PHP Geliştirici: İş Bilgisi ve Gereksinimleri

PHP Geliştiricisi için Görev Tanımı

PHP geliştiricileri, PHP kullanarak web siteleri, uygulamalar ve programlar oluşturan belirli bir yazılım mühendisidir. PHP geliştiricileri, yazılım şirketleri, web tasarım şirketleri, teknoloji şirketleri ve diğer birçok işletme için çalışıyor. PHP geliştiricilerin ortak görevleri arasında modüler programlama, nesne yönelimli programlama, uygulama tasarımı, uygulama, sorun giderme ve web uygulaması geliştirme sayılabilir.

EğitimLisans bilgisayar bilimi alanında tercih
İş YetenekleriMantık, kişilerarası beceriler, analiz, takım çalışması
Yıllık Ortalama Maaş (2019)*PHP geliştiricileri için 62.830 TL
İş Büyümesi (2016-2026)**Yazılım geliştiriciler için %24

Kaynak: *Payscale, İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

PHP geliştirme alanındaki çoğu pozisyon lisans eğitimi gerektirir. Ancak doğru eğitim ve deneyim kombinasyonuyla iş bulmak mümkündür. PHP geliştirme alanında kariyer yapmak isteyenler için en yaygın dört yıl, bilgisayar bilimi veya web programlama gibi yakından ilgili bir alandır. Lisans programındaki bir PHP geliştiricisi olarak kariyerinize hazır olmanıza yardımcı olacak tipik kurslar arasında web programlama, veri yapıları ve algoritmaları, nicel akıl yürütme, bilgi işlem mimarisi, nesne yönelimli geliştirme ve işletim sistemleri bulunur.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

PHP geliştirme alanında çalışmak çok güçlü matematik, mantık ve analitik beceriler gerektirir. Güçlü kişiler arası ve takım çalışması becerileri de önemlidir, çünkü PHP geliştirme çalışmaları genellikle takım ortamında gerçekleştirilir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

PHP geliştirme içeren bilgisayar yazılımı mühendisliği için istihdam durumu mükemmel. Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 yılları arasında yazılım geliştiricilerin istihdamının %24 oranında artacağını öngörmektedir. PHP geliştiricilerin Nisan 2019 itibariyle ortalama 62.830 TL kazandığını gösteriyor.

Benzer Meslek

Yazılım ve programlama alanındaki meslekler için şu alternatifleri göz önünde bulundurun:

Bilgisayar programcısı

Yazılım geliştiricilerle çalışmak ve yeni ürünler ve sistemler için kod yazmak isteyenler bilgisayar programcısı olmayı düşünmelidir. Bazı görevler bir PHP geliştiricisininkilerle örtüşse de, bilgisayar programcıları C++ ve Java gibi diğer dilleri kullanırlar. Programcılar ayrıca mevcut yazılımı analiz eder ve programdaki hatalardan ve hatalardan kurtulun.

Bir bilgisayar bilimi lisans derecesi en çok bu alandakiler tarafından kazanılır. Ancak bazıları sadece bir önlisans derecesi ve ilgili iş tecrübesi ile istihdam bulabilir. BLS, 2016-2026 yıllarında bilgisayar programcıları için %7’lik bir iş azalması öngörerek, 21.000’den fazla pozisyon kaybıyla sonuçlandı. BLS verilerinde 2018’den görüldüğü gibi, programcılar yıllık 84.280 TL yıllık maaş aldı.

Web Geliştiricisi

Web siteleri oluşturmak ve online sayfaların düzenini ve görsel görünümünü tasarlamak merak uyandırıcı geliyorsa, web geliştiricisi olmak doğru kariyer seçeneği olabilir. Web geliştirme, webmaster, web tasarımcı ve web mimar gibi işleri içeren genel bir kariyerdir. İşin Gereklilikleri pozisyona bağlıdır ve renk ve metin stili gibi öğelerin seçilmesini, site performansını ve web trafiğini izlemeyi, sayfalara özellikler ve uygulamalar eklemek ve web sitelerinin temelini oluşturmak için HTML kodlamasını kullanmak içerebilir.

Mesleğe girmek için, web tasarımında bir önlisans derecesi veya ilgili bir çalışma alanı genellikle gereklidir ve web mimarisinde bir meslek sahibi olmak isteyenlerin bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi alması gerekebilir. BLS, web geliştiricileri için istihdam olanaklarının 2016-2026’dan %15 artacağını ve yeni işlerin çoğunun mobil teknolojiye yönelik web siteleri oluşturulmasına odaklanacağını belirtti. 2018 Mayıs’ında, BLS web geliştiricileri için ortalama maaşın 69.430 TL olduğunu tahmin ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu