Patlayıcı Teknisyeni: İş Tanımı ve Gereksinimleri

Patlayıcı Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Patlayıcı teknisyenler, askeri, itfaiye ve polis departmanları, inşaat ve yıkım, madencilik ve diğer endüstriler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Çalışma görevleri işveren ve görev tipine göre değişmekle birlikte, patlayıcı teknisyenleri inşaat ekiplerinin, madencilik faaliyetlerinin, bomba ekiplerinin ve benzerlerinin bir parçası olarak patlayıcı masraflarını değerlendirmek, sökmek, onarmak, dağıtmak, imha etmek ve patlatmak için çalışmaktadır. Patlayıcı teknolojisindeki pozisyonlar, patlayıcı cihazlarla uygulamalı çalışmaları içerir ve kalbi zayıf değildir.

EğitimMühendislik veya inşaat alanında lisans derecesi
İş YetenekleriSakin eller, ağır cisimleri kaldırma ve kapalı alanlarda manevra yapma kabiliyeti ve güçlü matematik ve analitik beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*49.650 TL (Patlayıcı işçiler için)
İş Büyümesi (2016-2026)*%7 (patlayıcı çalışanlar için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir patlayıcı teknisyeni olarak bir kariyer için gerekli eğitim, çalışma yerinize ve rolün tam gereksinimlerine göre değişecektir. Örneğin, orduda çalışıyorsanız, lise diplomasına ihtiyacınız olacak. Ancak bu pozisyon için eğitim sağlayacaklar. İnşaat, yıkım ve madencilik alanında çalışıyorsanız, mühendislik veya inşaat gibi bir alanda ilgili 4 yıllık lisans programını tamamlamanız gerekir. Patlayıcı teknisyeni olarak bir kariyere yönelik olacak kurslar arasında patlayıcı güvenliği, patlayıcı mühimmat tanımı, sigorta kimliği, elektrik, fizik, yıkım ve mühendislik sayılabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir patlayıcı teknisyeni olarak başarılı olmak için kolayca boğulmamanız gerekir; Alanla ilgili kapsamlı bir anlayışa ihtiyacınız olacak ve patlayıcılarla etkin bir şekilde çalışmak için ellerinizi sakinleştireceksiniz. Ağır cisimleri kaldırma, kapalı alanlarda manevra yapma ve güçlü matematik ve analitik beceriler, bir patlayıcı teknisyeni olarak kariyerinizde size yardımcı olacaktır.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Patlayıcı teknisyenleri için istihdam durumu ortalamadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, 2016-2026 yılları arasında bu alanda yalnızca %7 oranında istihdam artışı öngörülüyor. Patlayıcı teknisyenler de dahil olmak üzere patlayıcı işçiler için yıllık ortalama kazanç, 2017 BLS verilerine göre 49.650 liraydı.

Benzer Meslekler

Bir patlayıcı teknisyeni ile benzer kariyerlere şunlar dahildir:

Tehlikeli Maddeleri Temizleme İşçisi

Lise mezunları zorunlu 40 saatlik eğitim de dahil olmak üzere işteyken becerilerini öğrenebilirler. Pozisyonlara bağlı olarak, bazı çalışanların lisanslı olması veya özel gösterimleri geçmesi gerekir. Tehlikeli madde temizleme işçileri olarak da bilinen bu profesyoneller, asbest, nükleer atık ve arsenik gibi çeşitli tehlikeli maddeleri uzaklaştırır ve bertaraf eder. 2016-2026 yılındaki ortalama istihdam artışından %17 daha hızlı bir şekilde BLS tarafından tahmin edildi ve 2017’de yıllık ortalama 41.400 liralık bir ücret ortaya çıktı.

İtfaiyeci

Profesyonellerin tıbbi ve yangın acil durumlarına yanıt verdiği pozisyonlar için BLS tarafından tahmin edilen %7 büyüme ile 2016-2026 arasında ortalama bir iş artışı bekleniyordu. Normalde halihazırda acil tıbbi teknisyenler (EMT) sertifikalı olan lise mezunları, yangın akademilerine katılır ve yangınla mücadele becerilerini öğrenmek için adaylıkları tamamlar. 2017’deki BLS’ye göre, itfaiyeciler yıllık ortalama 49.080 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu