Ortodonti Asistanı Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Ortodontik yardım alanındaki iş büyümesinin önümüzdeki yıllarda ulusal ortalamanın daha hızlı olması beklenir ve bu da diş hekimliği ile ilgilenen biri için potansiyel olarak iyi bir kariyer seçimidir. Ortodonti asistanları, bir asistanın dental asistanlık derecesini kazandıktan sonra sertifika alırlar. Her zaman gerekli olmasa da, bazı eyaletlerde pratik yapmak için sertifika gerekli olabilir.

Genel Bilgiler

Ortodonti asistanı, takılmış veya bakımı yapılmış, diş telleri, tutucular veya ağız koruyucuları gibi bazı diş aletlerine ihtiyaç duyan hastalarla çalışan bir diş hekimi yardımcısıdır. Ortodontik asistanlar sertifikalı olmayan eşdeğerleriyle aynı görevleri yaparken, sertifikalı ortodontik yardımcılar genellikle daha yüksek ücretler alır ve daha iyi iş fırsatlarından yararlanırlar.

Eğitim Şartları Önlisansın diş yardımında derecesi
BelgelemeDiş hekimi Asistanı Ulusal Kurulu aracılığıyla sertifikasyon talep edilmektedir.
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)Tüm diş hekimi asistanları için %11*
Ortalama Yıllık MaaşTüm diş hekimi asistanları için 38.660 TL (Mayıs 2018)*; Sertifikalı ortodonti asistanları için 38.820 TL (2019)**

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

Ortodonti Yardımcısı Kariyer Bilgi ve Meslek Görevleri

Bir ortodontik asistan, diş hizalama ve overbite gibi oral sorunları düzeltmek için kullanılan diş ekipmanlarının kurulumunda, bakımında ve çıkarılmasında bir ortodontiste yardımcı olur. Ortodontik asistanlar, özel diş klinikleri, uzmanlık uygulamaları, hastaneler ve silahlı kuvvetlerin sahip olduğu dişçilik tesisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar.

COA İçin Maaş Bilgisi

Haziran 2019 itibarıyla, ortodontik asistanların 1-4 yıllık tecrübesi olan ortalama saatlik ücreti 16.40 TL, 5-9 yıllık tecrübesi olanlar ise 18.10 TL kazandı. 20 yıl ve daha yüksek deneyime sahip olan geçici çalışanlar saatte 20 TL kazandılar.

En Popüler:  Elektrikçi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Ortodontik asistan olarak kariyer yapmak için asistanın dental asistanlık derecesi gerekir. Birçok kolejde ve teknik eğitim okulunda bulunan bu programlar genellikle radyografi, röntgen geliştirme ve sterilizasyon prosedürlerinde sınıf içi ve uygulamalı deneyim sağlar.

Sertifika Gereksinimleri

Devletlerin diş hekimi asistanları için çeşitli sertifikalandırma gereksinimleri olduğu için, potansiyel COA’ların sertifika almaları gerekip gerekmediğini öğrenmek için Devlet Diş hekimliği Kurulu ile irtibata geçmeleri gerekir. Bununla birlikte gerekli olmasa bile, çoğu işveren tarafından belgelendirme tercih edilir.

Ortodontik asistanlar için ana sertifikasyon kuruluşu, diğer sertifikasyon kuruluşları olmasına rağmen, Diş hekimi Ulusal Kurulu aracılığıyla verilmektedir. Sertifika süreci, genellikle dişçilikle ilgili kursları tamamlamayı ve COA sınavını geçmeyi içerir.

Özetlemek için, ortodontik yardım sözlü sorunları tedavi etmek için kullanılan ekipmanın kurulumunda yardımcı olmak için diş hekimleri veya ortodontistler ile çalışmayı içerir. Bir ortaklığın derecesi ve sertifikası, tüm eyaletlerin sertifika almasını gerektirmese de, uygulama için tipik şartlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu