Sertifikalı Psikiyatrist Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Bir lisans derecesi kazandıktan sonra, aday psikiyatristlerin dört yıllık bir tıp okulu programını tamamlamaları gerekir. Bunu takiben, iki yıla kadar sürebilen bir arkadaşlık olasılığının yanı sıra bir ikamet imkânı var. Psikiyatride tıbbi bir lisans sınavı ve bir kurul sertifika sınavı geçtikten sonra uygulamaya başlayabilirler.

Genel Bilgiler

Sertifikalı psikiyatrlar ruh sağlığı alanında çalışır ve danışmanlık ve ilaç sağlayabilir. Bu doktorlar bir kurul sertifikasyon sınavına girmek için tıp fakültesini, bir ikamet programı ve muhtemelen bir bursu tamamladılar. Ruhsat aldıktan sonra, birçok sertifikalı psikiyatrist hastanelerde ve özel uygulamalarda çalışmaktadır. Hasta bakımında önemli bir rol oynayan sertifikalı psikiyatri, önümüzdeki on yılda olumlu bir iş görünümüne sahip olması beklenen bir kariyer alanıdır.

Eğitim Şartları Tıp doktoru
Ek gereksinimler Tıbbi lisans ve profesyonel psikiyatri sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi* (2018-2028) Psikiyatristler için %16
Ortalama Maaş * (2018) Psikiyatristler için 220.380 TL

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Sertifikalı Psikiyatristin İş Tanımı

Psikiyatristler, zihinsel hastalıkları teşhis ve tedavi eden tıbbi doktorlardır. Genellikle hastanın geçmişine dair bir fikir edinmek için bireysel veya grup terapisi kullanırlar ve hastaların kendi sorunlarını çözmelerine yardımcı olacak başa çıkma yöntemleri bulurlar. Bazı vakalarda ilaç veya hastaneye yatış gerekebilir. Hastanede yatan hastalarla çalışan psikiyatristler, tedavi planları tasarlamak ve gelişmeleri izlemek için diğer profesyonellerle işbirliği yapar.

Hastalara danışmada etkili olmak için, psikiyatrların güçlü iletişim becerilerine ihtiyaçları vardır. Davranış kalıplarını tanımlamalarına yardımcı olan psikoloji ve sosyoloji hakkında bilgili olmalıdır. Psikiyatristlerin, ebeveynler, çocuklar veya eşler gibi bir hastayla yakından ilgili kişilerle görüşmesi gerekebilir.

En Popüler:  Bomba Teknisyeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Psikiyatrist olmak, özellikle lisans düzeyinde uzun yıllar süren bir eğitim gerektirir. Bireyler önce psikoloji dalında veya ilgili bir konuda uzmanlık seçebilecekleri bir lisans programına katılmak zorundadırlar. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, tıp fakültesi için asgari gereksinim üç yıl lisans çalışmasıdır. Ancak çoğu tıp öğrencisi lisans derecesi almıştır.

Öğrenciler daha sonra, dört yıl süren tıp fakültesini tamamlamalıdır. İlk iki yıl, vücudun ana sistemlerini ve hastalıkları kapsayan ve öğrencileri tıp pratiğine tanıtan klinik öncesi yıllardır. Klinik yıllar olarak bilinen son iki yıl, lisanslı tıp uzmanlarının gözetimi altında öğrencileri klinik rotasyonları (bazen rahip olarak da bilinir) gerçekleştiren sağlık tesislerine yerleştirir. Psikiyatri gerekli bir rotasyondur.

Tıp fakültesini tamamladıktan sonra, bireyler psikiyatride bir ikamet programına girerler. Bu programlar, psikiyatride kullanılan başlıca uzmanlık ve tekniklerde yoğun iş deneyimi içerir. İlk yılda, sakinler görüşme, tedavi ve tanılama gibi temel becerileri öğrenirler. Şehir sakinleri bir programda ilerledikçe, ileri beceriler geliştirir ve artan sorumluluk alırlar.

Belirli bir tedavide veya popülasyonda uzmanlaşmak isteyen psikiyatrların bir burs kurması gerekir. Burs programları genelde bir iki yıl sürer. Bir burs sırasında, bireyler araştırma yaparken ve seminerlere katılırken uzmanlıklarına yönelik teknikleri uygularlar. Bazı psikiyatri burs programlarına örnekler arasında geriatri, çocuk ve ergen psikiyatrisi ve psikosomatik tıp sayılabilir.

Lisans ve Sertifika Gereklilikleri

Sertifikalı psikiyatr olma sürecini tamamlamak için bireylerin lisans almaları ve kurul onaylı olmaları gerekir. Eyalet ruhsatlandırma standartları değişmekle birlikte, tüm devletler psikiyatristlerin Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Lisans Sınavını veya Kapsamlı Osteopatik Tıbbi Lisans Sınavını geçmelerini ister. Psikiyatristler, Amerikan Tıp Uzmanları Kurulu’ndan (ABMS) kurul sertifikası alabilirler. ABMS, genel psikiyatri ve klinik nörofizyoloji, bağımlılık psikiyatrisi, uyku tıbbı, adli psikiyatri ve epilepsi dahil birçok özelliğine sertifika vermektedir.

En Popüler:  Pazarlama Tasarımcısı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Maaş Bilgisi ve İş Durumu

BLS, psikiyatrlar arasında kazanılan yıllık ortalama maaşın 2018 yılında 222.380 TL olduğunu bildirdi. BLSe göre, psikiyatristler için iş bulma fırsatlarının 2018-2028’den %16ya çıkması bekleniyor.

Sertifikalı psikiyatrlar, yıllarca tıbbi eğitim ve klinik eğitim gerektiren psikiyatride kurul sertifikası almış tıp doktorlarıdır. Psikiyatri hızla büyüyen bir alandır ve 2018’deki maaşların ortalaması 220.000 liranın üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu