Soğuk Yemek Hazırlayıcı: Soğuk Yemek Hazırlamada Kariyer İçin İstihdam Bilgisi

Soğuk Yemek Hazırlayıcı için Görev Tanımı

Soğuk yiyecek hazırlayıcıları hızlı ve kolay şekilde depolanıp satılabilen yemekler hazırlar. Soğuk yiyecek hazırlayıcılarının genel görevleri arasında sebze kesme ve doğrama, et dilimleme, yayma ve mayonez yapma, malzemelerin tartılması ve ölçülmesi, salataların hazırlanması, sandviç yapılması, gıdaların paketlenmesi ve gerektiği gibi diğer görevler sayılabilir.

Eğitim Şartları Bir lise diploması istihdam olanaklarını iyileştirir
İşin Gereklilikleri Et dilimlemek, yaymak ve mayonez yapmak, salata yapmak
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 23.730 Türk lirası (tüm yiyecek hazırlama işçileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 büyüme (tüm yiyecek hazırlama işçileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Genel olarak gıda hazırlama kariyerine yönelik katı bir eğitim gerekliliği olmasa da, lise diplomasına sahip olmak bu alanda iş bulmanıza yardımcı olabilir ve gıda hazırlama işleri bir gıda işlemcisi kartına sahip olmayı gerektirebilir. Soğuk yiyecek hazırlayıcısı olmak için ihtiyaç duyacağınız becerilerin çoğu, işte öğrenilecek. Yiyecek hazırlama endüstrisinde ilerlemek isteyenler, mutfak okulu kursları almayı düşünmelidir.

İstenen Yetenekler

Soğuk yiyecek hazırlayıcısı olarak başarılı olmak için, güvenli kullanım ve yiyecek saklama ve hazırlama yönergeleri hakkında güçlü bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Temel matematik ve iletişim becerileri de gıda hazırlamadaki bir kariyere yardımcı olacaktır.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Yiyecek hazırlama için istihdam durumu adil. Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan elde edilen verilerBu alanda istihdamın 2016-2026 yılları arasında ortalama %8 oranında artacağını göstermektedir. Soğuk yiyecek hazırlayıcıları da dahil olmak üzere, ortalama saatlik gıda hazırlama işçileri, Mayıs 2018’de 11.40 liraydı ve o yıl için ortalama maaş 23.730 liraydı.

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Yiyecek-İçecek Servisi ve İlgili İşçi

Liseyi bitirmeden önce bile, bu işçiler temizlik, müşteri hizmetleri ve yemek hazırlama gibi restoran ve kafeterya gibi yerlerde görevlerini yerine getirmeleri için iş konusunda eğitilebilirler. 2016-2026 yıllarında BLS tarafından ortalama %14’lük ortalama istihdam artışının daha hızlı olduğu ve 2017’de yılda ortalama 9.80 liralık veya 20.410 liralık bir maaşın bulunduğu bildirildi.

Pişirmek

Bazı aşçılar yemek pişirme programlarına katılır veya adaylıklara katılırken, diğerleri işle ilgili becerilerini öğrenirler. Restoranlar, özel evler, hastaneler ve okullarda salata, çorba ve meze gibi yiyecekler hazırlarlar. 2017 yılında, BLS yıllık ortalama 11.50 liralık bir maaş veya 23.970 liralık bir maaş ortaya koydu ve 2016 ve 2026 arasında ortalama %6’lık iş artışı öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu