Robotik Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Robotik Mühendisliği Bilgi

EğitimLisans derecesi ama en az yüksek lisans derecesi önerilir; Doktora Ayrıca mevcut
İş YetenekleriYaratıcılık, matematik ve fen becerileri, takım odaklı
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*96.980 Türk lirası (mühendisler için, robot mühendisleri dahil olmak üzere, diğerleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 (mühendisler için, robot mühendisleri dahil olmak üzere diğerleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Bir robot mühendisi nedir? Yükselen bir mühendislik disiplini olan robot mühendisliği, mekanik, elektrik veya yazılım mühendisliği konusunda geçmişi olan insanlardan yaratıcılık ve yenilikçilik için bir üreme alanıdır. Robot mühendisleri nerede çalışıyor? Princeton Review şöyle diyor: Tarım, askeri, tıbbi ve imalat endüstrilerinde, diğerleri arasında, robotlar için yeni kullanımlar tasarlama, mevcut sistemler için geliştirilmiş robotlar tasarlama veya endüstriyel robotları tamir etme ve bakımını yapabilirler. Çalışabilecekleri birçok sektöre bağlı olarak bir robot mühendisi iş tanımı işten işe değişebilir. Robotlar zaten yaygın şekilde kullanıldığından (örneğin üretim hatlarında), uygulamalı teknik işler robot mühendisliği alanında kolayca bulunabilir. Ancak deneysel alanlarda daha yaratıcı roller üstlenebilecek birçok fırsat vardır.

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Çalışma İstatistikleri Bürosu, robot mühendisliği ile ilgilenenlerin en az lisans derecesi almasını önerir. Ancak kariyerlerinde üstünlük elde etmeyi amaçlayanlar, seçtikleri iki yıllık bir yüksek lisans derecesi programı ile devam etmeleri akıllıca olacaktır. alan. Robot mühendisleri, özellikle mekanik, elektrik ve yazılım mühendisliği gibi çeşitli mühendislik altyapılarından geliyor. Ancak bazı okullar özellikle robot mühendisliği alanında programlar sunuyor.

Mühendisler, ABET tarafından onaylanmış bir derece programına kayıt yaptırarak, Professional Engineer (PE) sertifikasını almaya başlayabilir. Akredite bir derece ile birlikte, iki profesyonel sınavda başarılı notları almak gerekir: mezun olduktan hemen sonra alınabilecek Mühendislik Temelleri (FE) sınavı ve tahakkuk ettikten sonra alınabilecek Mühendislik İlkeleri ve Uygulamaları (KKD) sınavı devletin gerekli iş tecrübesi. Alandaki en yaratıcı konsept ve tasarım işlerini sürdürmek için, birçok robotik mühendis, birkaç yıl daha süren bir doktora derecesi kazanmak için her yere gidiyor.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Bir robot mühendisi ne yapar? Bir robot mühendisliği kariyeri peşinde olan bir birey, kutunun dışında düşünebilme yeteneğine sahip, çok yaratıcı ve öz motivasyonlu olmalıdır. Gelişmiş matematik, uygulamalı fizik bilimi ve bilgisayar bilimi becerileri sağlam olmalı ve bir ekiple işbirliği yapmanın tadını çıkarmalı ve başkalarıyla iletişim kurmakta usta olmalılar. Yeni robotların programlanması, bazıları tarafından robot mühendisliğinin en zorlu yönü olarak kabul edildiğinden, belirli bir uzmanlık veya yazılım mühendisliği alanında bir derece arzu edilir ve bir robot mühendisinin kariyer seçeneklerini önemli ölçüde genişletebilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS’ye göre robot mühendisleri de dahil olmak üzere kategorize edilmemiş mühendislerin istihdamının 2016-2026 için %6 oranında artması bekleniyor. BLS ayrıca, kategorize edilmemiş tüm mühendisler tarafından 2018 yılında kazanılan ortalama maaşın yılda 96.990 TL olduğunu da yayınladı.

Alternatif Kariyer

Mühendislik dallarındaki kariyer için bazı diğer seçenekler:

Elektro-Mekanik Teknisyeni

Robotik montaj ekipmanlarını ve benzer cihazları tamir etmek ve kurmak ilginç bir kariyer gibi geliyorsa, elektromekanik bir teknisyen olmayı düşünün. Bu teknisyenler, bilgisayarla çalışan yeni mekanik makinelerin montajı sırasında bileşen parçalarını bir araya getirir. Elektromekanik teknisyenler ayrıca şemaları ve planları yorumluyor, işletme problemlerini analiz ediyor, hasarı onarıyor, yeni parçalar oluşturmak için metal işleme araçlarını kullanıyor ve performans incelemesi için test protokollerini çalıştırıyor.

Mekanik veya elektronik teknolojideki bir sertifika veya önlisans derecesi, genellikle bu alana en çok ne şekilde girdiğidir. Ulusal Mühendislik Sertifika Enstitüsü gibi profesyonel kuruluşlar, rekabet avantajı sağlayabilecek sertifikalar sunar. BLS verilerine göre elektroteknik teknisyenler için 2016 ve 2026 yılları arasında sadece %4’lük istihdam artışı öngörülmektedir. 2018 Mayıs’ında, BLS bu teknisyenlerin ortalama yıllık gelirinin 57.790 TL olduğunu bildirmiştir.

Makine Mühendisliği Teknisyeni

Bir mühendis gözetiminde, makine mühendisliği teknisyenleri bilgisayar şemaları ve diğer çizimlerin oluşturulmasına ve doğrulanmasına yardımcı olur. Ayrıca yeni bileşenler oluşturur ve kurar, testler kullanarak performansı analiz eder ve toplanan verilerden raporlar hazırlar. Makine mühendisliği teknolojisinde önlisans derecesi kazanmak veya mesleki bir programı tamamlamak genellikle işverenler tarafından istenmektedir ve kurs işleri matematik, temel bilimler, mekanik tasarım ve akışkanlar mekaniğini içermelidir.

BLS’nin 2018 rakamına dayanarak, makine mühendisliği teknisyenleri ortalama 56.000 TL yıllık maaş aldı. Bu alandaki iş fırsatlarının, ulusal ortalama kadar hızlı olan 2016-2026 arasında %5 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu