Odyoloji Uzmanı: Görev Tanımı, Görev ve Gereksinimleri

Odyoloji teknoloji uzmanları odyologlara günlük işlerinde yardımcı olurlar. İşitme cihazlarının tamirinde ve test edilmesinde yardımcı olurlar. Ancak aynı zamanda bir odyoloji kliniğinde büro işleri yapabilirler.

Genel Bilgiler

Odyoloji teknoloji uzmanları daha çok odyoloji teknisyenleri, odyolog yardımcıları, işitme cihazı teknisyenleri veya işitme cihazı uzmanları olarak adlandırılır. Bu asistanlar ve teknisyenler odyologlarla çalışarak klinik ve idari görevleri yerine getirirler. Çoğu, iş konusunda eğitilmiş olsa da, konuşma veya odyoloji dersleri veya derece programları yardımcı olabilir.

Eğitim Şartları İş başında eğitim veya bir iştirakçi veya lisans derecesi ile odyoloji veya konuşma dili patolojisi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %16*
Ortalama Yıllık Maaş (2018) ₺ 75.920*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

İş Tanımı

Odyoloji teknisyenleri, lisanslı bir odyologun beceri seviyesini gerektirmeyen bazı odyolojik hizmetleri uygulayarak hastaların bakıma erişimlerini artırmak için işe alınır. Bu, işitme uzmanının hastaları teşhis ve tedavi etmede daha yetenekli görevleri yerine getirmesini sağlar.

Bir Odyoloji Teknisyeninin İş Sorumlulukları

Bu pozisyon için iş görevleri, ofisin büyüklüğüne, çalışan sayısına ve odyologun ihtiyaçlarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Görevleri, işitme cihazlarının onarımını, hastaları test için hazırlamayı ve odyoloğa klinik araştırmalarda yardımcı olacak ekipmanı korumayı içerebilir. Büro görevleri, kayıt tutma, telefonlara cevap verme ve diğer idari ve idari destek fonksiyonlarını içerebilir.

Odyoloji Teknisyeni Olmak için Gereksinimler

Amerikan Odyoloji Akademisi tarafından geliştirilen rehberler, odyoloji teknisyenlerinin en az lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmasını önermektedir. Odyolojide ileri eğitim, bir kolej, üniversite veya teknisyeni denetleyecek bir odyolog tarafından yapılmalıdır.

Eğitim programları

Özellikle odyoloji teknisyenleri için tasarlanmış resmi bir eğitim programı bulunmamakla birlikte, bir iştirak veya lisans derecesi, odyoloji, işitme bilimleri veya konuşma dili patolojisi alanında bir arka plan sağlar. Bu programlar konuşma gelişimi, işitme, fonetik, iletişim bozuklukları ve konuşma patolojisi konularında ders vermektedir. Önlisans lisans programları iki yıl sürerken, lisans programları dört yıl sürmektedir ve genel eğitim konularını içermektedir.

Odyoloji Teknisyenleri İçin İş Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, işitme cihazı uzmanları arasındaki yıllık ortalama maaş Mayıs 2018’de 75.920 liraydı. ortalamadan daha hızlı bir oran.

Odyoloji teknisyenleri, işitme cihazlarıyla çalışırken iyi teknik becerilerin yanı sıra mükemmel teknik becerilere de sahip olmalıdır. Hastalar ve odyologlar ile yakın çalışmalılar, bu yüzden kişiler arası ve iletişim becerileri de önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu