Soğutma Sistemi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Lise diploması ile bir kariyer sistemine soğutma sistemi teknisyeni olarak başlamak mümkündür; Ancak, çoğu işveren, bir meslek yüksekokulunda stajyerlik veya lise eğitimi sonrası başvuranları tercih eder. Ruhsat gerektiren ülkeler genellikle kendi eğitim gereksinimlerine sahiptir.

Genel Bilgiler

Soğutma sistemi teknisyenleri ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma hizmeti (HVACR) teknisyenleri ve montajcıları kategorisine girer. HVACR teknisyenleri ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri kurmak, onarmak ve değiştirmek için eğitilmiştir. Birçok HVACR çalışanı tüm sistemlerle çalışacak şekilde eğitilmiştir. Ancak birinde uzmanlaşmayı seçmektedir.

Eğitim Şartları Özel bir eğitim gereksinimi yoktur. Ancak adaylar, okul sonrası bir kurum veya stajyerlik eğitimi yoluyla soğutma sistemleri için resmi eğitim almalıdır.
Diğer gereklilikler Ruhsat şartları eyaletlere göre değişmektedir; gerekli soğutucu maddelerle çalışma sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Tüm ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçıları için %13
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* Tüm ısıtma, iklimlendirme ve soğutma teknisyeni ve tesisatçıları için

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Soğutma Sistem Teknisyenleri için İş Büyümesi ve Maaş Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçılarının 2018 ve 2028 yılları arasında tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı olan %13’lük istihdam artışı beklemesi bekleniyor. HVACR ile ilgili makinelerin kullanım ömrü ile birlikte artan soğutmalı ekipman kullanımı ve daha yüksek verimli modellere olan talebin artması, HVACR teknisyenlerinin artan talebine katkıda bulunmaktadır.

Mayıs 2018’de, BLS rakamlarına göre, ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekaniği ve tesisatçıları yıllık ortalama 47.610 liralık yıllık maaş aldı. Bina Ekipmanları müteahhitleri bu alanda işçilerin çoğunu bu dönemde istihdam ederken, Diğer Ağır ve İnşaat Mühendisliği İnşaat sektöründe çalışanlar ortalama en yüksek yıllık maaşı 84.590 TL’den kazandı.

En Popüler:  Sağlık Hizmetinde Kariyer: Uzmanlığa Göre Bilgiler

Soğutma Sistem Teknisyenleri İçin Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Ortaöğretim sonrası eğitim kesinlikle gerekli olmasa da, profesyonel soğutma sistemi teknisyenleri, genellikle bir meslek yüksekokulu, teknik okul, topluluk kolej veya bir stajyerlik programı da içerebilecek olan, okul sonrası bir kurumdan bazı resmi eğitimler alır. Eğitim programları lisans düzeyinde, genellikle sertifika, diploma veya önlisans programları olarak mevcuttur. Kurs, elektrik sistemleri, bina kodları, kanal işi, kurulum, devre sistemleri, kaynak ve HVACR sistemi tasarımını içerebilir. Bu alandaki profesyoneller ayrıca beş yıla kadar sürebilen stajyerlik programlarını da tamamlayabilir.

Bazı eyaletlerde, HVACR işçilerinin genellikle bir sınavın tamamlanması ve asgari miktarda mesleki deneyim gerektiren lisans almaları gerekir. Soğutucu akışkanlarla çalışan profesyonellerin, Çevre Koruma Ajansı tarafından onaylanan bir kuruluş tarafından sertifikalandırılması gerekmektedir. Soğutucu akışkan sertifikası, yüksek basınçlı, düşük basınçlı veya küçük cihazlarda mevcuttur.

Soğutma Sistemi Teknisyeni İş Tanımı

Klima kontrol sistemleri çok sayıda mekanik, elektrik ve elektronik bileşene sahiptir. Soğutma sistemi teknisyenleri, belirli soğutma sistemini ve tüm bileşenlerini doğru şekilde kurmalıdır. Bazen, özellikle onarım sırasında, bu, motorlar, elektronik komponent panoları, kompresörler, evaporatörler ve röleler gibi ürünlerin kurulumunu gerektirir. Sistemi kurduktan sonra, soğutma teknisyenleri genellikle diğer bileşenlerin yanı sıra yakıt ve su besleme hatlarını, tahliye hatlarını, kanalları ve delikleri de takmaktadır. Soğutma teknisyenleri deneyim, mavi baskılar, sac makaslar, anahtarlar, göstergeler, el fenerleri, matkaplar, çok metre ve diğer ekipmanlar kullanır.

2028 yılına kadar tüm ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekaniği ve tesisatçıları için yüksek iş büyümesi öngörülmektedir. Ortaöğretim sonrası eğitim, stajyerlik eğitimi, meslek dersleri veya staj deneyimi olan adaylar bu alanda çalışmak için hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu