Sera Yöneticisi: Sera Yönetimi Kariyerleri Hakkında Bilgi

Sera Yöneticisinin Görev Tanımı

Bitkilerin kontrollü bir ortamda ekilmesi, araştırma, toptan veya ticari kullanım için kullanılacak tohumlardan veya kesimlerden sebze ve otlar, süs bitkileri veya nadir çiçekler yetiştirebilen bir sera yöneticisinin alanıdır. Bu uzmanlar bitki ıslahını ve çapraz hibridizasyonu, bitki beslenmesi ve korunmasını, haşere ve hastalık kontrolünü, hasatı ve sulama gibi sera ortamını kontrol eden sistemlerin bakımını denetler. Personeli denetler ve eğitir, tohum ve tesislerin envanterini kontrol eder, ilerleme raporları oluşturur ve çevre ve güvenlik yönetmeliklerine uygunluğu sağlar. Sera yöneticileri ayrıca bütçeler yaratabilir, araştırma personeli ile buluşabilir ve ticari sera müşterileri ile etkileşime girebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversiteler, araştırma kuruluşları, tarım şirketleri, fidanlık ve bitki toptancıları tarafından istihdam edilmektedir.

EğitimSera işletmeciliği, bekarlığa ve bahçecilik dallarına katılmak
İş YetenekleriBitki yetiştiriciliği, haşere ve hastalık kontrolü, iletişim, güvenlik, bilgisayar becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*67.950 Türk lirası (tüm çiftçiler, çiftçiler ve diğer tarım yöneticileri)
İş Büyümesi (2016-2026)*%-1 (tüm çiftçiler, çiftçiler ve diğer tarım yöneticileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kariyer genel olarak sera yönetimi veya ilgili teknik tarım veya çiçekçilikle ilgili alanlarda ön lisans derecesi gerektirir; bahçecilik, bitki bilimleri veya tarım alanında lisans derecesi başka bir seçenektir. Bazı işverenler, sera veya bitki ıslahı deneyimi eşliğinde bir lise diplomasını kabul edecektir. Sera yönetiminde yayım programları da birçok üniversite tarafından verilmektedir. Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü (HRI) bitki yetiştiriciliğinde kariyer planlayan bahçecilik öğrencileri için burs bilgileri sunar.

Temel Beceriler

Sera yöneticileri bahçecilik, bitki yetiştiriciliği, haşere ve hastalık kontrolü ve sera teknolojisinde uzman olmalıdır. Güvenlik ve çevre düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, güçlü iletişim, eğitim, yönetim ve denetleme becerilerine sahip olmaları gerekir. Bilgisayar ve kayıt tutma becerileri çok önemlidir. Ticari tesislerde çalışan sera yöneticilerinin de güçlü müşteri hizmetleri, bütçeleme ve envanter yönetimi becerilerine ihtiyacı var. Seralarda çalışan insanlar sıcak, nemli koşullarda çalışabilmelidir.

Kariyer Tahmini ve Ekonomik Durum

Sera yönetimi uzmanları için talep çoğu zaman bölgelere göre değişmektedir. Amerikan Fidanlık ve Peyzaj Derneği (ANLA) gibi derneklere üyelik, mevcut endüstri haberlerini sağlayabilir ve ağ oluşturma fırsatlarını artırabilecek bölgesel sera yetiştiricileri derneklerine bağlantılar sağlayabilir. Mayıs 2018’de, Çalışma İstatistikleri Bürosu, sera yöneticileri de dahil olmak üzere çiftçilere, çiftçilere ve diğer tarım yöneticilerine verilen ortalama yıllık maaşın 67.950 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Toprak ve Bitki Bilimcisi

Bu bilim adamları hibeleri yazmanın yanı sıra üniversitelerde bazen ders vermenin yanı sıra bitkileri, toprak ve tarım ürünlerini araştırıyorlar. BLS, bu mesleğe girebilmek için ilgili alanda en az bir lisans derecesinin gerekli olduğunu. Ancak çoğunun ileri derecelere sahip olduğunu belirtti. Bu alandaki uzmanlar, BLS’ye göre, 2016-2026’dan itibaren mevcut işlerde ortalama %9’luk bir büyüme öngörülmüş şekilde artış göstermelidir. 2018’de toprak ve bitki bilimcileri için yıllık ortalama ücret 63.950 liraya ulaştı.

Koruma Bilimcisi

Genellikle ormancılık veya benzeri alanlarda lisans derecesine sahip olan bu profesyoneller, parkların ve ormanların kalitesini denetlemenin yanı sıra, çeşitli doğal kaynakların kalitesini de yönetiyorlar. Koruma bilim adamları ve ormancılar için 2016-2026 yıllarında BLS tarafından ortalama %6 istihdam artışı öngörülmüştür. Koruma bilimcilerinin yıllık ortalama maaşı 2018’de 61.310 liraydı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu