Telsiz Operatörü: Bir Telsiz Operatörü Olarak Kariyer Hakkında Bilgi

Telsiz Operatörü İçin Görev Tanımı

Profesyonel radyo operatörleri, radyo sinyallerini ileten ve alan elektronik ekipmanların kurulumundan, bakımından ve onarımından sorumludur. Radyo istasyonları ve iletişim için geleneksel ve yüksek çözünürlüklü (HD) radyo yayınlarını kullanan yerel yönetimler için çalışırlar.

EğitimResmi bir eğitim gerekmez; meslek yüksek okullarında veya topluluk yüksekokullarında yayın veya teknoloji kursları yardımcı olabilir
İş YetenekleriBilgisayar okuryazar, teknik anlayışlı, hünerli, detay odaklı
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*42.220 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%-1

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Radyo teknolojisine aşinalık, resmi eğitim gereklilikleri yerine, radyo operatörü olmanın en önemli özelliğidir. Birçok radyo operatörü, meslek okulu, topluluk koleji veya kolej düzeyinde yayın veya elektronik alanında yapılan çalışmalarla telsiz cihazları ve bilgisayar teknolojisiyle ilgili deneyim kazanır. Alternatif olarak, amatör ve kolej radyo operatörleri çoğu zaman kendi kendilerine öğretilir ve uzmanlıklarından dolayı iş bulurlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Radyo operatörleri elektronik ve teknolojik olarak eğimlidir. Dijital yayıncılığa doğru olan hareket yüksek derecede bilgisayar okuryazarlığı gerektirir. Radyo operatörleri ayrıca detay odaklı ve küçük parçalarla ustaca çalışabilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, radyo operatörleri için iş sayısının 2016 ve 2026 arasında %1 oranında azalacağını tahmin ediyor. 2018’de, radyo operatörleri BLS rakamlarına göre ortalama ücretini 42.220 TL kazandı.

Benzer Meslekler

Benzer alanlarda diğer kariyerleri şunlardır:

Ses ve Görüntü Ekipmanı Teknisyeni

Otellerde, okullarda, kongre merkezlerinde, konser salonlarında ve ilgili mekanlarda düzenlenen etkinliklerde kullanılan elektronik cihazlardan ses ve görüntü ekipmanı teknisyenleri sorumludur. Karıştırma panoları, mikrofonlar, video kameralar, projektörler ve hoparlörler dahil olmak üzere çeşitli donanımlar kurup çalıştırırlar. Ayrıca bu bileşenleri iyi çalışır durumda tutmaktan da sorumludurlar.

En Popüler:  Denetim Müdürü İş ve Eğitim Gereksinimleri

İşverenler genellikle en az lise diplomasına sahip adaylar aramaktadır. Ancak ilgili lisansüstü dereceler veya sertifikalar istihdam olanaklarını artırabilir. İş başında eğitim yaygındır ve gönüllü mesleki sertifikalandırma mevcuttur. Bu alandaki işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %13 artması bekleniyor. BLS’ye göre, bu işgal için ortalama ücret 2018’de 43.770 liraydı.

Harita Teknisyeni

Harita teknisyenleri, bir arazi alanının toplanan ölçümlerine erişmek için bilgisayarları kullanır ve daha sonra bu bilgileri haritaları hazırlamak veya güncellemek için kullanır (saha çalışması bazen mümkün olsa da). Harita teknisyenleri, belirli özelliklerin belirli bir kullanım için vurgulandığı genel haritalar veya özel haritalar hazırlayabilir. Yaygın işverenler arasında mühendislik, araştırma ve haritalama şirketleri ile yerel yönetimler bulunur. Haritalama teknisyenleri genellikle ilgili bir alanda en az bir ön lisans derecesine sahiptir. Bu alanda gönüllü profesyonel sertifikalar bulunmaktadır. BLS, araştırma ve haritalama teknisyenleri için istihdamın 2016’dan 2026’ya kadar %11 oranında artmasını beklemekte ve bu alandaki çalışanların 2018’de ortalama 44.380 TL kazandığını bildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu