Proje Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir proje analistinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir proje analisti olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Proje yöneticileri, bir ürün veya hizmetin oluşturulmasını denetlemekten sorumludur. İlgili tüm tarafların belirli hedeflere ve son teslim tarihlerine ulaşmak için birlikte etkili bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Proje yöneticileri, her biri kendine özgü zorluk ve gereksinimlere sahip herhangi bir sayıda projeyi aynı anda denetleyebilir. Projenin boyutu veya kapsamı ne olursa olsun, her birinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmaya doğru ilerlemesini sağlarken birden fazla görevi aynı anda yönetebilmelidirler.

Proje Analisti Sorumlulukları ve Görevleri

Bir proje analisti genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Veri toplama yöntemleri için standartlar oluşturmak ve verilerin doğru ve eksiksiz olmasını sağlamak
 • Projenin tamamlanması için zaman çizelgeleri hazırlamak ve bunları tüm ekip üyelerine iletmek
 • Proje bütçelerini, harcamaları ve nihai çıktıları gözden geçirmek ve onaylamak
 • Sorunları belirlemek ve çözümler geliştirmek için proje yöneticileriyle birlikte çalışarak projelerin şirket standartlarını karşılamasını sağlamak
 • Nasıl iyileştirilebileceğini belirlemek için iş süreçlerinin analizlerini yapmak
 • Amaç ve hedeflere ulaşmak için bir organizasyon içindeki diğer departmanlarla koordinasyon
 • Proje başarısını etkileyebilecek potansiyel risklerin veya engellerin belirlenmesi
 • Bir organizasyon içindeki proje yönetimi süreçleri ve prosedürleri için standartlar geliştirmek ve belgelemek
 • Projelerin başarıyla tamamlanmasını sağlamak için proje durumu hakkında rapor vermek ve gerektiğinde değişiklikleri önermek

Proje Analisti Maaşı Ne Kadar?

Proje analisti maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Proje analistlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Kuruluşlar verimliliği ve üretkenliği artırmanın yollarını aradıkça proje analizi talebinin artması bekleniyor. Otomasyon veya birleşme veya satın alma gibi yeni projelerin maliyet ve faydalarını değerlendirmek ve projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için proje analizine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Proje Analisti İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Proje Analisti İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir proje analistinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Proje analistlerinin genellikle işletme, yönetim, finans veya bilgisayar bilimi gibi bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih edebilir.

En Popüler:  Sistem Mimarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok proje analisti, işletme kavramları ve yönetim teknikleri hakkında daha derin bir anlayış sağladığı için MBA yapmayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Proje analistleri, genellikle yeni rollerinin belirli süreçlerini ve prosedürlerini öğrenmek için iş başında eğitim alırlar. Eğitim, mevcut bir proje analistini gölgelemeyi veya bir süpervizör veya kıdemli proje analistinden öğrenmeyi içerebilir. Eğitim, şirkete ve role bağlı olarak birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Proje analistlerinin pozisyonlarını kazanmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyaçları yoktur. Fakat kazanma kapasitelerini artırmak veya yeni bir pozisyon ararken kendilerini daha rekabetçi hale getirmek isteyen proje analistleri için sertifikalar mevcuttur.

Proje Analisti Olmak İçin Gerekli Beceriler

Proje analistlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Bir proje yöneticisi olarak ekibiniz, müşterileriniz ve paydaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Bilgiyi herkesin anlayacağı şekilde aktarabilmeniz gerekir. Ayrıca geri bildirimleri dinleyebilmeniz ve soruları yanıtlayabilmeniz gerekir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve karar verme yeteneğidir. Proje yöneticilerinin çeşitli durumlarda en iyi hareket tarzı hakkında hızlı kararlar alabilmesi gerekir. Mesela bir son teslim tarihi yaklaşıyorsa ve bir ekip üyesi hastaysa, proje yöneticisinin geçici olarak yeni birini işe alıp almayacağına veya ekip üyesinin iyileşmesini bekleyip beklemeyeceğine karar verebilmesi gerekir.

Problem çözme: Bir proje yöneticisi olarak, projenin tüm hedeflerinin karşılanmasını sağlamaktan siz sorumlusunuz. Bu durum ortaya çıkan sorunları tanımlayabilmeniz ve çözebilmeniz gerektiği anlamına gelir. Proje analistlerinin ek olarak projenin geliştirilmesi sırasında ortaya çıkan sorunları çözebilmeleri gerekir.

Organizasyon: Organizasyon, proje yöneticilerinin rollerinde daha etkili olmalarına yardımcı olabilecek başka bir beceridir. İyi bir organizasyon sistemine sahip olmak, önemli belgeleri takip etmenize, zamanınızı etkili bir şekilde yönetmenize ve ekibinizin görevlerini yerine getirmesine yardımcı olabilir.

Detay odaklı: Detay odaklı olmak, bir projedeki küçük değişiklikleri fark edebileceğiniz anlamına gelir. Bu durum proje analistleri için önemli olabilir, çünkü bir projenin durumundaki herhangi bir değişikliği veya bütçedeki herhangi bir değişikliği fark etmeleri gerekir. Detay odaklı olmak, bir proje sırasında ortaya çıkabilecek sorunları fark etmenize ve çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

Proje Analisti Çalışma Şartları Nasıl?

Proje analistleri, ofis binaları, fabrikalar ve şantiyeler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Üzerinde çalıştıkları projenin türüne bağlı olarak içeride veya dışarıda çalışabilirler. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya toplantılara katılmak için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Bazı proje analistleri, araştırma yapmak veya müşterilerle buluşmak için farklı yerlere seyahat eder.

En Popüler:  Gaz Türbini Tamircisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Proje Analisti İçin Mesleki Gelişme

İşte proje analistlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Proje analistlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Beceri Gereksinimi

Daha fazla teknik beceriye duyulan ihtiyaç, proje yönetimi endüstrisinde hızla ortaya çıkan bir eğilimdir. Projeler daha karmaşık hale geldikçe, Proje Analistlerinin projelerin teknik yönlerini anlamaları ve yönetmeleri gerekecektir.

Bu durum Proje Analistlerinin Agile ve Scrum gibi yazılım geliştirme araçlarında çok bilgili olmaları ve geliştiriciler ve diğer paydaşlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, herhangi bir proje ile gelen riskleri ve belirsizlikleri yönetebilmeleri gerekecektir.

PM’ler ve AP’ler Arasında İşbirliği

Proje yöneticileri ve analistler giderek projeler üzerinde birlikte çalışıyorlar. Bunun nedeni, bir projenin başarısı için her iki rolün de gerekli olmasıdır.

Proje yöneticileri ve analistler daha sık işbirliği yaptıkça, birlikte çalışmak için yeni yollar geliştirmeleri gerekecek. Bu durum ortak şablonlar geliştirmeyi veya veri paylaşımını içerebilir. Ek olarak, proje yöneticilerinin ve analistlerin, herkesin aynı sayfada olmasını sağlamak için birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmeleri gerekecektir.

Risk Yönetimine Odaklanma

Risk yönetimi, herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Fakat günümüz ekonomisinde daha da önemli hale gelmektedir. İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, siber saldırılara karşı daha savunmasız hale geliyorlar.

Proje analistleri, potansiyel tehditleri belirlemeye ve bunları azaltmak için stratejiler geliştirmeye yardımcı olarak risk yönetiminde önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca organizasyonlarında bir risk bilinci kültürü oluşturmaya da yardımcı olabilirler.

Nasıl Proje Analisti Olunur?

Proje analisti olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Çeşitli projeler üzerinde çalışma, yeni beceriler öğrenme ve profesyonel ağınızı geliştirme fırsatı sunar. Fakat işe başlamadan önce bu kariyer yolunun artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Proje analistlerinin birçok şapka takması gerekiyor. Eleştirel düşünebilmeleri, sorunları çözebilmeleri ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Ayrıca zamanlarını etkili bir şekilde yönetebilmeleri ve düzenli kalabilmeleri gerekir. Ek olarak, başkalarıyla iyi çalışabilmeleri ve teslim tarihleri ​​yaklaştığında baskıyla başa çıkabilmeleri gerekir.

Dipnot: Proje Analisti İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir proje analisti, bir kuruluşla daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için çalışan bir profesyoneldir. Bir proje analisti genellikle aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışır ve her projenin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamaktan sorumludur.

Bir proje analisti deneyim kazandıkça, kıdemli bir proje analisti veya proje yöneticisi pozisyonuna terfi edebilirler. Bu rollerde, proje analisti, projenin genel başarısı için daha fazla sorumluluğa sahip olacaktır. Ayrıca bir analist ve proje yöneticisi ekibine liderlik etmekten de sorumlu olabilirler.

deneyimli proje analistleri ek olarak iş analizi, süreç iyileştirme veya yönetim danışmanlığı gibi diğer ilgili alanlara da geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu