Uçak Trafik Kontrolörü: Ücreti, İş Görevleri ve Kariyer Bilgisi

Bir uçak trafik kontrolörü olarak, inişler ve kalkışlar dahil olmak üzere uçakların hareketlerini koordine etmeye yardımcı olan bir ekip ortamında çalışacaksınız. Gezginler çeşitli gün ve saatlerde uçtuğundan, tatil günleri de dahil olmak üzere çeşitli programların çalışması için genellikle denetleyicilere ihtiyaç duyulur. İstihdamdaki düşüş 2024 yılına kadar öngörülüyor. Ancak ortalama maaş 122.000 TL civarında.

Genel Bilgiler

Hava trafik kontrolörleri, uçağın göklerdeki ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) iniş ve kalkışındaki hareketlerini koordine eder. Havaalanı kontrol kulelerinde, yaklaşma kontrol merkezlerinde veya rota tesislerinde çalışabilirler. Hava trafiği sabit olduğu için, kontrolörler genellikle gece, hafta sonları ve tatil günlerinde çalışmalı ve iş stresli olabilir. Başvuru lisans derecesi veya iş deneyimi gerekir. İstihdam öncesi sınavlarını geçmeli ve daha sonra Oklahoma Şehri’ndeki FAA Akademisi’nde sıkı bir eğitim programını tamamlamalıdırlar.

Eğitim Şartları Lisans veya üç yıl iş deneyimi veya kolej ve toplam üç yıl iş bir arada. FAA Eğitim Akademisi programını tamamlayın. *
Diğer gereklilikler31 yaşında veya daha küçük, ABD vatandaşı, açık bir şekilde İngilizce konuşur. İstihdam öncesi yetenek sınavları, fizik muayene ve geçmiş kontrolünden geçmeli*
Öngörülen İş Büyümesi2014-2024 döneminde %9 düşüş**
Ortalama maaş122.950 Türk lirası (2015)**

Kaynaklar: *FAAve **Çalışma İstatistikleri Bürosu.

Uçak Trafik Kontrolörünün İş Sorumlulukları

Hava taşıtı trafik kontrolörleri, ticari, özel ve devlet hava taşıtlarının güvenli ve verimli bir şekilde işletilmesinde yer alan büyük bir insan ve makine ağı olan Ulusal Hava Sahası Sistemi (NAS) içinde çalışır. Çeşitli hava trafik kontrolörleri, uçağın güvenli ve zamanında gelmesi için birlikte çalışır. Bir terminal denetleyicisi, bir havaalanının hem içinde hem de dışında uçağın verimli akışından sorumlu iken, bir kule yerel denetleyicisi tüm uçakların iniş ve kalkışlarından sorumludur. Güvenli havacılık için hayati öneme sahip diğer pozisyonlar, radar yardımcı denetleyicilerini, rota denetleyicilerini ve yer denetleyicilerini içerir.

Kariyer Bilgisi

BLS’ye göre, uçak trafik kontrolörü sayısının 2014-2024e göre %9luk bir düşüş görmesi bekleniyor. FAA son birkaç yıl içinde ek kontrolör kiraladığından, artan hava trafiği daha fazla büyümeye neden olmaz. Uçak trafik kontrolünde daha önce deneyime sahip olmayan adaylar 30 yaşından büyük olmamalıdır. Hava trafik kontrolü, yüksek seviyede uzmanlık ve iletişim yeteneklerini birleştiren ve mükemmel mekansal yetenekler gerektiren en zorlu işlerden biridir.

Hava trafiği kontrolörü olmanın yüksek stresli işi organizasyon, detaylara dikkat ve üstün iletişim becerileri gerektirir. Bir lisans derecesi ile birlikte, FAA aracılığıyla eğitim gereklidir ve denetleyicilerin bir dizi arka plan kontrolünden geçmesi, ABD vatandaşı olması ve 31 yaşın altındaki vatandaşların İngilizce konuşmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu