Beden Öğretmeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimler

Bir Spor Öğretmeni için Kariyer Bilgileri

Fitness öğretmenleri egzersiz planları tasarlar ve öğrencileri egzersizleri doğru bir şekilde tamamladıklarından emin olmak için denetler. Öğrencilere doğru egzersiz tekniğini öğretmeli ve öğrencilerin egzersiz planını takip etmelerini sağlamak için motivasyon sağlamalıdır. Fitness öğretmenleri genellikle spor salonlarında ve fitness merkezlerinde çalışır. Ancak bazıları bağımsız çalışır.

EğitimAkredite eğitim programından sertifika alınması; uzmanlık alanlarında ek sertifika
İş YetenekleriFiziksel olarak formda; güçlü iletişim, motivasyon ve organizasyon becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*39.210 Türk lirası (Fitness eğitmenleri ve aerobik eğitmenleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %10 büyüme (Fitness eğitmenleri ve aerobik eğitmenleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Fitness öğretmenleri, iş bulmadan önce akredite bir eğitim programı tarafından sertifikalandırılmalıdır. Aerobik veya Pilates gibi belirli bir fitness alanında uzmanlık arayanlar için ek sertifikaya ihtiyaç duyacaklar. Sertifika sürecini tamamlamak için gereken zaman programa göre değişir. Zindelik öğretimi ile ilgilenen kişiler egzersiz seçimi, ağırlık çalışması, program planlama ve aerobik dersleri almalıdır.

İş Yetenekleri

Fitness öğretmenlerinin, öğrenciler için tasarladıkları egzersiz programlarını tamamlayabilmeleri ve güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Ayrıca insanları motive etmede iyi olmaları ve güçlü planlama ve organizasyon becerilerine sahip olmaları gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, fitness eğitmenleri ve aerobik eğitmenleri için işlerin tüm mesleklerin ortalamasından daha hızlı bir şekilde 2016-2026 arasında yaklaşık %10 artması beklendiğini belirtir. Fitness eğitmenleri ve aerobik eğitmenleri için ortalama yıllık maaş Mayıs 2017’de yaklaşık 39.210 liraydı. Birçok işveren sadece yarı zamanlı saatler sunmaktadır. Bu nedenle fitness eğitmenlerinin tam zamanlı bir program yapmak için birden fazla fitness merkezinde çalışması yaygındır.

En Popüler:  Dijital Düzenleme Uzmanı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Atletizm Antrenörü

Bu kariyer seçeneği, her yaştan insanın yaralanmasının önlenmesi ve iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Ayrıca yaralanmaları tedavi etmek için egzersiz programları planlıyorlar. Devlete bağlı olarak, belgelendirme veya lisansa ek olarak lisans veya yüksek lisans derecesi gerekebilir. BLS, 2016 ve 2026 arasında tahmini bir %23’lük iş artışı bildirdi. Mayıs 2017, BLS’den gelen istatistikler atletik antrenörler için ortalama maaşın 46.630 TL olduğunu gösterdi.

Rekreasyon İşçisi

Rekreasyon çalışanları arasında, kamp danışmanları, etkinlik uzmanları ve rekreasyon süpervizörleri dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlar listelenmiştir. Bu profesyoneller spor, müzik, jimnastik ve sanatla ilgili aktiviteler planlar. Eğitim, iş başında eğitimden lisans programlarına kadar uzanır. Bir grup olarak, rekreasyon çalışanlarının BLS’ye göre 2016’dan 2026’ya kadar iş olanaklarında %9’luk bir iyileşme görmesi bekleniyor. Bu grup 2017 yılında yıllık ortalama 24.540 TL gelir elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu