Özel Pilot: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgileri

Özel Pilot için Görev Tanımı

Özel pilotlar, özel müşteriler için kullanılan uçakları kullanır. Şirket yöneticilerini şehirden şehre taksi yapabilir, profesyonel spor takımlarını bir sonraki oyunlarına taşıyabilir veya ünlüleri bir film çekimi için çekebilirler. Çalışmanın doğası gereği, özel pilotlar sıklıkla hizmetlerini kullanan insanlarla tanışıp bağ kurabiliyorlar. Özel pilotlar daha büyük kariyer özerkliği sağlayan daha küçük şirketler için çalışır. Ayrıca charter pilotları veya şirket pilotları olarak da bilinir.

Eğitim Uçuş okulu; lisans derecesi gerekli olabilir
İş Yetenekleri Mükemmel vizyon, iletişim becerileri, problem çözme, teknik yetenek
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 111.930 türk lirası (havayolu ve ticari pilotlar için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %4 (havayolu ve ticari pilotlar için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Profesyonel olarak uçmak isteyen herkes ticari pilot lisansı almak zorundadır; bunu yapmak, çeşitli uçaklar için harcanan zaman da dahil olmak üzere yüzlerce saatlik bir eğitim gerektirir. Birçok özel pilot, eğitime yeni başlayanlara sektöre uçuş dersleri veren uçuş okullarında başlar; Federal Havacılık Otoritesi (FAA) tarafından onaylanmış yaklaşık 600 uçuş okulu var. Özel pilot istihdam eden şirketler genellikle herhangi bir alanda lisans derecesine sahip olmalarını gerektirir; havacılık bilimleri veya havacılık diplomasına sahip olmak da çok büyük bir artı.

Lisans

Bir uçağı uçurmak için, ticari pilotların Federal Havacılık İdaresi tarafından lisanslanması gerekir, bu da 250 saatlik uçuş deneyimi gerektirir ve 18 yaş veya üstüdür. Ek olarak, pilotlar sıkı bir fizik muayeneden, yazılı bir testten ve FAA tarafından belirlenen bir sınav görevlisiyle yapılan uçucu bir gösteriden geçmelidir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Özel bir pilot olarak kariyere ilgi duyan herkesin sabra ihtiyacı olacaktır; Uçuş eğitimi zaman alıcı, maliyetli ve streslidir. Özel pilotlar 20/20 vizyona sahip olmalı ve fiziksel olarak iyi durumda olmalıdır. İyi müşteri hizmeti becerisine sahip olmak, mekaniği anlamak ve güvenlik konusunda bilinçli olmak da özel pilotlar için şarttır.

Ekonomik ve Profesyonel Görünüm

Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) 2016 yılında havayolu ve ticari pilotlar için 124.800 işin bulunduğunu bildirmiştir; İstihdam artışının 2026 yılına kadar önümüzdeki on yılda %4 olacağı tahmin edilmektedir. Ek olarak, BLS, havayolu ve ticari pilotlar için ortalama yıllık maaşının 2017’de 111.930 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler Seçeneği

Özel pilotlar genellikle hava trafiğini izlemeye ve yönlendirmeye vasıflıdır ve bir işi takip etmeyi bir hava trafik kontrolörü olarak düşünebilir.

Hava trafik Kontrolörü

Hava trafik kontrolörleri güvenli bir çalışma ve uçağın verimli bir şekilde girip çıkmasını sağlamak için belirli bir alandaki gelen, giden ve havadan yapılan uçuşları izler. Hava trafik kontrolörleri bir pilotun yere bağlantısıdır – pilotlara kalkış ve iniş talimatları ve hava raporları sağlar, gerekirse rotalardaki değişiklikleri yönlendirir veya onaylar; Uçuşta bir acil durum olması durumunda, pilot, havaalanının acil durum müdahale ekibini uyaracak olan hava trafik denetleyicisine bildirimde bulunabilir.

Hava trafik kontrolörü olma şartları, 31 yaşından küçük olma, ABD vatandaşlığına sahip olma, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanmış bir okula hava trafik yönetimi derecesine sahip olmak ve FAA tarafından verilen ön istihdam testini geçmek. Adaylar ayrıca bir FAA eğitim programını tamamlamalıdır. Eski askeri servis üyeleri gibi, daha önce deneyime sahip hava trafik kontrolörlerinin kalkınması bu şartların bazılarından muaf olabilir. BLS, hava trafik kontrolörleri için mevcut iş sayısının 2016-2026’dan itibaren %3 oranında yavaşça artacağını tahmin ediyor. 2017 yılında, hava trafik kontrolörleri ortalama 124.540 TL maaş kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu