Odyoloji Teknisyeni: Eğitim Gereksinimleri ve Kariyer Bilgisi

Odyoloji teknisyenlerinin, denge ve işitme bozukluğu olan hastalara yardım etmenin yanı sıra idari görevleri de yerine getirmeleri gerekebilir. Yaptıkları diğer bazı görevler işitme cihazlarının bakım ve onarımını, hastaları tedaviye hazırlamayı ve testlere yardımcı olmayı içerebilir.

Genel Bilgiler

Odyoloji asistanı olarak da bilinen bir odyoloji teknisyeni, işitme dengesi ve işitme bozukluğu olan kişilere yardımcı olmak için odyolog gözetiminde çalışır. Bütün devletler odyoloji teknisyenleri için lisans almayı gerektirmezken, bunu yapan ülkelerde lisans gereksinimleri gerekli eğitim seviyesini belirler. Sertifika programı bazı ülkelerde yeterli olabilirken, diğerleri lisans derecesi gerektirir. Tüm eğitim programları konuşma ve işitme patolojileri ve ayrıca klinik deneyimler için özel bilgiler sağlar.

Eğitim Şartları Eyalet lisansı gereksinimlerine bağlı olarak değişir
Diğer gerekliliklerBazı eyaletler lisans gerektirir
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*40.442 TL (odyoloji teknisyeni için)
İş Büyümesi (2018-2028)**%16 (tüm odyologlar için)

Kaynak: *PayScale,. İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Pek çok eyalet, bir odyoloji teknisyeni olarak işe başlamadan önce lisans almayı gerektirir. Bu nedenle lisans gereksinimleri çoğu zaman hedefleyen bir odyoloji asistanının alması gereken eğitim yolunu belirler. Örneğin Teksas’ta, lisans için başvuranların odyoloji alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Öte yandan, Iowa, zorunlu olarak tam bir derece olmasa da, başvuru sahiplerinin lise diplomasına veya eşdeğer ve bazı özel odyoloji eğitimine sahip olmasını gerektirir.

Odyoloji teknisyenleri için uzmanlık eğitimi ABD ordusu ve çok sayıda okulda mevcuttur. Kolej ve üniversite programları genellikle odyoloji, iletişim bozuklukları, konuşma dili patolojisi veya ilgili başka bir alanda sertifika, önlisans veya lisans dereceleri verir. Prospektif odyoloji teknisyenleri için resmi programlar genellikle konuşma ve işitme fizyolojisi, konuşma ve dil bozuklukları ve odyometri derslerinin yanı sıra doğrudan klinik eğitim ve deneyim için fırsatları içerir. Pek çok durumda, işitme uzmanları odyologlar pratik yaparak uygulanır.

Kariyer ve Maaş Bilgileri

Bir odyoloji teknisyeni, kulakların fizyolojik koşullarından kaynaklanan işitme ve denge bozukluklarının bakımı ve tanısında bir odyoloğa yardımcı olur. Odyolog teknisyenleri, test yardımı sağlamanın yanı sıra işitme cihazlarının bakımı ve onarımı ve hasta hazırlığı gibi temel görevleri de yerine getirirler. Bazı durumlarda, teknisyenler de idari işlevleri yerine getirirler. PayScale’e göre, yıllık odyoloji teknisyenlerinin maaş ödemesi Ağustos 2019 itibariyle 40.440 liraydı.

Odyoloji teknisyenleri, işitme uzmanlarına denge ve işitme bozukluğu olan hastalarla yardımcı olur. Devlet gereklilikleri değişkendir ve odyoloji teknisyenleri devlet kurallarını yerine getirmek için bir sertifikaya veya lisans derecesine ihtiyaç duyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu