Papaz: Kariyer Profili ve Eğitim Gereksinimleri

Papazlar, dinlerini hapishaneler ve ordu gibi belirli kurumlar içinde temsil eder. Dini hizmetler yürütür ve kurum üyelerine destek sağlarlar. Yüksek lisans derecesi de dahil olmak üzere özel bir eğitim gereklidir.

Genel Bilgiler

Manevi ya da duygusal desteğe ihtiyaç duyanlara danışmanlık ve pastoral hizmetler sunmak için eğitimler verilmektedir. Başkalarına yardım etme arzusu ve birinin seçtiği mezhebe inanma bu meslek için önemli niteliklerdir. Lisansüstü düzeyde örgün eğitim, din, teoloji veya benzeri bir alanda örgün eğitim gereklidir. Sertifika, papazlar için de mevcuttur ve bazı işverenler tarafından istenebilir. Adayların ayrıca, papaz olma konusundaki inançlarından onay almaları gerekebilir ve işverenler daha önce iş tecrübesi olanları işe almayı tercih edebilirler.

Eğitim Şartları Yüksek lisans veya doktora
Diğer gereklilikler İş tecrübesi, dini onay, manevi meslek
Belgeleme Bazı işverenler tarafından isteniyor
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)* Bütün din adamları için %6
Yıllık Ortalama Maaş (2015)*Bütün din adamları için 44.250 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Papazın Meslek Profili

Chaplains genellikle, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak, askeri, hastaneler, hapishaneler ve okullar gibi kurumsal ortamlarda çalışır. Bunlar rahiplere yaptırılabilir ancak genellikle bir rahip kişinin normalde ibadet yeri olarak sağlayacağı hizmet türlerini sağlayan rahiplerin üyeleridir. Bu hizmetler ibadet, kriz danışmanlığı, düğün törenleri, cenaze törenleri ve son törenleri içerebilir. Papazlar doğrudan bir kurum için çalışabilir veya dini kuruluşlarından tazminat alabilir.

İstihdam Görünümü ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, özellikle papazlara ait bilgileri yayınlamamaktadır. Ancak bütün din adamları için istihdam verisine sahiptir. BLS’ye göre, din adamları mensupları için ortalama maaş 2015’ten itibaren 44.250 liraydı. Bu alandaki istihdam olanaklarının sayısının 2014-2024’ten %6ya çıkması bekleniyordu..

En Popüler:  Elektromekanik Mühendisi: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Papazın Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

O*Net Online’a göre papazlar dahil din adamları, genel olarak lisansüstü dereceye sahip olmak zorundadırlar. Yüksek lisans programları ilahiyat, ilahiyat çalışmaları veya dini çalışmalar mevcuttur. Teoloji ana dalları, açıklayıcı vaaz, Eski Ahit dili ve soteriyoloji dersleri alabilir. İlahiyat ve dini çalışmalar ana dallar genellikle Asya dinleri, Afrika dini çalışmaları ve Yahudi çalışmaları gibi belirli alanlara odaklanır.

Papaz Olmak İçin Ek Gereksinimler

Bir papaz olma gereklilikleri, ayrıca adayın özel inanç kuruluşu ve daha önce ilgili iş tecrübesinde belirli bir miktar için dini onay da içerebilir. Bir papazın nerede çalıştığına bağlı olarak, belirli bir kurumla ilgili ek gereksinimler de olabilir. Silahlı kuvvetler genellikle, zincirlerinin belirli bir yaşın altında olmasını ve askeri bir fizik muayenesini ve güvenlik iznini geçebilmelerini gerektirir.

Papaz için Sertifika Bilgileri

Belgelendirme bazı işverenler tarafından istenebilir. Bazı kuruluşlar, ya genel terbiye becerileri ya da belirli kurumlarla ilgili özel becerilerde papeleleri sertifikalandırır. Papazlık Sertifikalandırma Kurulu (BCCI), üç seviyeli sertifikasyon sunar – kurul sertifikalı papaz, geçici sertifikalı papaz ve sertifikalı papaz. Her bir atama, bir adayın yerine getirmesi gereken farklı eğitim, deneyim ve yetkinlik gereksinimlerine sahiptir.

Daha fazla işe özel sertifika için, Uluslararası Chapleins Bursu (IFOC) temel ve gelişmiş sertifikalar sunar. IFOC sertifikası, acil durum çalışanlarına ve kolluk kuvvetlerine hizmet veren papazlara odaklanmaktadır.

Chaplalar, kurumlarına duygusal ve dini destek sağlıyorlar ve dini bir ortamda geleneksel bir ortamda yürütmenin yanı sıra, hem dini eğitime katılabilirler. Genellikle ilahiyat gibi ilgili bir alanda yüksek lisans derecesine ve papazın özel inancının onayına ihtiyaç duyarlar. Bazı işverenler profesyonel sertifikasyon çağrısı yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu