Onkolog: İstihdam Bilgi ve Gereksinimleri

Onkoloğun Görev Tanımı

Onkologlar kanserli hastaları değerlendiren ve tedavi eden doktorlar ve cerrahlardır. Bir sağlık ekibinin kilit üyeleri olarak, diğer doktorlar, hemşireler, laboratuvar teknisyenleri ve hastaları tedavi eden emirlerle birlikte çalışırlar. Mesleki sorumlulukları hastalarla semptomlar hakkında konuşmayı ve hastalık belirtileri açısından incelemeyi içerir. Genellikle diğer doktorlarla koordine etmek, onkologlar da test sonuçlarını ister ve analiz eder, tedavi seçeneklerini tartışır ve tedavi sırasında hastanın ilerlemesini izler.

Eğitim4 yıllık tıp fakültesi programı artı 3-8 yıl ikamet ve staj
İş Yetenekleriİyi iletişim ve liderlik yeteneği, şefkat, fiziksel dayanıklılık
Yıllık Ortalama Maaş (2019)*250.581 ₺
Kariyer Durumu (2016-2026)**%13 artış (tüm doktorlar ve cerrahlar için)

Kaynak: İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Özellikle biyolojik ve kimyasal bilimlerde ders içeren bir lisans programının tamamlanması, onkolog olmanın ilk adımıdır. Akredite bir tıp fakültesine giriş, tıp fakültesine kabul sınavında (MCAT) genellikle yüksek puan gerektiren rekabetçi ve seçici bir süreçtir. Bu programların sınıf çalışmaları, laboratuvar çalışmaları ve denetimli klinik ya da hastane rotasyonlarını tamamlamaları ve bunlara dahil olması dört yıl alır. Ek şartlar arasında 3-8 yıllık staj ve ikamet yerleri; Onkologlar ayrıca ilaç uygulamadan önce bir devlet lisans sınavını geçmelidirler.

İstenen Yetenekler

Genel olarak, doktorlar ve cerrahlar ayrıntıya odaklanmalı, çok fazla fiziksel dayanıklılığa sahip, elle hünerli kişiler olmalıdır. İyi iletişim becerileri, sabır ve şefkat duygusu hastalarla ilgilenirken anahtardır. Onkologlar da dahil olmak üzere doktorlar ve cerrahlar aynı zamanda liderlik ve sorunları çözme yetenekleri için bir olanaklara sahip olmalıdır.

İstihdam ve Maaş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, doktorlar ve cerrahlar için istihdam olanaklarının, 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde ortalamadan %13 daha hızlı bir oranda artması beklendiğini bildirmektedir. İstihdam alanlarında istihdamın daha hızlı artması beklenmektedir. Kırsal ve düşük gelirli bölgelerde olduğu gibi. PayScale ‘a göre, onkologlar için ortalama yıllık maaş, Mart 2019 itibariyle 250.580 liraydı.

En Popüler:  Kalite Kontrol Teknisyeni Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Benzer Meslekler

Bu alandaki diğer potansiyel kariyer şunlardır:

Doktor Asistanları

Genellikle KA olarak adlandırılan doktor asistanları, çeşitli hastalarda hastalık ve yaralanmaları teşhis etmek ve tedavi etmek için lisanslı doktor ve cerrahların yönetimi altında çalışmaktadır. Uzmanlık Derecesi Programının, Physician Assistant, Inc. Eğitim Akreditasyon İnceleme Komisyonu tarafından onaylanmış ve bir sertifika sınavı ve devlet lisansı alanından geçmek için alana girilmesi gerekmektedir. BLS tarafından bildirildiği üzere, doktor asistanlarının iş olanaklarının 2016-2026 yılları arasında ülke genelinde %37 oranında artması veya diğer tüm mesleklere kıyasla ortalamanın çok daha hızlı artması bekleniyor. Mayıs 2017’de istihdam edilen KAlar ortalama yıllık 104.860 türk lirası ücret almaktadır.

Kayıtlı Hemşireler

Kayıtlı hemşireler (RN’ler) doktor muayenehaneleri, hastaneler, okullar ve diğer sağlık hizmetleri tesisleri tarafından istihdam edilir ve burada hasta bakımı, dokümantasyon ve eğitime yardımcı olurlar. Eğitim ve öğretim gereklilikleri, onaylanmış bir programın hemşireliği önlisansı, diploma veya lisans derecesini ve bir devlet lisansını içerir. BLS’ye göre, RNler 2016-2026’dan itibaren ülke genelinde işlerde %15 veya ortalamanın çok daha hızlı bir şekilde büyümesini bekleyebilir. Mayıs 2017 itibariyle, kayıtlı bir hemşire için ortalama yıllık maaş 70.000 Türk lirası’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu