Satış Başkanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir satış başkanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve satış başkanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Satış başkanı, bir şirketin satış departmanının en üst düzey üyesidir. Geliri artırmak için stratejiler geliştirmek ve uygulamak, müşterilerle ilişkileri yönetmek ve satış departmanındaki herkesin aynı hedeflere doğru çalışmasını sağlamak dahil olmak üzere kuruluşlarının satış operasyonlarının tüm yönlerini denetlemekten sorumludurlar.

Satış başkanı genellikle doğrudan çalıştıkları şirketin CEO’suna veya sahibine rapor verir. Görevleri, satış ekibinin etkin ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır – pazarlama veya finans gibi işin diğer alanlarında da yer alabilirler.

Satış Başkanı Görev Sorumlulukları ve Görevleri

Bir satış başkanının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Şirketin büyüme ihtiyaçlarını karşılamak için yeni çalışanları işe almak ve işe almak
 • Tekrar iş sağlamak veya yeni fırsatları belirlemek için mevcut müşterilerle ilişkileri sürdürmek
 • Büyüme için yeni fırsatları veya mevcut ürün veya hizmetleri iyileştirmenin yollarını belirlemek için sektör trendlerini izlemek
 • Satışları ve pazar payını artırmak için uzun vadeli stratejik planlar geliştirmek için müşterilerle görüşmek
 • Müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler geliştirmek veya mevcut ürünleri iyileştirmek
 • Sonuçları iyileştirmek için satış kampanyalarının ve taktiklerin etkinliğini belirlemek için verileri analiz etmek
 • Müşterilerle fiyatlandırma yapıları, ödeme koşulları ve diğer sözleşme yükümlülüklerini belirlemek
 • Müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan satış ve pazarlama stratejileri geliştirmek için pazarlama personeli ile koordinasyon sağlamak
 • İşletmenin tüm yönlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için şirket içindeki muhasebe ve insan kaynakları gibi diğer departmanlarla koordinasyon

Satış Başkanı Maaşı Ne Kadar?

Satış başkanı maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine göre değişir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: $146.500 (70.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 52.000 TL (127.40 TL/saat)

Satış başkanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Mal ve hizmetlere olan talep, bu işçilerin işverenleri tarafından sunulan ürün ve hizmetlere olan talebi yönlendirecektir. Sonuç olarak, daha fazla şirketin pazar paylarını artırmak için satış temsilcileri tutması gerekecek.

Satış Başkanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Satış başkanı olmak için gereken nitelikler değişiklik gösterir. Fakat şu maddeleri içerebilir:

Eğitim: Satış veya ilgili bir alanda en az lisans mezuniyeti genellikle satış başkanı olmak için bir gerekliliktir. Bazı şirketler ek olarak işletme yüksek lisans mezuniyeti (MBA) gibi ileri bir derece gerektirebilir. Bir MBA, liderlik, işletme ve finansal yönetim ve pazarlama dahil olmak üzere başarılı bir satış yöneticisi olmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Satış başkanları genellikle satışta en az beş yıllık deneyime sahiptir. Satış temsilcisi, satış müdürü veya satış müdürü olarak çalışmış olabilirler. İmalat, perakende veya teknoloji gibi çeşitli sektörlerde çalışmış olabilirler.

En Popüler:  Mevzuata Uyum Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Satış başkanları ek olarak satış müdürü veya satış müdürü olarak görevlerinde iş başında eğitim alabilirler. Şirketin satış sürecini ve teknolojisini ve ek olarak bir satış temsilcisi ekibinin nasıl yönetileceğini öğrenebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir satış başkanına fayda sağlayabilecek birkaç sertifika programı vardır. Sertifikalar, becerilerinizi ve niteliklerinizi mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlamanıza olanak tanır. Ayrıca, rolünüzde mükemmelleşmeniz için ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi de sağlarlar.

Satış Olmak İçin Gerekli Beceriler Başkanı

Satış başkanlarının başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Bu durum satış profesyonellerinin sahip olması gereken önemli bir beceridir, çünkü onların müşterilerle ve iş arkadaşlarıyla etkili bir şekilde etkileşim kurmalarına olanak tanır. İyi iletişim becerileri, başkalarıyla ilişkiler kurmanıza ve güven geliştirmenize de yardımcı olabilir.

İlişki kurma: İlişki kurma, başkalarıyla bağlantı kurma yeteneğidir. Bu beceri, satış uzmanları için önemlidir çünkü müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca iş arkadaşlarıyla daha güçlü ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilir, bu da daha etkili bir şekilde işbirliği yapmalarına ve performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir.

Müzakere Olmak İçin Gerekli Beceriler: Müzakere becerileri, başkalarıyla iletişim kurma ve bir anlaşmaya varma yeteneğidir. Bu durum satış uzmanları için önemli bir beceridir çünkü anlaşmaları tamamlamalarına ve müşterilerin ihtiyaçları için doğru ürünleri bulmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda önemlidir, çünkü satış profesyonellerinin kendi maaşlarını ve yan haklarını müzakere etmelerine olanak tanır.

ikna becerileri: İkna becerileri, başkalarını fikirlerinize katılmaya ikna etme yeteneğidir. Bu durum satış uzmanları için önemli bir beceridir çünkü çoğu zaman müşterileri ürünlerini satın almaya ikna etmeleri gerekir. Mesela bir satış temsilcisinin bir müşteriyi daha pahalı bir ürünü veya müşterinin satın almayı amaçladığından daha fazla özelliğe sahip bir ürünü satın almaya ikna etmesi gerekebilir.

Karar verme becerileri: Bir satış temsilcisi olarak müşterilerinize ve şirketinize yardımcı olmak için hızlı kararlar almanız gerekir. Bir durumu değerlendirebilmeniz ve ilgili herkesin yararına olacak bir karar verebilmeniz gerekir. Hızlı ve bilinçli kararlar vermek, anlaşmaları tamamlamanıza ve müşterileri memnun etmenize yardımcı olabilir.

Satış Çalışma Şartları Nasıl? Başkanı

Satış başkanı şirketin satış operasyonlarından sorumludur. Satış başkanı, satış stratejileri geliştirmek ve uygulamak için CEO ile yakın bir şekilde çalışır. Satış başkanı ek olarak satış yaratacak pazarlama kampanyaları geliştirmek için pazarlama departmanıyla birlikte çalışır. Satış başkanı, satış personelinin eğitiminden ve geliştirilmesinden sorumludur. Satış başkanı ayrıca, satış personelinin uygun şekilde tazmin edilmesini sağlamak için insan kaynakları departmanıyla birlikte çalışır. Satış başkanı, satış bütçelerini geliştirmek ve uygulamak için finans departmanı ile yakın bir şekilde çalışır. Satış başkanı ek olarak satış personelinin tüm yasa ve yönetmeliklere uymasını sağlamak için hukuk departmanıyla birlikte çalışır. Satış başkanı, satış personelinin mükemmel müşteri hizmeti vermesini sağlamak için müşteri hizmetleri departmanı ile yakın bir şekilde çalışır. Satış başkanı ek olarak satış personelinin işlerini yapmak için gerekli araçlara ve kaynaklara sahip olmasını sağlamak için BT departmanıyla birlikte çalışır.

Satış İçin Mesleki Gelişme Başkanı

İşte satış başkanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Satış başkanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  İş Teknolojisi Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dijital Satış Temsilcisinin Yükselişi

Dijital satış temsilcisinin yükselişi, işletmelerin ürün ve hizmetlerini satma şeklini hızla değiştiren bir trend. Online alışverişin artan popülaritesi ile, müşterilerin ürünleri mağazadan ziyade online olarak araştırma ve satın alma olasılıkları artık daha yüksek.

Bu durum potansiyel müşterilere ulaşmak için satış temsilcilerinin dijital pazarlama tekniklerinde bilgili olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca sosyal medya kanalları ve e-posta yoluyla müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteri deneyimi daha önemli hale geldikçe, işletmeler onu nasıl geliştirebileceklerine daha fazla odaklanmaya başlıyor. Bu durum satış profesyonellerinin müşterilerin ne istediğini ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını anlamaya daha fazla odaklanmaları gerektiği anlamına gelir.

Satış uzmanları, müşteri deneyimine odaklanarak müşterileriyle daha iyi bir ilişki kurabilir ve nihayetinde şirketleri için daha fazla iş sağlayabilir.

Satışa Daha İşbirlikçi Bir Yaklaşım

Müşteriler ürün ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça, geleneksel satış yaklaşımı daha az etkili hale geliyor. Günümüz pazarında başarılı olmak için satış profesyonellerinin satış konusunda daha işbirlikçi bir yaklaşım benimsemeleri gerekiyor.

Bu durum müşterilerin ne istediğini ve ihtiyaçlarını en iyi nasıl karşılayabileceklerini anlamak için ürün yöneticileri ve pazarlama uzmanları gibi ekibin diğer üyeleriyle yakın bir şekilde çalışmaları gerektiği anlamına gelir.

Satış Başkanı Nasıl Olunur?

Satışta başarılı bir kariyer, ödüllendirici ve kazançlı olabilir. Fakat kullanabileceğiniz birçok farklı yolu göz önünde bulundurmak önemlidir. Belirli bir endüstri veya ürün hattında uzmanlaşmak veya büyük bir şirket veya küçük bir işletme için çalışmak isteyebilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, güçlü satış becerileri geliştirmek çok önemlidir. Bunlar iletişim, müzakere ve problem çözme yeteneklerini içerir. Ayrıca zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilmeli ve baskı altında iyi çalışabilmelisiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Satış başkanı, bir satış elemanının bir organizasyonda ulaşabileceği en yüksek konumdur. Satış başkanı olmak için, bir kişinin satışta çalışma ve satış ekiplerini yönetme konusunda kapsamlı deneyime sahip olması gerekir. Ayrıca, satış başkanı, mükemmel liderlik becerileri ve satış sürecini derinlemesine anlayabilmelidir. Satış başkanı, satış hedeflerini ve stratejilerini belirlemekten ve satış ekibinin hedeflerine ulaşmasını sağlamaktan sorumludur. Satış başkanı ek olarak şirketin satış hedeflerinin genel iş hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamak için yönetim ekibinin diğer üyeleriyle yakın bir şekilde çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu