Sertifikalı Banka Denetçisi: Sertifika Gereksinimleri ve Kariyer Bilgisi

Banka denetçileri veya finansal analistler, finansal kurumların yasal protokolleri izlemelerini ve sahtekarlık yapmamalarını sağlar. Banka denetçileri, EBM ile sertifika sahibi olmalıdır ve isteğe bağlı olarak, kimlik bilgilerini daha da güçlendirmek için özel sertifika ve lisans alabilirler.

Genel Bilgiler

Banka denetçisi pozisyonları, finansal analist, denetçi, Finans sorumlusu veya uyum görevlisi gibi iş unvanlarını içerir. Devlet tarafından düzenlenen sertifikasyon ve lisans gerekli olabilir ve isteğe bağlı sertifikalar çeşitli meslekler için kullanılabilir. İstihdam, lisanslama ve belgelendirme için genellikle en az bir lisans derecesine ihtiyaç duyulur veya şiddetle tavsiye edilir.

Eğitim Şartları Muhasebe ve lisanslama veya belgelendirme lisans derecesi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) Tüm finansal sınav görevlileri için %7*
Ortalama Yıllık Maaş (2019) Tüm banka denetçileri için 78.370 TL**

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Banka Araştırmacısı için Sertifika Gereklilikleri

Banka denetçisi unvanı şemsiyesi altındaki mesleklerin çoğu, düzenlenmiş lisans gerektirir veya gönüllü mesleki sertifikalandırma önerilir. Genel olarak muhasebe görevlerini kapsayan banka denetçileri genellikle bir bankacılık kurumunun yasal düzenlemelerinden, iç denetiminden ve mali raporlamasından sorumludur. Akademik ve deneyim gereksinimleri, belirli disiplinleri ve konuları kapsayan bazı zorlu detaylı eğitim ile, mesleğe göre değişir.

İşin Gerekliliklerine bağlı olarak, banka denetçilerinden bir Sertifikalı Mali Müşavir (EBM) olarak belgelendirme ve ruhsat almaları gerekebilir. Sertifika gereklilikleri genellikle muhasebe alanındaki lisans derecesini, ek mesleki eğitimi, alandaki önemli iş deneyimini ve bir veya daha fazla yönetim kurulu sınavının geçmesini içerir. Geçerli bir lisansı sürdürmek için inceleme ve sürekli eğitim genellikle gereklidir. Genellikle denetim, finansal raporlama veya kamu muhasebesi hizmetleri sunanların bir EBM lisansına sahip olmaları gerekir.

Ayrıca banka denetçilerine denetim, sigorta ve yatırım hizmetleri dahil olmak üzere çeşitli uzmanlık alanlarında isteğe bağlı kimlik bilgileri verilmektedir. Mali Denetçiler Derneği veya Yönetim Muhasebeciler Enstitüsü gibi kuruluşlar, deneyimli profesyoneller için bakalorya sonrası sertifikalandırma seçenekleri sunar. Kapsamlı eğitim ve testler genellikle gereklidir ve sertifikayı yenilemek için sürekli eğitim zorunludur.

En Popüler:  İflas Avukatı: Görev ve İhtiyaçlar

Banka Muhasebecisi Kariyer Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2018’de 60.900 Finans sorumlusunin istihdam edildiğini bildirmiştir. tüm banka denetçilerinin ortalama maaşı 2019’da 78.370 liraydı.

Çalışmalarının hassas ve titiz niteliği göz önüne alındığında, banka denetçilerinin EBM tarafından sertifikalandırılması gerekir. Birçok işveren, Mali Denetçiler Derneği veya diğer benzeri kurumlar aracılığıyla ek uzmanlık sertifikası ve lisansı alan birini tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu