Tarihçi: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimler

Bir Tarihçinin Görev Tanımı

Tarihçiler, kendileri için mevcut tüm bilgileri kullanarak geçmişi araştırır, analiz eder ve yorumlar. Tarihin alanı çok geniş olduğu için, çoğu, kadınların tarihi, bilim tarihi ya da çiftçilik tarihi gibi alt özelliklere yoğunlaşmayı seçerek, belirli zaman dilimlerinde, ülkelerde veya bölgelerde uzmanlaşmıştır. Tarihçiler en yaygın olarak öğretmenlik mesleği ile ilişkilidir. Amerikan Tarih Kurumu’na göre, tarihçilerin yüzde yetmişi kolejler ve üniversiteler tarafından kullanılıyor. İlkokul veya lise eğitiminde çalışabilirler veya müze küratörleri veya arşivciler olarak hizmet verebilirler. Küçük bir azınlık hükümet, kar amacı gütmeyen kuruluş veya özel sektör pozisyonlarında çalışmaktadır.

Eğitim alanı Tarihin yanı sıra seçtiğiniz uzmanlığın kültürü ve dilinde yapılan çalışmalar
İş Yetenekleri Mantıksal ve metodik düşünme yeteneğinin yanı sıra tutkuyla ve tarafsızlıkla geçmişi paylaşmanın tadını çıkarın
Yıllık Ortalama Maaş (2017) Tüm tarihçiler için yılda 59.120 Türk lirası*
İş Büyümesi (2016-2026) Tüm tarihçiler için %6 iş artışı*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

‘Tarihçi’ hem amatör hem de profesyonel tarihçileri tanımlamak için kullanılabilmesine rağmen, Amerikan Tarihsel Derneğine göre, yüksek lisans derecesine sahip olanlar için daha yakın zamanda ayrılmıştır. Bir lisans derecesi veya daha düşük lisans tarihi araştırmada bir iş alabilirsiniz. Ancak ilerleme fırsatları ciddi sınırlı olacaktır. Tarihe ek olarak, kendinizi konuya çekmek için seçtiğiniz uzmanlıkta dil ve edebiyat dersleri almak da önemlidir. İstatistiki sınıflar, tarihçiler hem geçmişten hem de günümüze ait geniş veri setleriyle ilgilendiğinden beri çok faydalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir tarih aşkı ve onu başkalarıyla paylaşma arzusu, bir tarihçinin sahip olabileceği en önemli özelliklerdir. Azim ve tutku, bir tarihçi olarak başarılı olmak için gereklidir. Ek olarak, tarafsızlığı ve açık bir zihinle birlikte mantıklı ve metodik olarak düşünme yeteneği, eski olayları görmenin yeni yollarına ulaşmak için gereklidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, tarihçilerin 2016 ve 2026 arasında %6 oranında ortalamadan daha yavaş büyümesi için fırsatlar öngörmüştür.

Benzer Meslekler

Tarihçilerinkine benzer daha fazla kariyer seçeneği:

Arşivci

Bu uzmanlar geçmiş belgeleri ve kayıtları araştırır, düzenler, değerlendirir ve saklarlar. En az bir lisans derecesi genellikle kütüphane bilimi veya tarih gibi alanlarda gereklidir. BLS tarafından 2016-2026 yılları arasında bu işlerde ortalamadan %14’lük istihdam artışı öngörülmüştür. 2017’de, arşivciler BLS’ye göre yıllık 51.760 TL ortalama maaş kazandılar.

Antropolog ve Arkeolog

Çoğu pozisyon için en az bir yüksek lisans derecesi gerekir. Bu uzmanlar, insanların gelişimini dilleri, kalıntıları ve kültürleri inceleyerek inceler. 2016-2026 yılı için ortalamadan daha yavaş olan %4’lük iş artışı BLS tarafından tahmin edildi. 2017’de, BLS tarafından yıllık ortalama 62.280 TL ücret bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu