Tarımsal İşletme Müdürü: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

İş Tanımı

Lisans düzeyiLisans
Derece Alan Tarım, çiftlik yönetimi veya tarım ekonomisi
Lisans/ BelgelendirmeAmerikan Çiftlik Yöneticileri ve Kırsal Değerlemeciler Derneği (ASFMRA) tarafından sunulan gönüllü sertifikalandırma
Deneyim Bir çiftlikte uygulamalı deneyim artı
Önemli beceriler Mükemmel iletişim becerileri, çalışan yönetimi, karar verme ve işletme (muhasebe ve defter tutma) becerileri
İş Büyümesi (2014-2024) %6 düşüş
Ortalama Yıllık Maaş (2015)₺ 64.170

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Tarımsal işletme yöneticileri Bir çiftliğin iş operasyonlarını, üretim sürecinde liderlik ve organizasyon sağlayarak denetler. Alacaklılarla iletişim kurmaktan ekim sezonu için tohum seçmeye ve yeni tarım ekipmanları satın almaya kadar, ürünlerin, tahılların veya hayvancılığın üretim ve dağıtımının hükümet ve çevre düzenlemelerine en iyi kar oranına uymasını sağlamak onların sorumluluğundadır. İşçilerin seçilmesi ve denetlenmesi, bütçe planlanması, rutin bakımın düzenlenmesi, kayıtların tutulması ve potansiyel ürün alıcılarıyla iletişim kurmak gibi bir dizi görevi olabilir. Tarım işletmecileri genellikle ekinler, bahçecilik veya hayvancılık konularında uzmandır ve bu işçiler birden fazla tesisi denetleyebilir.

Çoğu tarımsal işletme müdürü tam zamanlı çalışmakta ve ekim ve hasat mevsimlerinde uzun saatler çalışmaktadır. Bir ofiste idari görevler yürütebilirler ve zamanlarının geri kalanını çiftlikte faaliyetleri yöneterek geçirebilirler. Büyük operasyonlar için çalışan yöneticiler, çiftçiler veya çiftlik süpervizörleri ile iş yapmak için seyahat edebilir.

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Birçok tarımsal işletme yöneticisi, eğitime, bir çiftlikte büyüyerek veya bir çiftçilik olarak çalışarak uygulamalı deneyim ile başlar. Günümüzde, işletme yönetimi, muhasebe, finans ve tarım teknolojisi bilgisine sahip tarımsal işletme yöneticilerine olan talep, modern işletme kavramlarını tarım işletmelerine uygulama ihtiyacı ile artmıştır. Bu nedenle, gelişmekte olan birçok tarımsal işletme yöneticisi, tarım, çiftlik yönetimi veya tarım ekonomisi gibi bir alanda lisans derecesi elde eder.

En Popüler:  Yangın Müfettişi: İş ve Kariyer Bilgisi

İlgili dersler çevre hukuku, biyoteknoloji, tarım piyasaları, ABD tarım politikaları, bilgisayar bilimi ve işletme yönetimi olabilir. Hayvancılık veya süt tesislerinde çalışanlar veterinerlik ya da süt biliminde programları izlemeyi tercih edebilirler. Uygulamalı eğitimi almayan öğrenciler, deneyimli çiftçiler altındaki devlet destekli stajlara veya adaylıklara katılabilirler.

Sertifika Gereksinimleri

Tarımsal işletme yöneticileri, iş olanaklarını artırabilen isteğe bağlı bir sertifika alabilir. Amerikan Çiftlik Yöneticileri ve Kırsal Değerlemeciler Derneği (ASFMRA), örnek bir çiftlik yönetim planı, ASFMRA sponsorluğundaki yönetim kursları ve bir sertifika sınavı gerektiren Akredite Çiftlik Müdürü atamasını sunmaktadır. Adayların uygun olması için lisans derecesi ve dört yıllık çiftlik veya çiftlik yönetimi deneyimi olması gerekir.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, tarımsal işletme yöneticilerinin ihtiyaç duyduğunu belirtti:

  • Mali kayıtları ve müşteri işlemlerini yönetmek için muhasebe ve defter tutma bilgisi dahil olmak üzere mükemmel işletme becerileri
  • Mükemmel iletişim becerileri
  • Çalışan yönetimi ve karar verme becerileri

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS’ye göre, tarım işçilerinin toplam istihdamının 2014-2024’ten %6; Ancak, özel sektöre ait çiftliklerin daha büyük operasyonlara sağlamlaştırılması, tarımsal işletme yöneticilerinin uzmanlığına olan talebin artmasıyla sonuçlanmalıdır. BLS tarafından bildirildiği üzere, bu alandaki insanlar için ortalama yıllık maaş, 2015 yılında 64.170 ₺’dir.

Bir tarımsal işletme yöneticisinin görevi, ofisteki idari işler üzerinde çalışmaktan çiftlikte çalışanları yönetmek arasında değişen görevler ile çeşitlilik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu