Taksi Şoförü: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Taksi Şoförü için Kariyer Bilgisi

Taksi şoförleri yolcuları bir toplama noktasından istenen varış noktasına ulaştırır. Ücretleri topluyorlar, kilometre ve zaman kayıtlarını tutuyorlar ve radyo aracılığıyla merkezi bir dağıtım programına rapor veriyorlar. Bir taksi şoförü yolcuları havaalanlarında, özel evlerde, şehir sokaklarında ve tiyatrolar, restoranlar, oteller ve alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde toplar.

Eğitim Şartları Yok
İstenen YeteneklerYazılı ve sözlü iletişim, karar verme, müşteri hizmetleri, temel matematik, dil, yerel coğrafya
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*24.880 TL 
İş Büyümesi (2016-2026)*%5

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Taksi şoförü olmak için resmi bir derece veya orta öğretim gerekmez. Ehliyet gereklilikleri eyaletten eyalete değişebilir. Ancak çoğu durumda taksi şoförlerinin bir şoför ehliyeti veya yolcu onayına sahip bir ehliyet alması gerekir. A, B, C veya E gibi özel lisans sınıflandırmalarına da ihtiyaç duyulabilir. İşveren zorunlu bir eğitim programının tamamlanması esastır. Bazı sürücü okulları taksi okumasında, harita okuma, federal ve yerel düzenlemeler ve müşteri hizmetleri gibi kurslar sunabilir.

Gerekli İş Becerileri

Bir taksi şoförü mükemmel yazılı ve sözlü iletişim, karar verme ve müşteri hizmetleri becerisine sahip olmalıdır. Bir taksi şoförünün müşteri ücretlerini üstlenme sorumluluğu nedeniyle temel matematik becerileri gerekir. Yerel coğrafya ve harita okuma becerileri bilgisi çok önemlidir. Birkaç dili konuşma ve anlama yeteneği faydalıdır. Ancak gerekli değildir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, taksi şoförleri için istihdam artışının 2016-2026 yılları arasında, özellikle nüfus artışını yaşayacak şehirlerde ve Yeni gibi en fazla taksi şoförü olan şehirlerde %5’e ulaşması bekleniyor York, Las Vegas ve Chicago. 2017 yılında, bir taksi şoförü için ortalama saatlik maaş 11.90 TL ve ortalama yıllık maaş 24.880 liraydı. 2016 yılında, BLS ABD’de 305.100 kişinin taksi şoförü ve şoför olarak çalıştığını bildirdi.

En Popüler:  Kişisel Antrenör Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Benzer Meslekler

Taksi şoförü olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki işler için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Otobüs şöförü

Lise diplomasına ek olarak, olası otobüs sürücüleri kısa bir eğitim programını tamamlamalı ve ticari bir ehliyet almalıdır. Genel olarak, tüm otobüs şoförleri için %6 büyüme öngörülmüş ve BLS’ye göre, 2016’dan 2026’ya kadar işlerde %9’luk bir artış ve transit ve şehirlerarası sürücü olarak çalışanlar görülebiliyordu. Transit ve şehirlerarası otobüs sürücülerinin, BLS tarafından bildirildiği üzere, 2017 yılında ortalama saat ücreti 19.61 Türk lirası ve ortalama yıllık 40.780 Türk lirası ücreti vardı.

Teslimat Kamyon Sürücüsü

Otobüs şoförlerine benzer şekilde, teslimat kamyon şoförleri de lise diplomasına ve işveren destekli bir eğitime sahip olmalıdır. 2016-2026 projeksiyon döneminde, teslimat kamyonu sürücülerinin, BLS verilerine dayanarak, istihdamda %4’lük bir artış yaşayacağı tahmin edildi. 2017 ortalama saat ücreti 14.00 TL, ortalama yıllık maaşı 29.250 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu