Reklam Sanatçı: İş ve Kariyer Bilgileri

Bir Reklam Sanatçısı için Görev Tanımı

Reklam sanatçıları hem basılı hem de elektronik reklamlar için görsel materyal tasarlar ve yaratır. Bir kuruluşun markasını tamamlayan görüntüler geliştirmek için elle çizim yapabilir veya bilgisayar tasarım programlarını kullanabilirler. Bir proje üzerinde çalışırken, reklam sanatçıları genellikle önce müşteri ile tanışır, sonra müşterinin özelliklerini karşılayan ve istenen mesajı ileten bir resim oluşturur. Müşteriye tasarımın kaba bir taslağını sunabilir ve nihai ürünü üretmek için istendiği şekilde değişiklikler yapabilirler. Serbest reklam sanatçıları, zamanlarını yeni projeler aramak ve tasarım sözleşmeleri için teklif vermek için kullanabilirler.

Reklam sanatçıları öncelikle stüdyolarda çalışsa da bazıları benzer ekipmanlarla evde çalışmaktadır. Bağımsız olarak veya takım halinde çalışabilirler. Reklam sanatçılarının çoğunluğu tam zamanlı programlara sahiptir. Ancak son teslim tarihine kadar bir projeyi tamamlamak için uzun saatler veya hafta sonları çalışmaları gerekebilir.

Eğitim Lisans derecesi gerekli
İş Yetenekleri Analitik, yaratıcı, bilgisayar becerileri, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 49.530 türk lirası (reklam ve ilgili hizmetlerdeki tüm grafik tasarımcılar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %4 (tüm grafik tasarımcıları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Reklam sanatlarında çoğu giriş seviyesi iş için grafik tasarım veya ilgili bir alanda lisans derecesi gereklidir. Bununla birlikte ilgisiz lisans derecesine sahip adaylar teknik grafik tasarım eğitimi alarak gereksinimleri karşılayabilir. Grafik tasarım programları genellikle tasarım ilkeleri, stüdyo sanatı, grafik üretimi, dijital tasarım ve web sitesi tasarımı derslerini içerir. Öğrenciler, yazma, işletme ve pazarlama konularında ek eğitim ile kapsamlı bir reklam bilgisi edinebilirler. Birçok program öğrencilere profesyonel portföyler oluşturmada yardımcı olur. Kariyerleri boyunca, reklam sanatçılarının yeni tasarım platformlarını kullanmayı öğrenerek güncel kalmaları gerekir.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, reklam sanatçılarının kendi alanlarındaki başarıları için aşağıdaki özellikleri göstermeleri gerekmektedir:

  • Göze çarpan ve kalıcı bir izlenim bırakan tasarımları görselleştirmek için yüksek düzeyde yaratıcılık
  • Bilgisayar uzmanlığı, özellikle Adobe İllüstratör gibi bir grafik yazılımı ile
  • Sözlü ve yazılı iletişim becerileri
  • Takım içinde çalışabilme ve son teslim tarihlerini karşılayabilme

İstihdam ve Maaş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, reklam sanatının da dahil olduğu grafik tasarım alanında, tüm meslekler için ulusal ortalamadan daha yavaş olan 2016 ve 2026 yılları arasında %4 oranında büyümesini öngörmüştür. İnternet kullanımı arttıkça, web siteleri, videolar ve taşınabilir elektronik cihazlar için görüntüler oluşturmak için tasarımcılara ihtiyaç duyulacaktır. BLS 2017’de reklam, halkla ilişkiler ve ilgili hizmetlerdeki grafik tasarımcıların yıllık ortalama 49.530 TL maaş kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu