlu olduğundan, uygulamalı ekonomide geçmişi olanların çeşitli kariyer seçenekleri vardır. Bu makale, finansal yöneticilere, istatistikçilere ve matematikçilere özellikle dikkat ederek bu seçenekleri tartışacaktır. Bir lisans derecesi, bu pozisyonların herhangi biri için asgari eğitim şartıdır; istatistikçiler ve matematikçiler genellikle bir yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyar.

Genel Bilgiler

Uygulamalı ekonomi programları, ekonomik teorilerin günlük işlere nasıl uygulanacağını kapsar. Özel sektörden devlete ve akademi’ye kadar hemen her sektörde uygulamalı ekonomide uzmanlığa sahip profesyonellere ihtiyaç vardır. Birçok üniversite belirli konsantrasyon alanlarına odaklanma seçeneği ile uygulamalı iktisat alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.

KariyerFinansal YöneticileristatistikçilerMatematikçiler
Eğitim Şartlarıİşletme, finans, ekonomi veya muhasebe lisans derecesi; yüksek lisans dereceleri giderek yaygınlaşıyorGenelde istatistik veya ilgili bir alanda yüksek lisans derecesi gerekirMaster derecesi genellikle gereklidir
Diğer gerekliliklerİlgili bir alanda önemli iş deneyimiİlişkili bir deneyime genellikle değer verilirMatematik ve ilgili bir alanda çifte dalma çoğunlukla tavsiye edilir
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)*%7%34%21
Yıllık Ortalama Maaş (2015)*117.990 ₺80.110 ₺111.110 ₺

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer seçenekleri

Ekonomik teori hemen hemen her endüstriye uygulanabilir ve bu alandaki kariyerleri çok değerli kılar. Uygulamalı ekonomide tecrübesi ve eğitimi olanlar aşağıdaki pozisyonlarda görev yapabilir:

  • Tarım müdürü
  • Bütçe analisti
  • Ekonomi profesörü
  • Finans Müdürü
  • Matematikçi
  • Program analisti
  • Satın alma Müdürü
  • Araştırma analisti ve direktörü
  • İstatistikçi
  • Ulaştırma müdürü

İşte uygulamalı ekonomi okuyan öğrenciler için üç olası kariyer seçenekleri hakkında daha fazla bilgi:

Finansal Yöneticiler

Finansal yöneticiler genellikle muhasebe veya finansal analiz gibi ilgili alanlardan gelir. Yatırım fırsatlarını göz önünde bulundurarak, finansal raporlar yazarak ve bir bütçe ve finansal analist ekibini denetleyerek işletmelerin finansal olarak sağlam kalmasını sağlarlar. Finansal yöneticiler bölümlerinin başkanlarıdır. Bir lisans derecesi genellikle gerekli olmakla birlikte, bir yüksek lisans derecesi giderek daha gerekli hale geliyor. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs 2015 itibariyle finansal yöneticiler için 117.990 ₺ ‘lik bir ortalama maaş bildirmiştir. İş fırsatlarının 2014 ve 2024 arasında %7 oranında artması beklenmektedir.

İstatistikçiler

İstatistikçiler, işletmelerin ve kuruluşların sorunları çözmelerine yardımcı olmak için sayısal verileri kullanır. Anketleri ve raporları analiz eder ve kendi istatistiksel teori ve yöntemlerini geliştirir. Çoğu istatistikçi, en az bir yüksek lisans derecesine sahiptir. Ancak bir lisans derecesi giriş seviyesi pozisyonları için yeterli olacaktır. Doktora araştırma pozisyonları için gerekli olabilir. BLS, istatistikçilerin Mayıs 2015 itibariyle 80.110 ₺ ‘lik ortalama maaş kazandığını göstermektedir. Bu alandaki işlerin 2014 ve 2024 arasında nispeten yüksek bir %34 oranında artması beklenmektedir.

Matematikçiler

Matematikçiler, pratik problemleri çözmek için verileri analiz etmek için oldukça gelişmiş matematik teknikleri kullandılar. Birçok kişi kendi formül ve metodolojilerini geliştirmek için zaman harcıyor. Bu profesyoneller özel sektörlerde, hükümette veya akademi’de çalışabilir. BLS’ye göre, matematikçiler Mayıs 2015’ten itibaren 111.110 TL ortalama maaş kazandılar. 2014 ve 2024 yılları arasında işlerin ulusal ortalamanın iki katından fazla %21 oranında artması bekleniyor.

Kariyer Bilgisi

Uygulamalı ekonomi, tarım, havacılık, finans, hükümet, uluslararası ve yurtiçi bankacılık, danışmanlık, kar amacı gütmeyen ve akademi dahil olmak üzere bir dizi sektöre pratik çözümler sağlamak için ekonomik ilkelere dayanmaktadır. Uygulamalı ekonomideki güçlü arka plan, uygulayıcıların finansal eğilimler ve tüketici alışkanlıkları hakkında eğitimli tahminler yapmalarını sağlar. Devlette çalışanlar için bu, politika oluşturma kararlarını da etkileyebilir.

Beceri ve Gerekli Eğitim

Uygulamalı ekonomi çoklu pozisyonlarla ilgili olmasına rağmen, uygulamalı ekonomiyi uygulamaya koyanların paylaştığı belli beceriler vardır. Matematik ve istatistikteki güçlü yetenek, hem teorik hem de ekonomik verilere istatistiksel teorileri uygulama yeteneği olan ekonometri kadar önemlidir. Bir ekonomist sorunlara çözüm geliştirmek için bilgileri analiz eder ve yorumlar. Mikroekonomik ve makroekonomik teorilerin yanı sıra organizasyon ve etkili iletişimin tam olarak bilinmesi de önemlidir.

Eğitim Şartları ve Konsantrasyonları

Uygulamalı iktisat dereceleri, öğrencilere uzmanlık için birçok seçenek sunar. Lisans programları, makroekonomi ve mikroekonomi, finans, ileri matematik, doğrusal cebir, işletme istatistikleri, ekonometri, çevre ekonomisi, tarım politikası, uluslararası ticaret ve finans, fiyat analizi ve işletme düzenlemesi derslerini içerir. İletişimin yanı sıra fiziksel ve yaşam bilimlerinde ek dersler gerekebilir.

Yüksek lisans derecesi (Yüksek Lisans veya Yüksek Lisans) ekonomik teori dersleri gerektirir. Gelişmiş dereceler daha derinlere inecek ve çevre ekonomisi, uluslararası ticaret, halk sağlığı ve ulaştırma alanlarında konsantrasyonlar sunacaktır. Birçok okul, geleneksel bir tezle araştırma projesi arasında bir seçenek sunar.

Uygulamalı iktisat doktora dereceleri, öğrencileri akademi ve kamu politika programlarındaki kariyer için hazırlar. Doktora adaylar ekonomi teorisi ve politikası alanında ileri dersler alır, kendi saha araştırmalarını yapar ve bir tez yazar.

Birinin uygulamalı iktisatta hangi yolu kullanmak istediğini bilmek, başarılı olmak için gerekli becerileri kazanmalarına yardımcı olabilir. İstatistikçi veya matematikçi olmak isteyenler, yüksek lisans derecesi kazanmayı planlamalıdır. Uygulamalı iktisat öğrencileri genellikle iş aramalarında kendilerini ayırmak için uzmanlaşabilir veya özel ders alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu