Restoran Sorumlusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir restoran şefinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir restoran şefi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Restoran denetçileri, restoranlarının günlük operasyonlarını denetlemekten sorumludur. Tüm personelin görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini ve konukların tesislerinde yemek yerken olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlarlar.

Süpervizörler ek olarak yeni çalışanları işe almaktan, mevcut personeli yeni prosedürler veya politikalar konusunda eğitmekten ve müşterilere kaliteli hizmet sunmak için herkesin uyumlu bir ekip olarak birlikte çalışmasını sağlamaktan sorumlu olabilir.

Restoran Şefi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir restoran süpervizörü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Çalışan katılımını izlemek ve zamanlama çakışmalarını çözmek
 • Gıda maddelerinin hazırlanması, pişirilmesi ve saklanması sırasında gıda güvenliği standartlarına uyulmasını sağlamak
 • Çalışanları denetlemek ve müşteri memnuniyetini sağlamak dahil olmak üzere bir restoran lokasyonunun genel operasyonlarını yönetmek
 • Yaklaşan etkinlikleri, özel etkinlikleri ve diğer ilgili konuları tartışmak için haftalık personel toplantıları yapmak
 • Restoran zinciri için farkındalığı artırmak ve müşteri trafiğini artırmak için pazarlama stratejileri geliştirmek ve uygulamak
 • İş programlarını belirleyerek, yeni çalışanları eğiterek, müşteri şikayetlerini ele alarak ve çalışanlar arasındaki çatışmaları çözerek ön büro personelini yönetmek
 • Gıda kalitesini izleyerek, malzeme sipariş ederek ve personelin güvenlik prosedürlerini takip etmesini sağlayarak mutfak personelini denetlemek
 • Lezzet testleri ve sunum kontrolleri dahil tüm gıdaların şirket standartlarına göre hazırlanmasını sağlamak
 • Tesisin düzenli teftişlerinin yapılması ve potansiyel tehlikeler hakkında çalışanlarla görüşülmesi de dahil olmak üzere tüm federal, eyalet ve yerel sağlık kurallarının karşılandığından emin olmak

Restoran Amiri Maaşı Ne Kadar?

Restoran şefi maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve restoranın büyüklüğüne ve konumuna göre değişir. Ayrıca bahşiş şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (29.00 TL/saat)

Restoran denetçilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

İstihdam artışı, restoranların, özellikle de hızlı rahat işyerlerinin devam eden genişlemesi ve popülaritesi tarafından yönlendirilecektir. Restoranlarda daha fazla insan yemek yerken, restoran denetçilerine olan talep artacaktır.

Dipnot: Restoran Amiri İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Restoran Şefi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Restoran denetçilerinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bir lise diploması sertifikası, giriş seviyesi restoran süpervizörü pozisyonları için genellikle minimum bir gerekliliktir. Bazı işverenler, konaklama veya ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih edebilir.

Antrenman tecrübesi: Restoran denetçileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, diğer restoran amirlerini veya yöneticilerini takip etmeyi, restoran operasyonlarını ve prosedürlerini öğrenmeyi ve diğer personel üyeleriyle çalışmayı içerebilir. Restoranın büyüklüğüne ve pozisyonun karmaşıklığına bağlı olarak eğitim birkaç hafta veya ay sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı eyaletler, restoran denetçilerinin bir gıda işleyicisi izni almasını şart koşar. Süreç konuma göre değişir. Bu yüzden bölgeniz için gereksinimleri araştırmalısınız.

Restoran Şefi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Restoran denetçilerinin başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir restoran amiri olarak, çalışanlar, müşteriler ve yöneticilerle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bir ekibe liderlik etmenize, çatışmaları çözmenize ve mükemmel müşteri hizmeti sunmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik: Bir restoran amiri, bir restoranın günlük operasyonlarını denetleyen bir yöneticidir. Bir restoran sorumlusu olarak, tüm restoran çalışanlarının görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamaktan siz sorumlusunuz. Buna görevler atama, çalışan performansını izleme ve geri bildirim sağlama dahildir.

Takım çalışması: Bir restoran amiri bir ekip lideridir. Bu yüzden başkalarıyla çalışabilmeleri önemlidir. Bir restoran şefinin sorunları çözmek ve görevleri tamamlamak için ekip üyeleriyle birlikte çalışma yeteneği, sahip olunması gereken önemli bir beceridir.

Zaman yönetimi: Bir restoran amiri olarak, aynı anda birden fazla vardiyayı denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum gün boyunca farklı görevler ve çalışanlar arasında geçiş yapmanız gerekebileceği anlamına gelir. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, görevde kalmanıza ve tüm görevlerinizi tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme: Bir restoran amiri olarak, işiniz sırasında ortaya çıkan sorunları çözmeniz ve sorunları çözmeniz istenebilir. Mesela bir müşteri yemeklerinden memnun değilse, sorunu çözmeniz ve müşterinin memnun olduğundan emin olmanız gerekebilir. Sorunları çözme yeteneğinizi göstermek, kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir.

Restoran Amiri Çalışma Şartları Nasıl?

Restoran denetçileri genellikle restoranlarda, otellerde veya diğer yemek hizmeti kuruluşlarında çalışır. Genellikle tam zamanlı çalışırlar ve bazıları haftada 40 saatten fazla çalışabilir. Sabah erken, akşam, hafta sonu ve tatil vardiyalarında çalışabilirler. Bazı restoran denetçileri, birden fazla restoranın operasyonlarını denetlemek için farklı yerlere seyahat edebilir. Restoran denetçileri genel olarak hızlı tempolu bir ortamda çalışır ve uzun süre ayakta durmaları gerekebilir. Ayrıca sıcak ve soğuk sıcaklıklara, gürültüye ve pişirme ekipmanlarından kaynaklanan dumanlara maruz kalabilirler.

Restoran Süpervizörü İçin Mesleki Gelişme

İşte restoran denetçilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Restoran denetçilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Restoran endüstrisi daha rekabetçi hale geldikçe, restoranlar müşteri deneyimine daha fazla önem veriyor. Bu durum restoran denetçilerinin müşteriler için olumlu bir atmosfer yaratmaya ve restoranda yemek yerken iyi vakit geçirmelerini sağlamaya odaklanmaları gerektiği anlamına gelir.

Olumlu bir müşteri deneyimi yaratmak için restoran denetçilerinin müşteri hizmetleri, menü bilgisi ve masa ayarı gibi ağırlama becerileri konusunda bilgili olmaları gerekecektir. Ayrıca personeli etkin bir şekilde yönetebilmeleri ve restoranın sorunsuz çalışmasını sağlamaları gerekecektir.

Hızlı Rahat Restoranların Büyümesi

Hızlı rahat restoranların büyümesi, yemek yiyenler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, hızlı ve rahat restoranların, geleneksel oturma restoranlarıyla aynı avantajların çoğunu. Fakat daha hızlı ve daha uygun fiyatlı bir yemek deneyimi sunmasıdır.

Gittikçe daha fazla insan hızlı ve rahat restoranlarda yemek yemeyi tercih ettikçe, restoran denetçilerinin verimli ve üretken bir mutfağı nasıl yöneteceklerini öğrenmeleri gerekecek. Ayrıca yemek yiyenlerin sürekli değişen taleplerine ayak uydurabilmek için yiyecek ve içecek alanındaki en son trendlere aşina olmaları gerekecektir.

Çalışan Bağlılığına Dikkat Edildi

İşletmeler daha rekabetçi hale geldikçe, üretkenliği ve karlılığı artırmanın bir yolu olarak çalışan bağlılığına giderek daha fazla yöneliyorlar. Bu durum restoran denetçilerinin geldiği işyerinde çalışan memnuniyetine daha fazla odaklanmaya yol açmıştır.

Restoran denetçileri, olumlu bir çalışma ortamı sağlayarak ve çalışanların takdir edildiğini ve değer verildiğini hissetmelerini sağlayarak çalışan bağlılığında önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, çalışan mutluluğunu ve memnuniyetini artıran programların geliştirilmesine ve uygulanmasına da yardımcı olabilirler.

Restoran Şefi Nasıl Olunur?

Bir restoran amiri olarak bir kariyer, birçok yönden ödüllendirici olabilir. İnsanlarla çalışma, bir ekip yönetme ve değişime öncülük etme şansı sunar. Ayrıca, her zaman bir artı olan yiyecek ve şarap hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız.

Başarılı bir restoran süpervizörü olmak için çok fazla sorumluluk üstlenebilmeniz gerekir. Kararları kendi başınıza verebilmeniz, baskı altında sakin kalmanız ve işlerin sorunsuz yürümesini sağlamanız gerekecek. Ayrıca başkalarıyla iyi çalışabilmeli ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Dipnot: Restoran Denetçisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Restoran şefi olarak kariyerinizi ilerletmenin en iyi yolu deneyim kazanmaktır. Tek bir restoranda merdiveni tırmanarak başlayın. Bir restoranın günlük operasyonlarını iyi anladıktan sonra, yönetim pozisyonlarına başvurmaya başlayabilirsiniz. Sektör için bir tutkunuz varsa, konaklama işletmeciliği diploması alarak kariyerinizi de ilerletebilirsiniz. Bir derece ile, daha üst düzey yönetim pozisyonları için kalifiye olacaksınız ve hatta kendi restoranınızı açabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu