Sağlık Muhasebecisi Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

İç denetçiler, defter tutucular ve finansal yöneticiler sağlık muhasebesi alanındaki konumlardan sadece birkaçıdır. Muhasebecilerin sadece bir lise diplomasına veya bir önlisans derecesine ihtiyacı olabilirken, finansal yöneticilerin ve iç denetçilerin en az bir lisans programına ihtiyacı var. Sertifika sağlık muhasebesi alanındaki birçok pozisyon için ortaktır.

Temel bilgi

Sağlık alanında, iç denetçiler ve finans yöneticileri dahil olmak üzere birçok farklı muhasebe pozisyonu vardır. Eğitim Şartları değişkenlik gösterebilir. Ancak sağlık sektöründeki çoğu muhasebe kariyeri en az iki yıllık bir derece gerektirir.

Kariyer BaşlığıMuhasebeciMuhasebeciİç denetçiFinans Müdürü
Zorunlu EğitimBazı durumlarda lise diploması; Birçok işveren okul sonrası eğitimi gerektirirLisans; bazı pozisyonlar için yüksek lisans derecesiLisansLisans; genellikle bir yüksek lisans derecesi
Diğer gerekliliklerGönüllü sertifika mevcutBazı pozisyonlar için EBM bilgisi gerekliBazı pozisyonlar için EBM bilgisi gerekliSertifikalı Sağlık Mali Profesyonel atama genellikle gerekli
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)-4 %*%6*%6*%16*
Yıllık Ortalama Maaş (2018)40.240 TL*70.500 TL*70.500 TL*127.990 TL*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer seçenekleri

Sağlık hizmetleri muhasebe pozisyonları çeşitlilik gösterir ve defter tutma, finansal yönetim, muhasebe ve denetlemeyi içerebilir. Bu kariyer yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sağlık Sektöründe Muhasebeciler

İş Tanımı

Muhasebeciler, bir sağlık kuruluşu tarafından gönderilen tüm borç ve kredileri kayıt altına alarak finansal kayıtlarını tutarlar. Bir kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak, bir muhasebeci alımları doğrulama, makbuzları dengeleme, şirket bordrosuna alma ve tıbbi biller ve kodlayıcılarla çalışma gibi temel görevlerle ilgilenebilir.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Muhasebecilerin lise derecesine sahip olmaları gerekir; Ancak, çoğu işveren başvuru sahiplerinin asgari önlisans derecesine sahip olmasını tercih eder. Birçok muhasebeci bu konuda eğitilmiş olsa da, potansiyel başvuru sahipleri, deneyim kazanmalarına yardımcı olmak için staj programları olan okullar bulabilirler.

Sağlık endüstrisindeki muhasebecilerin kendilerini tıbbi faturalandırma ve kodlamada çalışırken bulabileceklerinden, Amerikan Profesyonel Muhasebe Enstitüsüyle sertifikalandırılması gerekebilir. Birçok meslek okulu, tıbbi faturalama ve kodlama alanında çalışanlara sertifika programları sunmaktadır.

Meslek Detayları ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, istihdam edilen muhasebecilerin ve muhasebe memurlarının sayısının 2018 ve 2028 arasında %4 oranında düşmesi bekleniyordu. Bu uzmanlar, 2018 yılı itibariyle 40.240 TL ortalama maaş kazandılar.

Sağlık Sektöründe Muhasebeciler

İş Tanımı

Sağlık muhasebecileri, hastaneler, sağlık sigortası şirketleri veya özel doktor uygulamaları gibi sağlık kuruluşlarının mali kayıtlarının tutulmasından sorumludur. Sağlık muhasebecileri muhasebe ve sağlık yönetiminde federal, yerel yasalara uymak zorundadır.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Sağlık hizmeti muhasebe pozisyonlarının çoğu muhasebe konusunda en az bir lisans derecesi gerektirir. Bazı işverenler, muhasebe alanında yüksek lisans derecesine sahip adayları veya sağlık yönetimi alanında yüksek lisans derecesine sahip adayları muhasebe alanında yoğunlaşarak tercih edebilirler. Bazı okullar, stajlar aracılığıyla, alana yeni başlayanların deneyim kazanmasına yardımcı olmak için profesyonel eğitim sunabilir. Akreditasyon Sağlık Yönetimi Eğitimi Eğitimi (CAHME) gibi bazı kuruluşlar, profesyonellerin sağlık endüstrisindeki değişikliklerle ilgili güncel bilgiler almasına yardımcı olmak için kurslar, atölyeler ve seminerler sunabilir.

Meslek Detayları ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, muhasebecilerin ve denetçilerin istihdamının 2018 ile 2028 arasında yaklaşık %6 oranında artması bekleniyor. BLS, muhasebecilerin ve denetçilerin Mayıs 2018’de yıllık ortalama 70.500 Türk lirası maaş kazandığını belirtti.

Sağlık Sektöründe İç Denetçiler

İş Tanımı

İç denetçiler genellikle bir sağlık kuruluşu içindeki hileli uygulamaları kontrol eder ve araştırır. İç denetçiler, şirket ve hükümet düzenlemeleriyle uyumlu olduklarından emin olmak için şirket prosedürlerini gözden geçireceklerdir.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Muhasebeciler gibi, iç denetçiler de muhasebe alanında en az dört yıllık bir derece olmalıdır. İşverenler ayrıca başvuru sahiplerinden sağlık yönetiminde bazı eğitim veya deneyime sahip olmalarını talep edebilirler.

Sağlık alanındaki iç denetçilerin denetim ve finansal raporlama sağladığından, Sertifikalı Mali Müşavirler (EBM) olarak sertifika almaları gerekmektedir. Bir EBM gereklilikleri muhasebe, iş deneyimi ve yönetim kurulu sınavlarının geçmesi gibi lisans derecelerini içerir. Akademik ve iş gereklilikleri devlete göre değişebileceğinden, özel gereksinimleri öğrenmek için devlet muhasebe kuruluyla bağlantıya geçmek en iyisidir. Sürekli eğitim genellikle lisansı korumak için gereklidir.

Meslek Detayları ve Maaş Bilgisi

BLS, hem denetçiler hem de muhasebeciler için iş fırsatlarının 2016 ve 2026 arasında ortalama bir hızda artacağını öngörmektedir. Aynı kaynak, Mayıs 2018’de muhasebeciler ve denetçiler tarafından kazanılan ortalama maaşın 70.500 TL olduğunu yayınlamıştır.

Sağlık Sektöründe Finansal Yöneticiler

İş Tanımı

Sağlık hizmetleri finans yöneticileri, yatırım faaliyetleriyle ilgilenir ve bir kuruluş için finansal raporlar hazırlar. Sağlık hizmetleri finans yöneticileri, sağlık finansmanı konularında güncel kalmalı ve sağlık sektörünü etkileyen özel vergi yasaları ve düzenlemelerinin farkında olmalıdır.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Finansal yöneticiler için en az dört yıllık bir finans, muhasebe, ekonomi veya işletme yönetimi diploması gerekir; bazı işverenlerin başvuru sahiplerinin yüksek lisans derecesini alması tercih edilir. Finansal yöneticilerin çoğu bir muhasebe geçmişinden gelir ve Sertifikalı Sağlık Mali Profesyonelleri (CHFP) atamasını kazanması gerekir.

Sağlık Hizmetleri Finansal Yönetim Birliği gibi kuruluşlar, sağlık sektöründe çalışanlar için sertifika programları ve seminerler sunmaktadır. Zorunlu olmamakla birlikte, bu sertifika başvuru sahibinin pazarlanabilirliğini artırabilir. Akademik ve iş deneyimi değişkenlik gösterebilir ve sertifikayı sürdürmek için sürekli eğitim gereklidir.

Meslek Detayları ve Maaş Bilgisi

BLS’ye göre, finansal yöneticilerin bir bütün olarak istihdamının 2016 ve 2026 arasında ortalama %16 oranında artması bekleniyor. Sağlık sektöründe çalışanlar da dahil olmak üzere her tür finansal yöneticinin kazandığı ortalama yıllık maaş, Mayıs 2018’de 127.990 liraydı.

Sağlık bakım muhasebesindeki işler için eğitim gereklilikleri lise diplomasından dört yıllık bir dereceye kadar uzanırken, başvuru sahibi gibi bazı işverenlerin pozisyonlarına bağlı olarak ileri derecede diploması vardır. Öngörülen iş büyümesi, finansal yöneticiler, iç denetçiler ve muhasebeciler için ortalamadan ortalamanın üzerindedir; muhasebecilerin öngörülen büyüme oranı olumsuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu