Peyzaj Şefi: Görev ve Kariyer Bilgileri

Peyzaj Şefinin Görev Tanımı

Peyzaj şefleri, ticari işletmeler, özel konutlar ve devlet tesisleri etrafındaki manzaraları koruyan bahçıvanları denetler. Müşteriyle çalışmak, müşterinin mülkü üzerindeki ağaçlar, çalılar ve bitkiler üzerinde ne zaman bakım yapılması gerektiğini belirler. Ayrıca geçici peyzaj ekibinin işe alınması, eğitimi ve sürüşünden sorumlu olabilirler. Şantiyelerde kullanılan ekipmanın bakımı aynı zamanda çevre düzenleme amirinin sorumluluğundadır.

Eğitim Lise veya genel eğitim diploması
İş Yetenekleri Ağaç ve bitki hastalıkları, böcek istilası ve botanik, iyi müşteri hizmeti becerileri bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 48.220 ₺ (peyzaj, çim servisi ve çevre koruma şefleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %11 (peyzaj, çim servisi ve çevre koruma süpervizörleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir peyzaj süpervizörü olmak, sertifikalı bir programdan lise diploması veya genel eğitim diploması gerektirir. Bir peyzaj sorumlusu, peyzaj ekipmanı, böcek ilacı ve diğer kimyasalların kullanımı için güvenlik uygulamaları konusunda eğitim almış olmalıdır. Bir ehliyet ve iyi bir sürüş kaydı da gereklidir. Önceki peyzaj deneyimi ve mevsimsel ve geçici iş ekiplerini denetleme esnekliği gereklidir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Peyzaj denetçilerinden ağaçları ve bitkileri hastalıklardan ve böcek istilasından nasıl koruyacakları konusunda bilgi sahibi olmaları beklenir. Müşterilerle çalışmak için iyi müşteri hizmeti becerileri de gerekir. Botanik, yetişme mevsimi ve iklim bölgeleri hakkında kapsamlı bilgi esastır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Peyzaj süpervizörlerine olan talebin 2016-2026 arasında %11 oranında artması bekleniyor. Bu özel mülklerde çalışan mürettebatları denetlemek için peyzaj denetmenlerine ihtiyaç duyulacaktır. Kış, birçok kuzey eyaletinde peyzaj işlerini mevsimsel yapar. Çalışma İstatistikleri Bürosu, peyzaj denetçileri için ortalama yıllık geliri Mayıs 2018’de 48.220 TL olarak bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Peyzaj şefine benzeyen kariyerler şunlardır:

Peyzaj mimarı

Peyzaj tasarımı ile çalışmak isteyenler için peyzaj mimarı olmak doğru kariyer kararı olabilir. Bu profesyoneller müşteriye danışır, bir taslak tasarlar, fabrikaları ve malzemeleri seçer, bir bütçe hazırlar ve kurulumu denetler. İstihdam almaya hak kazanmak için, kişi peyzaj mimarlığı alanında lisans veya yüksek lisans derecesi almak ve stajyerlikte deneyim kazanmak zorundadır. Tüm hükümet dışı mimarlar da belirtilen eğitim ve öğretimi tamamladıktan sonra lisanslanmalıdır. 2018 Mayıs’ında, BLS peyzaj mimarlarının ortalama 68.230 TL maaş kazandığını bildirdi. Ayrıca 2016 ve 2026 arasında bu alanda %6 istihdam artışı bekliyorlar.

Ziraat Müdürü

Bitkileri ve diğer bitkisel yaşamı kapsayan bir denetim pozisyonu isteniyorsa, bir tarım yöneticisi olmak ilgi çekici olabilir. Bu yöneticiler fidanlık, çiftlik, çiftlik ve diğer benzer işletmelerdeki operasyonları denetler. Depolama ve taşımacılığın lojistik düzenlemelerini belirler, bütçeleri planlar ve yönetir, işçiler işe alır ve ekipmanın düzgün çalıştığından emin olurlar. Çoğu tarım yöneticisinin lise diploması ve bu alanda geniş bir iş deneyimi vardır. Ancak, birçok işveren tarım bilimi veya ilgili bir çalışma alanında diploma almış adayları tercih etmeye başlıyor.

2016-2026 yıllarında BLS, çiftliklerin kurumsal alımındaki artıştan dolayı bu profesyoneller için iş fırsatlarında %1’lik bir düşüş öngörüyor. Çiftçiler, çiftçiler ve diğer tarım yöneticileri, BLS tarafından 2018’de bildirildiği üzere, yıllık ortalama 67.950 liralık bir yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu