Tesis Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir tesis mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir tesis mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Tesis mühendisleri, binaların ve diğer yapıların tasarımından, yapımından ve bakımından sorumludur. Tüm projelerin zamanında ve verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için genellikle mimarlar, müteahhitler ve diğer profesyonellerden oluşan bir ekipte çalışırlar.

Tesis mühendisleri, tasarım veya inşaat sürecinde bina kodlarının ve düzenlemelerinin karşılanmasını sağlamaktan da sorumlu olabilir. Bu durum gerekli izinlerin alındığından ve planların ilgili tüm güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmayı içerir.

Tesis Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Tesis mühendisleri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Projeleri bütçe dahilinde ve zamanında tamamlamak için personel, malzeme ve zaman dilimleri gibi mevcut kaynakların en iyi şekilde nasıl kullanılacağını belirlemek
 • Şartnamelerin karşılandığından emin olmak için inşaat projelerinin tasarım aşamasında mimarlar ve müteahhitler ile koordinasyon
 • Alternatif enerji kaynakları veya sismik bina yönetmelikleri gibi mühendislik alanlarındaki güncel konular hakkında araştırma yapmak
 • Bina sistemlerinin her zaman düzgün çalışmasını sağlamak için bakım personeli ile işbirliği yapmak
 • Elektrik arızaları veya nem birikmesi gibi potansiyel tehlikeleri belirlemek için tesislerin teftişlerinin yapılması
 • Düzgün çalışmasını sağlamak için yeni ekipmanın kurulumunu denetlemek
 • Müşteri spesifikasyonlarına dayalı olarak yeni inşaat projeleri için planlar geliştirmek
 • Mevcut tesislerle ilgili sorunları belirlemek ve verimliliği artırmak için yalıtım eklemek veya mobilyaları yeniden düzenlemek gibi çözümler önermek
 • Yeni teknoloji veya bilimsel araştırmalara dayalı olarak bina yönetmeliklerinde değişiklik önermek

Tesis Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Bir tesis mühendisinin maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (42.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 26.000 TL (64.90 TL/saat)

Tesis mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Şirketler altyapılarına ve ekipmanlarına yatırım yapmaya devam ettikçe tesis mühendisliği hizmetlerine olan talep artacaktır. Şirketler üretkenliği artırmaya çalıştıkça, mevcut tesis ve ekipmanları yükseltmeleri veya değiştirmeleri gerekecektir.

Dipnot: Tesis Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Tesis Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir tesis mühendisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Tesis mühendisleri genellikle inşaat mühendisliği, inşaat mühendisliği, endüstri mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. İnşaat mühendisliği dersleri, yapı mühendisliği, inşaat yönetimi, çevre mühendisliği, ulaşım mühendisliği ve ölçmeyi içerir.

En Popüler:  Yangın Sprinkler Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok inşaat mühendisi, kazanç potansiyellerini artırmak ve daha üst düzey inşaat mühendisliği pozisyonlarına hak kazanmak için inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans mezuniyeti alır.

Antrenman tecrübesi: Çoğu tesis mühendisi, pozisyonlarına başladıklarında iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, tesis mühendisinin şirketin özel prosedürlerini ve gereksinimlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca tesis mühendisinin düzenli olarak kullanmaları gereken yazılım ve bilgisayar sistemlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle tesis mühendisi olmak için şart değildir. Fakat sizi daha rekabetçi bir iş adayı yapabilirler. Tesis mühendisleri, sorumlulukları hakkında ek bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Tesis Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Tesis mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Tesis mühendisleri, planlar, şemalar ve diğer inşaat belgeleri dahil olmak üzere teknik belgeleri okumak ve yorumlamak için teknik becerileri kullanır. Ayrıca bina kodlarını ve düzenlemelerini anlamak ve yorumlamak için teknik beceriler kullanırlar. Tesis mühendisleri, elektrik, mekanik ve sıhhi tesisat sistemleriyle ilgili olanlar da dahil olmak üzere teknik sorunları gidermek ve çözmek için teknik becerileri kullanır.

İletişim yetenekleri: Tesis mühendisleri, diğer mühendisler, müteahhitler, müşteriler ve halk dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurar. Etkili iletişim becerileri, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, teknik olmayan kitlelere karmaşık teknik bilgileri iletmeniz gerekebilir.

Problem çözme yetenekleri: Tesis mühendisleri için problem çözme becerileri çok önemlidir, çünkü genellikle denetledikleri tesislerle ilgili sorunları belirlemek ve çözmekten sorumludurlar. Bu durum bir binanın HVAC sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaktan su borusundaki bir sızıntının kaynağını belirlemeye kadar her şeyi içerebilir.

Liderlik özellikleri: Liderlik becerileri tesis mühendisleri için önemlidir çünkü genellikle diğer mühendis ve teknisyenlerin çalışmalarını denetler ve yönetirler. Ayrıca genellikle müşteriler ve diğer paydaşlarla toplantılara ve diğer tartışmalara öncülük ederler.

Proje Yönetimi: Tesis mühendisleri, yeni tesisler tasarlamak ve inşa etmek için diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Bütçeleri, zaman çizelgelerini ve personeli yönetmek de dahil olmak üzere projeyi baştan sona yönetmekten sorumlu olabilirler. Tesis mühendisleri, bir tesisin tamamlanmasından sonra tesisin günlük operasyonlarını denetlemekten de sorumlu olabilir. Tesis mühendisleri için proje yönetimi becerileri çok önemlidir.

Tesis Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Tesis mühendisleri, ofis binaları, fabrikalar ve diğer ticari ve endüstriyel bina türleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca hastanelerde, okullarda ve diğer kurum türlerinde çalışabilirler. Son teslim tarihlerini karşılamak veya acil durumlara müdahale etmek için fazla mesai yapmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal saatlerde çalışırlar. Tesis mühendisleri genel olarak diğer mühendisler ve teknisyenlerle ekipler halinde çalışır ve onlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Ayrıca üzerinde çalıştıkları projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için mimarlar, müteahhitler ve diğer profesyonellerle çalışabilmelidirler.

En Popüler:  Kilit Hesap Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Tesis Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte tesis mühendislerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Tesis mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, otomasyon ihtiyacı da artmaya devam edecek. Bu durum tesis mühendislerinin en son trendlere ayak uydurmak için otomatik sistemler kurması ve bakımını yapması gerektiği anlamına gelir.

Otomatik sistemler, insan emeğine olan ihtiyacı azaltarak işletmelerin tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca görevlerin doğru ve zamanında yapılmasını sağlayarak verimliliği artırabilirler. Tesis mühendisleri, bu sistemleri nasıl kuracaklarını ve bakımlarını nasıl yapacaklarını öğrenerek, şirketleri için daha da değerli bir varlık haline gelebilirler.

Güvenlik Kültürü Oluşturmanın Önemi

Bir güvenlik kültürü oluşturmanın önemi günümüz iş yerinde giderek daha önemli hale geliyor. Şirketler, çalışanları için güvenli ve sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışırken, bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olmak için tesis mühendislerine yöneliyorlar.

Tesis mühendisleri, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlayarak çalışanları yangın, kimyasal dökülmeler ve elektrik çarpması gibi tehlikelerden koruyan sistemler tasarlayıp kurarak daha güvenli bir iş yeri oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca çalışanlara işyerinde nasıl güvende kalacakları konusunda eğitim ve öğretim sağlayabilirler.

Enerji Verimliliğine Odaklanma

Enerji maliyetleri artmaya devam ederken, işletmeler enerji tüketimini azaltmanın yollarını arıyor. Bu durum tesis mühendislerinin devreye girdiği enerji verimliliğine daha fazla odaklanmaya yol açmıştır.

Tesis mühendisleri, LED aydınlatma veya güneş panelleri gibi enerji açısından verimli çözümler uygulayarak işletmelerin elektrik faturalarından tasarruf etmelerine ve aynı zamanda çevreyi korumaya yardımcı olabilir.

Tesis Mühendisi Nasıl Olunur?

Bir tesis mühendisi kariyer yolu, ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Çalışmak istediğiniz şirketin türünü ve şirketin boyutunu düşünmek önemlidir. Büyük şirketler ilerleme için daha fazla fırsata sahip olma eğilimindedir. Fakat aynı zamanda daha büyük bir işgücüne ve daha fazla bürokrasiye sahiptirler. Daha küçük şirketler daha fazla esneklik ve daha az bürokrasi sunabilir. Fakat ilerleme için çok fazla fırsatları olmayabilir.

Ne tür bir iş yapmak istediğinizi düşünmek de önemlidir. Makine mühendisliğine mi yoksa elektrik mühendisliğine mi odaklanmak istiyorsunuz? Yoksa sıhhi tesisat veya HVAC gibi bir alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz? Tesis mühendisliği alanında izleyebileceğiniz birçok farklı yol vardır. Bu yüzden ilgi alanlarınıza ve becerilerinize uygun bir iş bulmak önemlidir.

Dipnot: Tesis Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Tesis mühendisleri genellikle kariyerlerine giriş seviyesi pozisyonlarda başlar ve deneyim kazandıkça daha yüksek pozisyonlara ilerler. Bazıları denetleyici veya yönetici pozisyonlarına ilerleyebilirken, diğerleri yönetici düzeyinde pozisyonlara geçebilir.

Birçok tesis mühendisi sonunda diğer mühendislik alanlarına veya yönetim pozisyonlarına geçer. Bazıları tesislerinin genel müdürü olur. Diğerleri mühendislik firmaları ile satış veya pazarlama pozisyonlarına geçer. Bazıları danışman olur, bazıları ise kendi mühendislik firmalarını kurar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu