Psikoloji Öğretmeni Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Psikoloji Öğretmenlerinin Görev Tanımı

Psikoloji öğretmenleri, ders planları ve ödevler hazırlar, öğrencilere şahsen veya online olarak materyal sunar ve öğrenci çalışmalarını değerlendirir. Üniversite seviyesindeki psikoloji öğretmenleri ayrıca araştırma ve çalışmalarının yayınlanmasından, mentorluk ve denetleme asistanlarının ve gerektiğinde bölüm veya komite çalışmalarından sorumludur. Psikoloji öğretmenleri asistan veya tam zamanlı profesörler olabilir ve genellikle akademik takvim yılında çalışabilirler.

EğitimDoktora seçilen uzmanlıkta
İşin GereklilikleriDers planları oluşturun, materyalleri öğrencilere sunun, mentor öğretim asistanları
Yıllık Ortalama Maaş (2017)73.770 TL(psikoloji sonrası öğretmenler)
İş Büyümesi (2016-2026) %15 (psikoloji sonrası öğretmenler)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Psikoloji öğretmenleri genellikle beş yıldan fazla lisans sonrası çalışma ve bir bitirme tezini gerektiren bir doktora derecesi alırlar. Psikoloji öğretmenleri, psikoloji teorisi ve pratiğinde, klinik psikoloji, endüstriyel ve örgütsel psikoloji, okul psikolojisi ve gelişimsel ve çocuk psikolojisi gibi uzmanlık alanlarını ele almış olacaklardır. Ayrıca eğitim becerileri geliştirmek için öğretim görevlisi olarak ve ek ihtiyaç duyulan becerileri öğrenmek için araştırma görevlisi olarak çalışmalıdırlar.

İstenen Yetenekler

Başarılı psikoloji öğretmenleri, bağımsız olarak iyi çalışan yüksek motivasyonlu bireylerdir. Psikoloji öğretmenleri olağanüstü sözlü ve yazılı iletişim becerilerine ve özgün araştırma öğretmek ve yürütmek için güçlü bir arzuya sahiptir. Üniversite düzeyinde çalışmak, bağımsız ve hakemli araştırma projeleri yürütme becerisi gerektirir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Genel olarak öğretmen adayları, Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından derlenen verilere göre, 2016-2026 yılları arasında ortalamadan çok daha hızlı bir şekilde %15’lik bir iş büyümesini dört gözle bekleyebilirler; -tenured. BLS, üniversite sonrası psikoloji öğretmenleri için 2017 ulusal ortalama yıllık 73.770 liralık maaş bildirmiştir. Artan öğrenci popülasyonu, okul öncesi öğretmenleri için olumlu bir iş artışı anlamına gelirken, kolej ve üniversite bütçesiyle ilgili endişeler psikoloji öğretmenlerinin karşılaştığı zorluklardır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Okul Sonrası Eğitim Yöneticisi

Normalde en az yüksek lisans derecesine sahip olan bu uzmanlar, uzmanlık derecesine göre değişen görevleri olan akademisyenleri, öğrenci hizmetlerini ve fakülte araştırmalarını üniversitelerde ve kolejlerde denetlerler. 2016-2026 yılları arasında BLS tarafından ortalama %10’dan daha hızlı bir istihdam artışı öngörülmüş ve bu pozisyonlar 2017 yılında yıllık ortalama 92.360 Türk lirası ücret önermiştir.

Kariyer ve Teknik Eğitim Öğretmeni

Lisans dereceleri ve uzmanlık alanlarındaki iş tecrübeleri ile bu eğitimciler, öğrencilerin gelecekteki istihdama hazırlanmalarına yardımcı olmak için çeşitli mesleki ve teknik konular öğretir. BLS tarafından 2016-2026 yılları arasında ortalama %4’lük bir istihdam artışı öngörülmüş ve 2017’de yılda ortalama 55.240 Türk lirası tutarında bir maaş rapor edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu