Siber Güvenlik Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir siber güvenlik danışmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir siber güvenlik danışmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Siber güvenlik danışmanları, siber tehditleri belirlemek ve azaltmak için müşterilerle birlikte çalışan son derece uzmanlaşmış BT uzmanlarıdır. Ayrıca, kuruluşların mevcut sistemlerindeki zayıflıkları belirleyerek gelecekteki saldırıları önlemek için stratejiler geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

Siber güvenlik danışmanları, genel olarak, bilgisayar ağları, yazılım uygulamaları, işletim sistemleri vb. hakkında bilgi de dahil olmak üzere geniş bir teknik beceri yelpazesine sahiptir. Eldeki durumu hızlı bir şekilde değerlendirebilmeli ve atılacak en iyi eylemi belirleyebilmelidirler.

Siber Güvenlik Danışmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Siber güvenlik danışmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Mevcut güvenlik önlemlerini gözden geçirmek ve güvenlik risklerini azaltmak için iyileştirmeler önermek
 • Bir kuruluşun verilerine veya bilgisayarlarına yönelik olası tehditleri belirlemek için risk değerlendirmeleri yapmak
 • Yetkisiz etkinlik veya güvenlik ihlallerini tespit etmek için ağları izleme
 • Gelecekteki ihlalleri önlemek için yeni güvenlik önlemleri önermek
 • Bilgisayar sistemlerindeki güvenlik açığı alanlarını belirlemek ve güvenliği artırmak için çözümler tasarlamak
 • Bilgisayar sistemlerindeki veya ağ güvenlik protokollerindeki güvenlik açıklarını belirlemek için güvenlik önlemlerinin test edilmesi
 • Etkinliğini değerlendirmek için mevcut güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi
 • Olayları araştırmak ve hasarı azaltmak için gerekli önlemleri almak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışarak güvenlik olaylarına meydana geldiği anda yanıt vermek
 • Siber tehditleri azaltmak için güvenlik önlemleri konusunda tavsiyelerde bulunmak

Siber Güvenlik Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Siber güvenlik danışmanı maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirket türüne göre değişmektedir. Ayrıca komisyonlar veya ikramiyeler yoluyla ek gelir elde edebilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 20.000 TL (46.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 40.000 TL (98.50 TL/saat)

Siber güvenlik danışmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Kuruluşlar, bilgisayar ağlarını ve elektronik bilgilerini bilgisayar korsanlarından korumak için siber güvenlik danışmanları tutmaya devam edecek. Kuruluşların veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili düzenlemelere uymasını sağlamak için siber güvenlik danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Siber Güvenlik Danışmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Siber Güvenlik Danışmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir siber güvenlik danışmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Siber güvenlik danışmanlarının genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, bilgisayar mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, ilgili bir alanda iki yıllık ön lisans veya dört yıllık lisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir.

En Popüler:  Quickbooks Muhasebecisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok siber güvenlik danışmanı ek olarak bilgi sistemleri, bilgisayar bilimi veya ilgili başka bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahiptir. Siber güvenlik alanında yüksek lisans mezuniyeti, kariyerinizi ilerletmenize ve daha üst düzey pozisyonlara hak kazanmanıza yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Siber güvenlik danışmanları genellikle bir şirkette çalışma süresi şeklinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim dönemi, danışmanın şirketin sistem ve prosedürlerini öğrenmesini sağlar. Ayrıca danışmanın şirket çalışanları ve onların rolleri ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Siber güvenlik danışmanlarının, sahada yasal olarak hizmet sunabilmeleri için bir güvenlik danışmanı lisansı almaları gerekmektedir. Her eyaletin, ihtiyaç duyulan lisans türü için farklı gereksinimleri vardır. Bu yüzden adaylar, eyaletlerindeki gereksinimleri araştırmalıdır.

Siber Güvenlik Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Siber güvenlik danışmanlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Teknik beceriler, belirli bir konuda sahip olduğunuz bilgi ve uzmanlıktır. Mesela bilgisayar bilimi veya mühendisliğinde bir geçmişiniz olabilir. Bu durum siber güvenliğin teknik yönlerini ve bunları gerçek dünyadaki durumlara nasıl uygulayacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Siber güvenlik danışmanları genellikle müşteriler, diğer danışmanlar ve diğer profesyonellerle iletişim kurar. Teknik bilgileri açıklamak ve soruları yanıtlamak için sözlü ve yazılı iletişim becerilerini kullanırlar. Ayrıca sözleşmeleri müzakere etmek ve güvenlik risklerini açıklamak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Problem çözme yetenekleri: Bir siber güvenlik danışmanı olarak, karmaşık sorunlara çözüm bulmakla görevlendirilebilirsiniz. Sorun çözme becerileriniz, bir güvenlik sorununu çözmenin en verimli ve etkili yolunu bulmanıza yardımcı olabilir. Mesela bilgisayar korsanlarının bir şirketin verilerine erişmesini önlemenin bir yolunu bulmanız istenebilir. Sorun çözme becerileriniz, şirket verilerinin güvende kalmasını sağlamak için alınacak en iyi güvenlik önlemlerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Analitik beceri: Analitik beceriler, bilgileri işleme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak kararlar verme yeteneğidir. Bir siber güvenlik danışmanı olarak analitik beceriler önemlidir çünkü bir şirketin verilerini nasıl koruyacağınız konusunda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olurlar.

İş zekası: İş zekası, bir kişinin belirli bir duruma iş uygulamalarını anlama ve uygulama yeteneğini ifade eder. Siber güvenlik danışmanları, verilerini korumalarına yardımcı olmak için işletmelerle çalıştıkları için genellikle ticari zekaya sahiptir. Bu durum işletmelerin nasıl çalıştığını ve verilerini korumak için ne tür güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyabileceklerini anlamaları gerektiği anlamına gelir.

Siber Güvenlik Danışmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Siber güvenlik danışmanları genellikle normal mesai saatleri içinde bir ofis ortamında çalışırlar. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya acil durumlara müdahale etmek için akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Ayrıca yerinde danışmanlık hizmetleri sağlamak için müşteri sitelerine seyahat edebilirler. Siber güvenlik danışmanları, bazıları serbest meslek sahibi olsa da, genellikle büyük danışmanlık firmaları için çalışır.

En Popüler:  Ağ Mimarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Siber Güvenlik Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte siber güvenlik danışmanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Siber güvenlik danışmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Siber Güvenlik Yeteneği İhtiyacı

Daha fazla siber güvenlik yeteneğine duyulan ihtiyaç, artan sayıda siber saldırı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, siber saldırılara karşı daha savunmasız hale geliyorlar. Bu durum onları bu saldırılardan korumaya yardımcı olabilecek siber güvenlik danışmanlarına olan talebin artmasına neden oldu.

Siber güvenlik uzmanlarına duyulan ihtiyaç arttıkça, işletmelerin etkili güvenlik önlemleri uygulamasına yardımcı olabilecek danışmanlara olan talep de artacaktır. En son tehditleri ve eğilimleri anlayabilen danışmanlar, işletmeleri nasıl güvende tutacaklarına dair değerli bilgiler sağlayabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir.

Önleyici Tedbirlere Odaklanma

İşletmeler siber saldırılarla ilişkili risklerin daha fazla farkına vardıkça, önleyici tedbirlere daha fazla odaklanmaya başlıyorlar. Bu durum siber güvenlik danışmanlarının saldırıları gerçekleşmeden önce önleme konusunda uzman olması gerektiği anlamına gelir.

Bu alanda başarılı olmak için danışmanların en son saldırı yöntemlerine aşina olmaları ve bir şirketin sistemlerindeki olası güvenlik açıklarını belirleyebilmeleri gerekecektir. Ayrıca, bir şirketin verilerini ve altyapısını korumak için bir plan oluşturabilmeleri gerekecektir.

Siber Güvenlik Daha da Önemli Olacak

Siber güvenlik giderek daha önemli hale geldikçe, işletmeler korunmalarına yardımcı olabilecek profesyonelleri işe almaya çalışacak. Bu da siber güvenlik konusunda bilgili kişilerin yüksek talep göreceği anlamına geliyor.

Siber güvenlik danışmanları, mevcut güvenlik önlemlerini değerlendirerek ve iyileştirmeler önererek işletmelere yardımcı olabilir. Ayrıca çalışanları siber saldırıların tehlikeleri ve bunlardan nasıl kaçınılacağı konusunda eğitmeye yardımcı olabilirler.

Siber Güvenlik Danışmanı Nasıl Olunur?

Siber güvenlik danışmanı olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Beceri setinizi geliştirerek başlamak önemlidir. Bu yüzden ağ oluşturma, programlama ve sistem yönetimi kurslarına katılın. Kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı dahil olmak üzere bilgisayar korsanlarının kullandığı çeşitli saldırı türlerine de aşina olmalısınız.

Siber güvenlik konusunda güçlü bir temele sahip olduğunuzda, iş aramaya başlamanın zamanı geldi. Özgeçmişinizi yayınlayabileceğiniz ve becerilerinize uygun işleri bulabileceğiniz birçok online forum var. Ayrıca alandaki diğer profesyonellerle iletişim kurabilir ve siber güvenlik konferanslarına katılabilirsiniz.

Dipnot: Siber Güvenlik Danışmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Siber güvenlik danışmanları, kariyerlerine genellikle siber güvenlik analisti veya siber güvenlik mühendisi gibi giriş seviyesi pozisyonlarda başlar. Tecrübe ile siber güvenlik müdürü veya siber güvenlik direktörü gibi pozisyonlara ilerleyebilirler. Bazı danışmanlar kendi danışmanlık işlerini de başlatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu