Pomona Şehir ve Yüksek Eğitim Bilgileri

Hakkında bilgi

Bazen eyaletteki İç İmparatorluk bölgesinin ilk şehri olarak kabul edilen Kaliforniya, Pomona, Kaliforniya, Los Angeles County'de bulunur ve Los Angeles-Long Beach metropol alanının bir parçasıdır. En yakın büyük şehirler, sırasıyla yaklaşık 20 ve 30 mil uzakta olan Anaheim ve L.A.'nın kendisidir.

2014 ABD sayım tahminlerinde Pomona'nın nüfusu 153.350'dir. Pomona sakinleri öncelikle İspanyol; %70.5'i 2010 etnik nüfus sayımında bu etnik kökene ait olduğunu bildirdi. Sakinlerin %12,5'i beyaz, %8,5'i Asyalı ve %7,3'ü Afrikalı Amerikalı idi.

Pomona'daki cazibe merkezleri arasında Eylül-Ekim ayları arasındaki Los Angeles County Fuarı, NHRA Motor Sporları Müzesi ve Edison'un tarihi bölgesi sayılabilir. Angeles Ulusal Ormanı, daha az nüfuslu vadilerden daha büyük L.A.'nın yayılmasını kesen dağlarda şehrin kuzeyinde yer alır. Daha geniş Los Angeles metropol alanı, Hollywood bölgesi, Walt Disney Konser Salonu, Watts Kuleleri ve Hollywood Bowl performans mekanı gibi mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Yüksek öğretim

Pomona şehrinde ortaöğretim sonrası 3 adet özel ve kar amacı gütmeyen ortaöğretim kurumları bulunmaktadır. California Eyalet Üniversitesi sisteminin bir parçası olan California Eyaleti Politeknik Üniversitesi'nin kampüsü burada. 2014 sonbaharı itibariyle, okul yaklaşık 24.000 öğrenciye kaydolmuştur.

Şehirde ayrıca, Pomona Birleşik Okul Bölgesi'nin Yetişkin ve Kariyer Eğitimi yaklaşık 400 öğrenciye yönelik programlara sahipken, Batı Sağlık Bilimleri Üniversitesi yaklaşık 3.800 öğrenciye lisansüstü eğitim vermektedir.

Yakındaki şehirlerdeki üniversiteler ve üniversiteler arasında La Verne kasabasına yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki La Verne Üniversitesi ve Claremont Yüksek Lisans Üniversitesi, Claremont McKenna College ve Claremont İlahiyat Okulu da yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Harvey Mudd Koleji, Keck Graduate Institute, Pitzer Koleji ve Scripps Koleji yakınlardaki Claremont'ta bulunabilir.

Ekonomi ve İstihdam

2012 nüfus sayım verilerine göre sağlık ve sosyal yardım yaklaşık 9.000 kişi istihdam etmektedir. İmalat 4.500 kişiye, perakende ticaret ise 3.300 kişiye istihdam sağladı. Üst düzey işverenler arasında Pomona Valley Hastanesi Tıp Merkezi, California Akrilik Endüstrileri, Verizon, Hayward Industries, Wal-Mart ve Pioneer Electronics bulunmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı