Operasyon Direktörü Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Genel Bilgiler

Lisans düzeyiLisans; MBA tipik
Derece Alan İşletme, finans veya ilgili bir alan
Lisans/ BelgelendirmeYok
DeneyimOperasyon deneyimi gerekli
Önemli beceriler Yönetim, karar verme, problem çözme, delegasyon, işletme, finans, kişilerarası ve iletişim becerileri
İş Büyümesi (2014-2024)%6 büyüme (üst düzey yöneticiler için)
Ortalama Yıllık Maaş (2015)175.110 Türk lirası (üst düzey yöneticiler için)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Büyük kuruluşlarda baş harekat memuru olarak bilinen operasyon müdürü, bir şirketin günlük olarak genellikle genel icra başkanının yönlendirdiği faaliyetleri yürütür. Ayrıca görevlerinde başarılı olmalı ve istisnai iletişim becerileri sergilemelidir. İşletme yüksek lisans derecesi operasyon yönetimi memurları için tipik bir eğitim geçmişi.

Operasyon Direktörü için Görev Tanımı

Bir üst yönetim üyesi olan operasyon müdürü, bir şirketin günlük faaliyetlerinin sorunsuz çalışmasını sağlar. Bu uzmanlar genellikle kuruluşun ne kadar verimli ve etkili çalıştığını değerlendirmek için parametreler belirler. Zamanlarının çoğu, ofis giderlerinden gayrimenkul varlıklarına kadar uzanan iş prosedürlerini gözden geçirmek ve değerlendirmek için harcanabilir. Buna göre, operasyon yöneticileri, diğer üst düzey yönetici yöneticilerin çalışmalarını denetlemekten sorumlu olabilir.

Operasyon Direktörü Görevleri

Bir operasyon müdürünün görevleri şirkete bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Örneğin, operasyon müdürlerinin çoğu üretim, satın alma ve satış departmanlarını denetlerken, bazı müdürler bir şirketin operasyonel verimliliği iyileştirmesi gereken belirli alanları hedeflemekten sorumlu olabilir. Bu, büyüme için yeni direktiflerin uygulanmasının yanı sıra, gelir marjlarını ve işçi verimliliğini izlemeyi içerebilir. Bu uzmanlar ayrıca personel değerlendirmeleri, işe alım ve ilerletme için kılavuz ilkeler belirlemekten sorumlu olabilir.

Operasyon Direktörü Gereksinimleri

Kalkınan faaliyet müdürlerinin genellikle iş, finans veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Adaylar, bu alanlarda eğitim almak için dört yıllık kolejlere ve üniversitelere bakabilirler. Sınıflar genellikle muhasebe, vergilendirme ve varlık tahsisatındaki ilkeleri kapsar. Bazı programlar öğrencilerin örgütsel davranış, işletme yönetimi ve makro ekonomi dersleri almalarını gerektirebilir.

En Popüler:  Ticari Havayolu Pilotu: İstihdam Bilgi ve Gereksinimleri

Bazı işverenler, operasyonlarda önemli bir deneyime sahip olan başvuru sahiplerini kabul edebilmekle birlikte, diğerleri, İşletme Yüksek Lisansı gibi yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih edebilir. MBA programları genellikle bir ile iki yıl sürer ve finanstan sağlık yönetimine kadar çeşitli konulara girer. Bu seviyedeki öğrenciler ayrıca enerji veya tedarik zinciri yönetimi gibi belirli sektörlerde veya alanlarda uzmanlaşabilirler.

İş Hakkında ve Maaş Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, üst düzey yöneticilerin istihdamı 2014 ile 2024 arasında %6 artacak. ABD’de 2015 yılında istihdam edilen 238.940 baş yönetici vardı. yöneticiler Mayıs 2015’te 175.110 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu