Odyoloji Asistanı: Maaş, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

Bir lise diploması ve iş başında eğitim bir kişiyi iş piyasasına odyoloji asistanı olarak girmeye hazırlayabilir. Odyoloji asistanları, işitme sorunu olan hastaları test etmek için odyologlarla birlikte çalışır. Sertifika programları mevcuttur ve bazı eyaletler odyoloji asistanlarının lisanslı, sertifikalı veya kayıtlı olmalarını gerektirir.

Genel Bilgiler

Odyoloji asistanları, işitme sorunu olan hastaları test edip yardımcı olmak için işitme uzmanlarıyla yakın çalışır. Odyoloji asistanı olmak, istikrarlı büyüme potansiyeli olan bir yardımcı meslekte çalışmak isteyenler için mükemmel bir kariyer tercihidir. Odyoloji asistanlarına yönelik devlet düzenlemeleri değişmekle birlikte, bu kariyer için asgari eğitim gereksinimi bir lise eğitimidir. İşverenlerin çoğu, istihdamı takiben iş başında eğitim sağlayacaktır.

Eğitim Şartları Lise diploması; istihdamla sağlanan iş başında eğitim; odyolojide sertifika programları mevcut
Diğer gereklilikler Devlete göre değişir ve lisans, belgelendirme veya tescil içerebilir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Odyologlar için %16*
Yıllık Ortalama Maaş (2019) Odyoloji teknisyenleri için 40.440 TL**

Kaynaklar: *İşgücü İstatistikleri Bürosu; *

Maaşları Ne Kadar?

(ABD Haberleri ve Dünya Raporu), odyolojinin, 2013 yılında, şaşırtıcı derecede iyi bir maaş, fayda ve iyi istihdam durumu sunan çok açık olmayan bir kariyer yolu olarak tanımlanan on “gizli mücevher” kariyeri arasında yer aldığını bildirdi. Maaşlar bulundukları yere, işverene ve tahakkuk eden deneyim ve eğitim miktarına göre değişir. odyoloji teknisyenlerinin çoğunluğu Temmuz 2019’da yılda 24.476 ile 47.200 TL arasında kazanmıştır; Ancak, bu sadece 108 kişinin bildirdiğine dayanıyordu.

Gereksinimler

Amerikan Odyoloji Akademisi, bir odyoloji asistanı olarak bir kariyer için lise diploması veya eşdeğeri gerektiğini bildirmektedir. Ayrıca odyologlar asistanlarına yetkinlik temelli eğitim sağlamaktan sorumludur. Odyoloji asistanlarının gereksinimleri eyaletten ülkeye geniş ölçüde değişiklik gösterir. Bu nedenle aday adayların eğitim durumlarıyla ilgili olarak kendi eyaletlerindeki derece, lisans ve belgelendirme yasalarını dikkate alması gerekir.

En Popüler:  Robotik Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Çoğu odyoloji asistanı işverenlerinden uygulamalı eğitim alır ve işveren memnuniyeti için gerekli görevleri yapabileceklerini göstermeleri beklenir. Ancak, ek eğitim almak isteyen veya almak isteyen odyoloji asistanları teknik okullarda, kolejlerde ve hatta ordudan eğitim alabilir. Ayrıca bir Odyoloji Asistanı/İşitme Cihazı Uzmanı Tamamlama Sertifikası da dahil olmak üzere akredite edilmiş online programlar vardır.

Kariyer Bilgisi

İşverenleri işe alındıktan ve uygun şekilde eğitildikten sonra, odyoloji asistanları aşağıdakileri de içeren çeşitli görevleri gerçekleştirebilir:

  • Genel ofis ve büro işleri
  • Ekipman bakımı
  • Hasta hazırlık
  • Denge testi
  • Yenidoğan testi
  • İşitme testi yardımı
  • İşitme cihazı tamiri

Çalışma İstatistikleri Bürosu, doğrudan odyoloji asistanlarına ait verileri toplamazken, odyologların istihdamının 2018’den 2028’e kadar %16 artabileceğini ve bu da tüm mesleklerin ortalamasından çok daha hızlı olduğunu bildirmektedir. İşitme kaybının kümülatif olduğu ve genel olarak yaşlı nüfusu etkilediği ve işitme kaybının erken tespit edilmesinin çocuklarda işitme bozukluğunu test edebilen ve teşhis edebilen uzmanlar için bir talep oluşturduğu göz önüne alındığında, odyologlar bu alanda ortalamanın üzerinde bir iş artışı görebilir. Bu, tüm mesleklere kıyasla ortalamadan çok daha hızlı bir iş büyüme oranıdır.

Lise diploması’si olan kişiler odyoloji teknisyeni olabilirler. İş başında eğitim almayı bekleyebilirler. Bu kariyer alanına girmeyi planlayanlar için isteğe bağlı ortaöğretim sonrası eğitim verilmektedir. Bu, büyüyen bir yardım mesleğinde çalışmak isteyenler için iyi bir kariyer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu