Satış Şefi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir satış şefinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve satış şefi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Satış şefleri (STK’lar), bir kuruluştaki en üst düzey satış yöneticileridir. Gelir ve pazar payını artırmak için stratejiler geliştirmek ve yürütmek de dahil olmak üzere, şirketlerinin satış çabalarının tüm yönlerini yönetmekten sorumludurlar.

Satış şeflerinin genellikle sadece ürün veya hizmet satmanın ötesine geçen geniş bir sorumluluk yelpazesi vardır. Ayrıca pazarlama çabalarını, müşteri hizmetlerini, ürün geliştirmeyi, insan kaynaklarını vb. denetlemekle görevlendirilebilirler.

Satış Direktörü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir satış şefi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Ürün veya hizmetlerin marka bilinirliğini ve müşteri farkındalığını artırmak için pazarlama stratejileri geliştirmek
 • Mevcut piyasa koşullarına ve müşteri talebine göre satış tahminleri oluşturmak
 • Şirketin müşteri talebini karşılamak için yeterli envantere sahip olmasını sağlamak
 • Satış personelinin yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için eğitim programları geliştirmek
 • Hedefler belirleyerek ve bu hedeflere ulaşmak için planlar oluşturarak şirketin satış departmanına liderlik sağlamak
 • Müşterilerin paralarının karşılığında adil değer elde etmelerini sağlamak için fiyatlandırma politikaları oluşturmak
 • Şirket için uygun düzenlemeleri güvence altına almak için tedarikçiler veya diğer iş ortakları ile sözleşme şartlarının müzakere edilmesi
 • Sonuçları iyileştirmek için yeni satış stratejilerinin uygulanmasını denetlemek
 • Şirket ve ürünleri için iyi niyeti teşvik etmek için topluluk sosyal yardım faaliyetlerine katılmak

Satış Direktörü Maaşı Ne Kadar?

Satış görevlisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 30.000 TL (73.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 43.000 TL (209.10 TL/saat)

Satış şeflerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Bu işçilere olan talep, ekonominin genel sağlığına ve bireysel şirketlerin performansına bağlı olacaktır. Mal ve hizmetlere olan talep arttıkça, daha fazla şirketin gelirlerini ve pazar paylarını artırmak için satış şefi tutması gerekecek.

Dipnot: Satış Direktörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Satış Direktörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir satış şefi genel olarak aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: Bir satış şefinin genellikle işletme, pazarlama veya finans gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olması gerekir. Bazı şirketler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih edebilir. MBA, kurs ve final araştırma projesini içeren iki yıllık bir programdır.

En Popüler:  Paketleme Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Satış yöneticileri, kariyerlerine genellikle giriş seviyesi satış pozisyonlarında başlar. Satış şefi olmadan önce kıdemli bir satış pozisyonuna kadar çalışabilirler. Bazı satış yöneticileri, satış yöneticisi olmadan önce pazarlama veya finans gibi diğer sektörlerde deneyim sahibi olabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle satış şefi rolü için bir gereklilik olmasa da adayların yetkinliklerini göstermelerine ve işe alım sürecinde adayları daha fazla nitelendirmelerine yardımcı olabilir.

Satış Direktörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Baş satış görevlileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilginin sözlü veya sözsüz yollarla iletilmesi eylemidir. Bir satış yöneticisi olarak ekibiniz, müşterileriniz ve diğer paydaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Bu durum soruları ve endişeleri dinleme ve yanıtlama yeteneğini içerir. Ayrıca mesajınızı beden dili ve ses tonuyla iletme yeteneğini de içerir.

Liderlik: Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve hedeflerine ulaşmaları için onları teşvik etmenize yardımcı olabilir. Ekibinizin kendi liderlik becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz. Mesela onlara rehberlik edebilir ve liderlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak kaynaklar sağlayabilirsiniz.

Stratejik düşünce: Stratejik düşünme, büyük resmi görme ve rolünüzün ona nasıl uyduğunu anlama yeteneğidir. Bir satış yöneticisi olarak, büyük bir satış temsilcisi ekibinden sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden eylemlerinizin şirketi bir bütün olarak nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Stratejik düşünme, satış ekibiniz ve şirketiniz için uzun vadeli bir plan geliştirmenize de yardımcı olabilir.

İlişki kurma: İlişki kurma, başkalarıyla bağlantı kurma yeteneğidir. Bir satış yöneticisi olarak müşteriler, müşteriler ve diğer satış temsilcileriyle ilişkiler kurmanız gerekebilir. İlişki kurma, başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir ve onları size ve şirketinize güvenmeye teşvik edebilir.

Satış: Satış, müşterileri bir ürün veya hizmeti satın almaya ikna etme yeteneğidir. Bir satış şefinin, müşterileri şirketlerinin ürünlerini satın almaya ikna edebilmesi gerekir. Bu durum güçlü müzakere becerileri ve müşteri ihtiyaçlarını anlama yeteneği gerektirir.

Satış Direktörü Çalışma Şartları Nasıl?

Satış şefi (CSO) bir ofis ortamında çalışır. Fakat müşteriler, potansiyel müşteriler ve diğer iş ortaklarıyla görüşmek için seyahat etmesi de gerekir. STK genellikle son teslim tarihlerini karşılamak ve hedeflere ulaşmak için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışır. İş hızlı ve stresli, aynı zamanda heyecan verici ve ödüllendirici. STK hızlı düşünebilmeli ve baskı altında kararlar verebilmelidir. STK ek olarak satış ekibinden de sorumludur. Bu yüzden başkalarını motive edebilmeli ve yönetebilmelidir.

Satış Direktörü İçin Mesleki Gelişme

İşte STK’ların çalışma şeklini etkileyen üç metod. STK’ların becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  İşletme Operasyonları Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Satışa Daha Stratejik Bir Yaklaşım İhtiyacı

İşletmeler satış yaklaşımlarında daha stratejik hale geldikçe, satış şefinin rolü değişmektedir. Satış şeflerinden şimdi satış sürecinde daha stratejik bir rol üstlenmeleri isteniyor ve bu da onlardan şirketin ürün ve hizmetleri hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmalarını gerektiriyor.

Bu yeni rolde başarılı olmak için, satış şeflerinin kalıpların dışında düşünmeleri ve ürün ve hizmetleri satmanın yenilikçi yollarını bulması gerekecek. Ayrıca, tutarlı bir satış stratejisi oluşturmak için şirket içindeki pazarlama ve ürün geliştirme gibi diğer departmanlarla iyi çalışabilmeleri gerekecektir.

Dijital Pazarlamaya Odaklanma

Dijital pazarlama daha önemli hale geldikçe, baş satış görevlilerinin bu alanda beceriler geliştirmeye odaklanması gerekecektir.

Dijital pazarlama, şirketlerin müşterilere sosyal medya, arama motorları ve online reklamlar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde erişmesine olanak tanır. Satış şefleri, bu alanlarda uzmanlık geliştirerek, şirketlerinin daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmesine yardımcı olabilir.

Müşteri Deneyimine Vurgu

Müşteri deneyimi, son birkaç yılda iş başarısında giderek daha önemli bir faktör haline geldi. Bunun nedeni, müşterilerin giderek daha talepkar hale gelmesi ve harika bir müşteri deneyimi sunan işletmeler aramalarıdır.

Baş satış görevlileri, mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanarak bu eğilimden yararlanabilir. Müşteriler ve çalışanlar arasında daha iyi iletişim kanalları oluşturmak gibi müşteri deneyimini iyileştirmek için stratejiler de geliştirebilirler.

Nasıl Baş Satış Görevlisi Olunur?

Bir Satış Direktörünün (CSO) birçok sorumluluğu vardır. Fakat en önemlisi gelir artışını sağlamaktır. Bu durum yeni pazarlar ve fırsatlar belirlemek, şirketin genel iş hedefleriyle uyumlu bir satış stratejisi geliştirmek ve bu stratejiyi uygulayabilecek bir satış ekibine liderlik etmek anlamına gelir.

Bu rolde başarılı olmak için hem şirketin ürün ve hizmetlerini hem de faaliyet gösterdiği pazar hakkında derin bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Ayrıca önemli müşteriler ve etkileyicilerle ilişkiler kurabilmeniz ve ekip üyelerinize ilham verme ve motive etme yeteneğine sahip olmanız gerekir.

Dipnot: Satış Direktörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Satış şefi (CSO) pozisyonu, bir satış profesyonelinin bir şirkette ulaşabileceği en yüksek pozisyondur. Bir STK, şirketin genel satış stratejisinden ve performansından sorumludur.

STK pozisyonuna genellikle, bir şirketin saflarında yükselmeye çalışan, satış temsilcileri olarak başlayan ve sonunda satış yöneticilerine ve müdürlerine terfi eden satış uzmanları tarafından ulaşılır. Bir satış profesyonelinin STK’ya terfi edebilmesi için satışlarda kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip olması gerekir. Ayrıca etkili satış stratejileri geliştirme ve uygulama becerisinin yanı sıra bir satış ekibini motive etme ve yönetme becerisine de sahip olmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu