Telekomünikasyon Uzmanı: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Telekomünikasyon uzmanları video, veri ve sesli iletişim sistemleri tasarlar. Uyarlanmış bir iletişim ağı geliştirmek için bir kuruluşun teknoloji ihtiyacının anlaşılmasını sağlarlar. Eğitim Şartları bir önlisans veya lisans derecesini içerebilir.

Genel Bilgiler

Bir telekomünikasyon uzmanı, bilgisayarlar için iletişim sistemleri tasarlar ve yönetir. Sertifikalar, önlisans ve lisans dereceleri bu alanda ve yakından ilgili çalışma alanlarında mevcuttur.

Eğitim Şartları değişir; telekomünikasyon teknolojisinde bir sertifika, bir ortak veya lisans derecesi VEYA bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %5 (bilgisayar ağı mimarları)
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 109.020 Türk lirası (bilgisayar ağı mimarları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

İş Tanımı

Telekomünikasyon uzmanları bilgisayar sistemleri, iletişim yöntemleri ve cihazlar arasındaki etkileşime odaklanmaktadır. Video, veri ve sesli iletişim sistemleri tasarlar.

Tamir ve testler dahil olmak üzere bu sistemlerin kurulum ve bakımını denetleyebilirler. Bu uzmanlar ayrıca denetledikleri veya tasarladıkları sistemler hakkında raporlar ve kayıtlar derleyebilir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bilgisayar ağı mimarları alanındaki telekomünikasyon uzmanlarını sınıflandırmaktadır. BLS Mayıs 2018’de bilgisayar ağ mimarlarının ortalama maaşının 109.020 TL olduğunu bildirdi. 2018 yılında, BLS ulusta 152.670 bilgisayar ağı mimarı olduğunu belirtti; İlgili bir pozisyon 2018’de 112.300 çalışanı bildiren bilgi güvenliği analistleridir. BLS Mayıs 2018’de bilgi güvenliği analistleri için ortalama maaşın 98.350 TL olduğunu bildirdi.

Kariyer Şartları

Bir telekomünikasyon uzmanı olarak çalışmak için belirli bir derece gerekmese de, BLS bazı işverenlerin bir önlisans derecesi gerektirdiğini belirtti. Potansiyel adaylar da alanda bir dereceye ihtiyaç duyabilirken, bazı işverenler yalnızca geniş deneyime sahip adayları kabul edeceklerdir.

Bu alanda çalışmak için herhangi bir sertifikasyon veya lisans şartı yoktur. Bilgisayar bilimi veya telekomünikasyon teknolojisindeki sertifika programları, teknik hesaplamalar, AC ve DC devreleri, dijital veri iletişimi, medya yayınları, fiber optik ve ağ teknolojileri gibi ilgili konularda dersler içerir.

Telekomünikasyon Teknolojisinde Uygulamalı Bilimler Önlisansı da dahil olmak üzere önlisans programları, iki yıllık çalışma gerektirir. Bu programlardaki sınıflar, proje yönetimi, ses ve video sistemleri, CISCO ağı, bilgisayar programlaması ve ağ güvenliği gibi konulara odaklanmaktadır.

Bireyleri telekomünikasyon uzmanı olarak çalışmaya hazırlayan lisans programları genellikle bilgisayar bilimleri alanında sunulmaktadır. Bu dört yıllık programların müfredatı bilgisayar organizasyonu, sistem programlama, veri yapıları, algoritmalar ve program dilleri hakkında eğitim vermektedir.

Telekomünikasyon uzmanları iletişim ağları geliştirir ve uygular. İhtiyaçlarını belirlemek ve ağları buna göre tasarlamak için şirketler ile birlikte çalışırlar. Telekomünikasyon uzmanları için meslekler bir önlisans derecesi veya lisans derecesi gerektirebilir; Sertifika programları mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu