Performans Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir performans mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir performans mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Performans mühendisleri, bir ürün veya hizmetin performansının belirli standartları karşılamasını sağlamaktan sorumludur. Şirket ürünlerinin hızını, verimliliğini ve güvenilirliğini artırmanın yollarını belirlemek için genellikle yazılım geliştiriciler ve diğer mühendislerle birlikte çalışırlar.

Performans mühendislerine, geliştirme sürecindeki darboğazları belirleme ve geliştiricilere yeni özelliklerin veya işlevlerin en iyi nasıl uygulanacağı konusunda rehberlik sağlayarak bunları çözme görevi de verilebilir.

Performans Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Performans mühendisleri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Sistem performansını ölçmek için performans metriklerini geliştirmek ve sürdürmek
 • Mevcut ihtiyaçların yanı sıra gelecekteki beklenen ihtiyaçları da etkili bir şekilde karşılayıp karşılayamayacağını belirlemek için donanımı değerlendirmek
 • Ağ trafiği, sunucu günlükleri, uygulama günlükleri ve güvenlik olay günlükleri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen verileri analiz etme
 • Diğer mühendisler tarafından gelecekte kullanılmak üzere bilgi tabanları oluşturmak için bulguları belgelemek
 • Geliştiricilerin performans sorunlarını tanımlamasına ve ele almasına yardımcı olmak için performans eğilimleri hakkında raporlar oluşturma
 • Sistem yapılandırmalarını değiştirmek veya ek donanım kaynakları eklemek gibi performansı artırmak için çözümler tasarlamak ve uygulamak
 • Kullanıcı eylemlerini simüle etmek ve performansı ölçmek için test planları ve komut dosyaları geliştirmek
 • Optimum verimliliği sağlamak için sistem performansını izleyin ve iyileştirme önerilerinde bulunun
 • Ağların, veritabanlarının, uygulamaların veya diğer bilgisayar sistemlerinin performansını izleme

Performans Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Performans mühendislerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirket büyüklüğüne ve sektöre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 22.000 TL (54.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 27.000 TL (132.20 TL/saat)

Performans mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Performans mühendislerine olan talep, imalat sanayilerinde üretkenliği ve verimliliği artırma ihtiyacından kaynaklanacaktır. Şirketler çıktılarını daha az kaynakla artırmaya çalıştıkça, üretkenliği ve verimliliği artırmalarına yardımcı olmak için performans mühendislerini işe alacaklardır.

Dipnot: Performans Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Performans Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir performans mühendisi genel olarak aşağıdaki niteliklere sahiptir:

Eğitim: Çoğu performans mühendisi, bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, istatistik veya yakından ilgili başka bir alanda en az lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı işverenler, lise diplomasına ve ilgili iş tecrübesine sahip adayları işe alabilir.

En Popüler:  Vaka Yöneticisi Süpervizörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok performans mühendisi, alanı daha derinden anlamak ve kazanç potansiyellerini artırmak için bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi alanında yüksek lisans mezuniyeti alır.

Antrenman tecrübesi: Performans mühendisleri genellikle işe alındıklarında iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirkete özel yazılım ve bilgisayar sistemlerinin öğrenilmesini içerebilir. Ayrıca, şirketin özel süreçleri ve prosedürleri hakkında talimat içerebilir.

Performans mühendisleri staj yoluyla da eğitim alabilirler. Staj, performans mühendisliği alanında deneyim kazanmanın harika bir yoludur. Stajlar, öğrencilerin sınıfta öğrendiklerini gerçek dünya senaryolarına uygulamalarına olanak tanır. Ayrıca performans mühendislerine özgeçmişlerine ve ön yazılarına dahil edebilecekleri pratik deneyim sağlarlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, performans mühendislerine becerilerini ve niteliklerini mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlamanın bir yolunu sunabilir. Bazı sertifikalar, performans mühendislerine ek kaynaklar ve fırsatlar sunan üyelikler de sunar.

Performans Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Performans mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Teknik beceriler, yazılım, araç ve gereç kullanma becerileridir. Bu durum bilgisayar programları, yazılım, donanım, yazılım geliştirme araçları ve diğer teknolojileri içerebilir. Güçlü teknik becerilere sahip olmak, iş görevlerinizi yerine getirmenize ve performans hedefleri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Analitik beceri: Analitik beceriler, karmaşık sorunları daha küçük parçalara ayırma ve çözüm bulma yeteneğidir. Performans mühendisleri, şirketlerinin süreç ve prosedürlerinin performansını değerlendirmek için analitik beceriler kullanır. Şirketlerinin ve çalışanlarının performansını iyileştirmenin yollarını bulmak için analitik becerileri kullanırlar.

Problem çözme yetenekleri: Performans mühendislerinin zorluklara etkili çözümler geliştirmesi için problem çözme becerileri gereklidir. Süreçleri iyileştirmenin, yeni stratejiler geliştirmenin ve engellerin üstesinden gelmenin yollarını bulmak için bu becerileri kullanabilirler. Ekiplerinin performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için problem çözme becerilerini de kullanabilirler.

Eleştirel düşünme becerileri: Eleştirel düşünme becerileri, bir durumu analiz etme ve en iyi hareket tarzını belirleme yeteneğidir. Performans mühendisleri, şirket performansını iyileştirmek için eyleme geçirilebilir planlar geliştirmek için eleştirel düşünme becerilerini kullanır. Bu becerileri performans iyileştirme planları oluşturmak, hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirmek ve stratejilerinin başarısını değerlendirmek için kullanabilirler.

İşbirliği becerileri: Performans mühendisleri için işbirliği becerileri de önemlidir. Bunun nedeni, çalışanların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için genellikle ekibin diğer üyeleriyle birlikte çalışmalarıdır. Mesela bir performans mühendisi, hedeflerine ulaşmak için mücadele eden bir çalışan için bir performans iyileştirme planı oluşturmak üzere bir insan kaynakları temsilcisiyle birlikte çalışabilir.

Performans Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Performans mühendisleri, ofis ortamları, üretim ve üretim tesisleri ve araştırma ve geliştirme laboratuvarları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Projeye bağlı olarak ekipler halinde veya bireysel olarak çalışabilirler. Genellikle normal saatlerde çalışırlar. Fakat teslim tarihlerini karşılamak veya üretim sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek için fazla mesai yapmaları gerekebilir. Performans mühendisleri, üretim veya üretim ortamlarında çalışırken gürültüye ve diğer tehlikelere maruz kalabilirler. Ayrıca araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında kimyasallar veya diğer malzemelerle çalışırken tehlikeli maddelere maruz kalabilirler.

En Popüler:  Tarım Ekipmanları Operatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Performans Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte performans mühendislerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Performans mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, otomasyon ihtiyacı da artmaya devam edecek. Bu durum performans mühendislerinin sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için çeşitli otomasyon araçlarına aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

Performans mühendisleri, Puppet, Chef ve Ansible gibi otomasyon araçlarında uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum işletmelerin sistemlerini otomatikleştirmelerine ve verimliliği artırmalarına yardımcı olacaktır.

Mikro Hizmetlerin Ortaya Çıkışı

Mikro hizmetler, büyük uygulamaları daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölen bir mimari stildir. Bu durum geliştiricilerin tüm sistemi anlamak zorunda kalmadan bir uygulamanın ayrı bileşenleri üzerinde çalışmasına olanak tanır.

Mikro hizmetler daha popüler hale geldikçe, performans mühendislerinin her bir mikro hizmeti nasıl izleyeceklerini ve optimize edeceklerini öğrenmeleri gerekecektir. Ayrıca, birden çok mikro hizmette ortaya çıkabilecek sorunları giderebilmeleri gerekir.

Kullanıcı Deneyimine Odaklanma (UX)

Müşteriler, ürün ve hizmetleri kullanırken sorunsuz ve keyifli bir deneyim beklemeye başladığından, kullanıcı deneyimi son yıllarda giderek daha önemli hale geldi. Performans mühendisleri, web sayfalarının ve uygulamaların performansını optimize ederek kullanıcıların olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamada önemli bir rol oynayabilir.

Performans mühendisleri, kullanıcı deneyimini ve önemini anlayarak hem verimli hem de etkili çözümler oluşturabilir. Son ürünün kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için tasarımcılar ve ürün yöneticileri gibi ekibin diğer üyeleriyle de işbirliği yapabilirler.

Performans Mühendisi Nasıl Olunur?

Performans mühendisi olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Doğru beceri ve nitelikleri geliştirerek doğru yerden başlamak önemlidir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, performans mühendisliğinde online bir sertifika programını tamamlamaktır. Bu size bu alanda başarılı olmak için gereken temel bilgi ve becerileri verecektir. Ayrıca sektördeki diğer profesyonellerle ağ kurma fırsatlarından da yararlanmalısınız. Bu durum yolda yeni iş fırsatlarına yol açabilecek ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Dipnot: Performans Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Performans mühendisleri, organizasyonlarında lider projeler veya ekipler gibi daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerinde ilerleyebilirler. Web performansı veya veritabanı performansı gibi belirli bir alanda uzmanlaşmayı da seçebilirler. Performans mühendisleri deneyim ve uzmanlık kazandıkça daha yüksek maaşlar alabilir ve sonunda kendi danışmanlık işlerini kurabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu