Reklam Tasarımcısı Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Reklam Tasarımcısının Görev Tanımı

Reklamcılıkta uzmanlaşmış grafik tasarımcıları mizanpajları geliştirir ve reklamlar, kitaplar, yayınlar ve raporlar için türü seçer. Yaratıcı sorumlulukları genellikle font renklerini ve boyutlarını seçmeyi ve resimlerin ve metinlerin yerleşimini belirlemeyi içerir. Sanat ve tasarım kavramlarını anlamanın yanı sıra, tasarımcılar Adobe InDesign ve İllüstratör gibi güncel bilgisayar yazılımı programlarıyla nasıl çalışılacağını da bilmelidir. Reklam sanat yönetmenlerine ek olarak, baskı reklam tasarımcıları diğer pazarlama ve halkla ilişkiler profesyonelleriyle birlikte çalışabilir.

EğitimLisans derecesi gerekebilir
İş YetenekleriSanatsal, yaratıcı, detay odaklı, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2017)48.700 TL (tüm grafik tasarımcı)*
İş Büyümesi (2016-2026)%4 (tüm grafik tasarımcıları)*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, grafik tasarımda lisans derecesi veya ilgili bir çalışma alanı genellikle grafik veya basılı reklam tasarımında giriş düzeyinde istihdam sağlamak için gereklidir. Kurs genellikle dijital ve web sitesi tasarımı, ticari sanat, baskı teknolojisi ve stüdyo sanatında eğitim içerir. İşletme, metin yazarlığı ve pazarlama dersleri de yardımcı olabilir. Belirli yazılım programlarının kullanımına devam eden eğitim ve öğretim Amerikan Grafik Sanatları Enstitüsü, Grafik Sanatları Birliği veya bireysel ürün satıcıları aracılığıyla bulunabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Genel olarak, baskı reklam tasarımcılarının yaratıcı ve bilgisayar okuryazar olması ve iyi iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Tüketici bakış açısının yanı sıra eleştirel düşünme ve zaman yönetimi becerilerinin anlaşılması da gereklidir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

BLS’ye göre, 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde grafik tasarımcıları için işlerde %4 büyüme bekleniyor. BLS ayrıca grafik tasarımcıların Mayıs 2017’de yıllık ortalama 48.700 TL yıllık para kazandığını bildirdi

En Popüler:  Yabani Hayatı Biyologları: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Grafik tasarım ve reklamcılığı içeren ilgili meslek alanları arasında sanat yönetmenliği ve masaüstü yayıncılık bulunmaktadır.

Sanat Yönetmeni

Reklam veya yayıncılıkta uzmanlaşmış sanat yönetmenleri, reklam kampanyalarının ve katalog, günlük gazete ve dergi gibi basılı yayınların düzenini ve görünüşünü tasarlar. Bachelor of Arts veya Güzel Sanatlar Bachelor ilgili bir alanda yanı sıra yaklaşık beş yıllık mesleki deneyim, bir pozisyon elde etmek için olağan şarttır. BLS’ye göre, %5’lik bir büyüme ile ülke çapındaki sanat yönetmenleri için istihdam durumunun ortalama 2016-2026 arasında olacağı öngörülüyor. BLS ayrıca, 2017 Mayıs ayından itibaren sanat yönetmenlerinin yıllık ortalama 92.500 Türk lirası yıllık maaş aldığını bildirmektedir.

Masaüstü yayıncısı

Masaüstü yayıncılar, basılı ve online yayınlar için resim ve metin toplamaktan ve biçimlendirmekten sorumludur. Adobe InDesign gibi bir bilgisayar yazılımı bilgisi, ön lisans veya lisans dışı programlar ile iş başında elde edilebilecek anahtardır. Grafik ve Web tasarımcılarının sorumluluklarının daha fazla üstlendiği gibi, ülkedeki masaüstü yayıncıların iş olanaklarının BLS tarafından bildirildiği üzere 2016-2026’dan itibaren %14 oranında azalması öngörülüyor. Mayıs 2017’de, masaüstü yayıncılar BLSe göre yıllık ortalama 42.350 liralık maaş kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu