Sözleşme Yöneticisi: Görev ve Kariyer Gereklilikleri

Sözleşme Yöneticisi için Görev Tanımı

Ayrıca sözleşme yöneticileri olarak da adlandırılan sözleşme yöneticileri, malzeme ve hizmet alımı veya satımı için ticari sözleşmelerin hazırlanmasından ve gözden geçirilmesinden sorumludur. Sözleşme uzmanları teklifleri ve teklifleri analiz eder ve müşteriler, satıcılar ve çalışanlarla bağlayıcı anlaşmaların şartnamelerinin yasal ve şirket politikasına uymasını sağlar. Ulusal Sözleşme Yönetim Birliğine göre, 2007’de, tüm sözleşme yöneticilerinin yarısından fazlası bir hükümet müteahhidi tarafından istihdam edildi ve dörtte birinden fazlası federal hükümet için çalıştı.

EğitimBir iş alanında lisans derecesi
İş YetenekleriEdinim kanunu ve yönetmelikleri, güçlü iletişim ve müzakere becerileri, liderlik becerileri bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*118.940 Türk lirası (satın alma yöneticileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %5 (satın alma yöneticileri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Giriş seviyesi sözleşme yönetimi pozisyonları için başvuru sahipleri, bir iş alanında lisans derecesine ve 2-3 yıllık sözleşmeyle ilgili deneyime sahip olmalıdır. Özellikle işletme hukuku ve işletme derecesine sahip adaylar tercih edilir.

Sertifika Gereksinimleri

Orta ve üst düzey sözleşme yöneticileri, Sertifikalı Ticari Sözleşmeler Yöneticileri (CCCM) veya Sertifikalı Federal Sözleşmeler Yöneticileri (CFCM) olmalıdır. Bu sertifikalar, ilgili sınavları geçen ve asgari iş deneyimi gereksinimlerini karşılayan profesyonellerle sözleşme yapmak için Ulusal Sözleşme Yönetimi Birliği tarafından verilir.

İstenen Yetenekler

Sözleşme kavramı ve sözleşme satın alma kanunları ve yönetmelikleri bilgisi, sözleşme yönetimi alanındaki herhangi bir kariyer için gereklidir. Güçlü iletişim ve müzakere becerileri de arzu edilir. Ekonomi, müzakereler, işletme yönetimi, finans, işletme hukuku ve sözleşmeler hukuku dersleri bu becerilerin kazanılmasına yardımcı olur. Orta ve üst düzey sözleşme yöneticileri de güçlü liderlik özelliklerine sahip olmalı ve yetkili yönetici ve eğitmenler olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, sözleşmeli yöneticiler de dahil olmak üzere yıllık satın alma yöneticilerinin ortalama maaşı Mayıs 2018’de yaklaşık 118.1940 liraydı. Maaş, genellikle eğitim seviyesiyle artar ve sözleşme yönetimi alanında yıllarca çalıştı. Satın alma müdürleri için işlerin 2016-2026 arasında %5 artması bekleniyor. Sağlık gibi alanlarda bu tür istihdamda herhangi bir artışın imalat gibi alanlardaki düşüşlerle dengelenmesi beklenmektedir.

Benzer Meslekler

Finans veya işletme endüstrisindeki bir yönetim pozisyonu ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki işler de görülmeye değer olabilir:

Finans Müdürü

Bir finansal yönetici, bir şirketin veya kuruluşun finansal faaliyetlerini belirlenen stratejilere, politikalara veya geçerli düzenlemelere göre koordine eder ve denetler. Finansal raporlar hazırlamak ve analiz etmek, sektörün performansını izlemek ve daha fazla kar elde etmek için yatırım, küçültme veya genişleme gibi konularda yönetime danışmanlık yapmaktan sorumludur. Bu iş, ilgili bir alanda en az bir lisans derecesi gerektirir. İşverenler genellikle denetim, muhasebe veya finansal analiz gibi birkaç yıllık tecrübesi olan adayları ararlar. Finansal yöneticiler, iş olanaklarını geliştirmek için gönüllü mesleki sertifikalandırma yapabilir. BLS’ye göre, finansal yöneticiler 2018’de ortalama 127.990 TL kazandılar. En fazla iş Kaliforniya, New York, Texas, Illinois ve Massachusettste bulunuyordu. Finansal yöneticiler için toplam istihdam artışının, 2016-2026 arasında %19 olması beklenmektedir.

Pazarlama Müdürü

Pazarlama yöneticileri, tüketicilerin bir ürün veya hizmete olan ilgisini ölçmek için çeşitli araçlar ve teknikler kullanır – genellikle şirketleri ve şirketlerinin rakipleri; ayrıca ne tür tüketicilerin belirli bir ürün veya hizmeti satın almak istediklerini ve hangi fiyattan olacağını da hesaplarlar. Bu alandaki işler ilgili bir konuda lisans derecesi ve bu alanda da bazı iş tecrübesi gerektirir. Bu meslek için ortalama ücret, 2018’de 134.290 liraydı; pazarlama yöneticilerinin çoğu o yıl Kaliforniya, Illinois, New York, Massachusetts ve Teksas’ta çalıştı. İstihdamın, 2016-2026’dan itibaren %10 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu