Şef Aşçı İş Tanımı, Maaş ve Kariyer Bilgileri

Executive şefler, yaratıcılık ve iyi hijyenin yanı sıra güçlü yönetim ve müşteri hizmeti becerileri gerektirir. Bu işle ilgileniyorsanız, alanda iş deneyimine ve hatta mutfak sanatlarında bir dereceye ihtiyacınız olacak. İşte bir yönetici şefin yaptığı işle ve biri olmak için gerekenlerle ilgili bazı detaylar.

Genel Bilgiler

Yönetici şefler diğer mutfak personelini denetler ve bir restoran için idari kararları vermekle sorumludur. Sıklıkla uzun saatler çalışırlar, 12 saatlik günler yaygındır. Aşçılık şefi pozisyonları için iş tecrübesi en önemli gerekliliktir. Ancak mutfak sanatlarında lisans derecesi veya ilgili bir misafirperverlik alanı öneriliyorsa; önlisans lisans programları başka bir seçenektir. Gönüllü sertifikalandırma Amerikan Mutfak Federasyonu’ndan alınabilir.

Eğitim Şartları Hiçbiri, lisans derecelerinin gittikçe yaygın olmasına rağmen; önlisans dereceleri de mevcuttur
Diğer gereklilikler Yönetici pozisyonları için 7-8 yıllık iş tecrübesi
BelgelemeGönüllü
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024) Tüm şefler ve aşçılar için %9*
Yıllık Ortalama Maaş (2015)₺ 41.500*

Kaynaklar: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Yönetici Şefi İş Tanımı

Yönetici şefler restoranlar için çalışır ve idari kararların çoğunu alırlar. Yiyecek ve içecek alımlarını inceleyebilir, yemek tarifleri geliştirebilir ve standartlaştırabilir, mutfakta güvenlik ve sanitasyon sağlayabilir, ekipmanı koruyabilir, yemek sunumu estetiği tasarlayabilir, özel menü öğeleri planlayabilir ve hazırlayabilir, menü tasarımlarını seçebilir ve menü fiyatlarını belirleyebilirler. Ayrıca yeni mutfak personeliyle görüşme, işe alma ve eğitimden sorumlu olabilirler.

Ek olarak, yönetici şefler tüm mutfak çalışanlarını denetlemektedir. Performans değerlendirmeleri yapar, ücret artışı yapar ve gerektiğinde disiplin cezası alırlar. Executive şefler ayrıca mutfakta yemek hazırlamakta yardımcı olabilir ve restoranın yoğun olduğu zamanlarda çalışmayı diğer şeflere ve aşçılara devredebilir. Çalışma gününün sonunda yönetici şefler temizlik işlerini denetler ve günün satışlarını kaydeder.

Yönetici Aşçı Maaş ve Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, restoranlar, ardından özel yemek hizmetleri ve seyahat şirketleri tarafından en fazla aşçı ve baş aşçı kullanıldı. İşlerin 2014-2024 döneminde %9 oranında artacağı tahmin edildi. Nüfus ve gelir artışlarının kaliteli yemek yeme talebini artırması bekleniyor.

Executive Chef Kariyer Bilgisi

Aşçı şefler mutfak endüstrisinde yüksek bir pozisyonda olduklarından, genellikle 7-8 yıl önceki ilgili deneyime sahip olmaları gerekir. Değerli iş deneyimleri yemek ve işçilik maliyetlerini yönetmeyi, menü geliştirmeyi ve fiyatlandırmayı, mutfak ekibini yönetmeyi ve yemek hazırlama becerilerini göstermeyi içerir.

İdeal olarak, yönetici şefler mutfak sanatlarında veya misafirperverlik gibi ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmalıdır. Birçok aşçı sadece 2 yıllık bir dereceye sahiptir ve kariyer olanaklarını geliştirmek için ek iş deneyimine güvenir. Diğer şefler iş başında eğitim veya stajyerlik programlarına başlarlar ve herhangi bir örgün eğitimi tamamlamadan işe koyulurlar.

Yönetici şefler için önemli olan kişisel özellikler, iyi müşteri hizmeti becerilerini, çeşitli insan gruplarını yönetme ve yönetme becerisini içerir. Ayrıca yaratıcı olmalılar ve keskin bir koku ve tat alma duyusuna sahip olmalılar. Tüm şefler iyi hijyen koşullarına sahip olmalıdır, çünkü sağlık koşullarında çalışması gerekir ve birçok eyalet bulaşıcı hastalıklardan arındırıldığının kanıtını ister.

Amerikan Mutfak Federasyonu tarafından bir Sertifikalı Yönetici Aşçı (CEC) adı verilir. Zorunlu olmamakla birlikte sertifikalandırma, yönetici şeflerin ileri pozisyonlara geçmelerine yardımcı olabilir ve daha yüksek ücretli işlere yol açabilir. Aşçı ve lise diploması veya eşdeğeri olarak en az üç yıllık deneyime sahip olanlar, CEC sertifikasını test etmeye hak kazanırlar. Kalkınan bir CEC hem yazılı hem de pratik bir sınavı geçmelidir. Sertifikayı sürdürmek için sürekli eğitim gereklidir ve her beş yılda bir yeniden sertifikalandırma gereklidir.

Yönetici şefler tüm mutfak personelini denetler ve bir restoran için idari kararlar verir. Yıllarca süren iş deneyimi ile çalışabilir, yemek pişirme sanatlarında veya misafirperverlikte bir derece kazanabilir veya gönüllü olarak sertifikalandırılabilirler. Yönetici şefler de dahil olmak üzere iş ve kafa aşçılarına olan talebin, 2014-2024 arasındaki on yıl boyunca %9 oranında artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu