Uçak Teknisyeni: Kariyer Profili

Uçak teknisyenleri uçağın optimum durumda çalışmasını sağlar. Sertifika, diploma veya derece programları aracılığıyla eğitim alırlar ve FAA sertifikasyon standartlarını karşılamaları gerekir.

Genel Bilgiler

‘Uçak teknisyeni’, aviyonik teknisyenlerine, uçak teknisyenlerine veya servis teknisyenlerine atıfta bulunabilecek bir iş unvanıdır. Bu işçilerin çoğu, FAA sertifikalı mesleki programlar aracılığıyla iş eğitimi almaktadır. Öğrenme seçenekleri arasında lisans sertifikası, diploma veya önlisans derecesi bulunur. Uçak mekaniği ve servis teknisyenleri ayrıca iş başı eğitimi alabilirler.

Kariyer BaşlığıUçak tamircisi ve servis teknisyeniAviyonik Teknisyeni
Eğitim Şartları Sertifika veya diploma; ortak dereceler mevcuttur ancak giriş seviyesi işler için genellikle gerekli değildirSertifika ve diploma programları da takip edilebilse de, genel olarak gerekli önlisans derecesi
Diğer gerekliliklerKısım 147 FAA onaylı Havacılık Bakım Teknikeri Okulu’ndan bitirme sertifikasıKısım 147 FAA onaylı Havacılık Bakım Teknikeri Okulu’ndan bitirme sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)* %10 %
Yıllık Ortalama Maaş (2015)*₺ 60.160₺ 60.200

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer seçenekleri

Uçak ve aviyonik alanında çalışan teknisyenler uçakların yapısal bütünlüğünü korur ve motorlarda, elektrik mekanizmalarında ve diğer önemli bileşenlerde onarım yapar. Bu uzmanlar genellikle dış mekanlarda yüksek sesle çalışırlar. Bu alandaki belirli kariyer hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Uçak tamircisi ve servis teknisyeni

Çalışma İstatistikleri Bürosu ndan gelen bilgiler, uçak teknisyeni ve servis teknisyenlerinin uçakların fiziksel yapılarını incelediklerini, gerekli onarımları yaptıklarını ve rutin bakım kontrolleri yaptığını belirtti. Çoğu mekanik ve servis teknisyeni, uçak operasyonlarından önce tüm uçak sistemlerinin incelenmesini içeren ihtiyati inceleme görevleri için zaman harcarlar.

İşçiler, motorlar, iniş takımları, akışkan kapları, fren hatları ve diğer hayati bileşenler üzerinde birçok nokta denetimi gerçekleştiriyorlar. Bir uçakta incelenen ve onarılan her şeyle ilgili ayrıntılı günlükleri tutarlar. Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından belirlenen kurallara göre, tamirciler ve servis teknisyenleri, bir uçak belirli bir uçuş saatini kaydettikten sonra belirli motor parçalarını ve uçak bileşenlerini tamamen değiştirmelidir.

En Popüler:  Otomasyon Mühendisi: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Bireyler genellikle uçak gövdesi mekaniği veya güç mekaniği mekaniği olarak uzmanlaşırlar. Gövde mekaniği özellikle zanaatın fiziksel yapısını korumaya ve onarmaya odaklanır. Buna karşılık, powerplant mekaniği motorlarda ve cihazların bazılarında çalışır. Her iki alanda uzmanlaşmış mekanik, A&P mekaniği olarak adlandırılır.

Uçak mekaniği için eğitim gereksinimleri genellikle havacılık bakımı veya havacılık mekaniği teknolojileriyle ilgili diploma veya sertifika programının tamamlanmasını içerir. Lisans derecesi programları bu alanlarda da mevcuttur. Ancak giriş seviyesi pozisyonlarının çoğu resmi dereceleri gerektirmez. Bu programlardaki kurslar arasında formlar ve düzenlemeler, hidrolik, motor bakımı, yakıt sistemleri, kaynak, enerji santrali sistemleri ve uçak sistemleri yer almaktadır.

Mayıs 2015’te, uçak teknisyeni ve teknisyenleri yıllık 60.160 ₺ ​​yıllık maaş kazandı. BLS, 2014-2024 yılları arasında uçak teknisyeni ve servis teknisyenleri için %1 iş artışı öngördü.

Aviyonik Teknisyeni

E-Kurs’a göre, aviyonik teknisyenleri uçaklardaki elektronik bileşenleri izler ve bakımlarını yapar. Normalde bir uçak teknisyeni veya mühendis gözetiminde çalışan teknisyenler, elektrik kablolarını, devre kartlarını, ışıkları ve diğer bilgisayarlı mekanizmaları kontrol etmek için teşhis ekipmanı kullanır. Teknisyenler ayrıca her elektrikli bileşenin ne sıklıkta onarıldığını ya da değiştirildiğini gösteren servis kayıtlarını tutarlar.

Rutin kontrolleri yaptıktan sonra, aviyonik teknisyenleri parçaların nasıl tamir edileceğine karar verir. Bazen kurulumdan önce elektrikli aletler ve lehimleme ekipmanı kullanmayı da içerebilecek olan elektriksel mekanizmaları tamamen monte etmeleri gerekir. Bir onarım planlanan uçuşa müdahale ederse, aviyonik teknisyenleri uçuşu yeniden planlamak veya iptal etmek için uygun personeli bilgilendirmelidir.

Aviyonik teknisyenleri ve diğer servis teknisyenleri genellikle aviyonik bakımı ve teknolojisi ile ilgili mesleki bir sertifika, önlisans derecesi veya diploma programı aracılığıyla eğitimsel eğitim alırlar. Kurs konuları, analog cihazlar ve devreler, navigasyon sistemleri, kablolama teknikleri, iletişim sistemleri, hat bakımı, aviyonik sorun giderme ve temel güvenlik protokollerini içerir.

En Popüler:  Hayvanlar İçin Bütünsel Bakım: Eğitim ve Kariyer Seçenekleri

2015 yılında, aviyonik teknisyenleri ortalama 60.200 TL maaş kazandı. BLS, 2014-2024 yılları arasında aviyonik teknisyenleri için iş artışı öngörmedi.

Uçak teknisyenleri aviyonik teknisyeni, uçak mekaniği veya servis teknisyeni olarak çalışabilir. Mekanik ve servis teknisyenleri genellikle sertifika veya diploma programları aracılığıyla eğitim verirken, aviyonik teknisyenleri genellikle önlisans programları tamamlar. Bu alanlardaki işlerin 2024 yılına kadar az bir büyüme göstermesi veya hiç göstermemesi beklenmektedir ve ortalama maaşlarının 2015 itibariyle 60.000 ₺ ‘in düşük olduğu görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu