Saç Stilisti: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Kuaför için Görev Tanımı

Kuaför, müşterilere saçlarını kestirmek, saçlarını şekillendirmek, saç boyasını uygulamak ve saç derisi bakımları uygulamak için çalışır. Kuaför, manikür, pedikür ve kaş şekillendirme yapmak için eğitilmiştir. Saç stilistleri saçlara vurgulamalar yapar ve ışık saçarlar, müşterilere saç bakım teknikleri hakkında bilgi verir ve salon ürünlerini müşterilere satma konusunda yardımcı olurlar. Kuaför, eğlence endüstrisinde, salonlarda, spa merkezlerinde ve kozmetik okullarında veya serbest stilistler olarak kariyer yapabilir.

EğitimÖn lisans derecesini kozmetoloji alanında
İş Yetenekleriİletişim ve dinleme becerileri, pazarlama ve satış yeteneği, uyarlanabilirlik
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*24.730 TL 
İş Büyümesi (2016-2026)*%13 büyüme

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kuaförlerin kozmetik okuluna başvurmak için genellikle lise diplomasına veya GED’e ihtiyaçları vardır ve genellikle 9 aydan bir yıla kadar kozmetikçi diploması alırlar. Çoğu eyalet kuaförlerin lisans almasını gerektirir. Bazı eyaletlerde, lisans bir kerelik sınav veya uygulamadır, bazıları ise sürekli eğitim kredisi veya dönemsel yeniden sertifikalandırma gerektirir. Saç stilistleri genellikle şampuanlama, renklendirme, saç bakımı, saç tasarımı ve şekillendirme gibi kurslar alır. Saç stilistleri, teknolojiler ve saç şekillendirme trendleriyle güncel kalmak için kariyerlerindeki eğitimlerine devam ederler.

İstenen Yetenekler

Kuaförlerin müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir dinleyici olması gerekir. Satış becerileri de faydalıdır çünkü salonlar sıklıkla sattıkları saç bakım ürünlerinden kar eder. Değişen durumlara uyum sağlama yeteneği, müşterilerin çeşitliliği ve ihtiyaçları nedeniyle önemlidir. İşletme ve pazarlama becerileri, kendi salonlarını veya berberlerini açmak isteyen saç stilistleri için hayati öneme sahiptir.

İstihdam ve Maaş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre kuaförlerin 2016-2026 yılları arasında ortalama iş büyümesinden %13 daha hızlı bir şekilde görülmesi bekleniyordu. BLS, gelişmiş saç bakımı için artan talebin, bu pozisyonların büyümesini tetiklemesi gerektiğini öngördü. Tam zamanlı kuaför, kuaför ve kozmetikçi, BLS’ye göre, 2018’de yılda ortalama 24.730 Türk lirası kazanmıştır. Ancak birçok kuaför serbest meslek sahibi veya yarı zamanlı çalışmaktadır. Bu nedenle gerçek ücretler büyük ölçüde değişebilir.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Cilt Bakım Uzmanı

Bu uzmanlar estetisyen veya kozmetik programlarını tamamlar ve daha sonra birçok eyaletin gereksinimlerini karşılamak için ehliyet sınavlarını geçer. Cilt bakımı uzmanları, müşterilerin cildini değerlendirir, tedavileri tartışır, istenmeyen yüz kıllarını giderir, makyaj tekniklerini öğretir ve cilt bakım ürünleri önerir. 2017’de, BLS tarafından yıllık ortalama 30.080 liralık maaş bildirildi ve 2016-2026 yıllarında ortalama yüzde 14’lük iş artışı bekleniyordu.

Manikürcü ve Pedikürcü

Bir kozmetoloji veya tırnak teknisyeni programının tamamlanması ve çoğu durumda gerekli olan devlet ruhsatının kazanılmasıyla, bu profesyoneller müşterilerin ayak tırnaklarını ve tırnaklarını temizler ve şekillendirir. 2016-2026 dönemi için ortalamadan daha hızlı istihdam artışı %13 olarak BLS tarafından öngörülmüştür. 2017 için yılda ortalama 23.230 liralık bir ücret bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu