Nükleer Mühendisi Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Nükleer Mühendis tanımı

Nükleer mühendisleri Ekipmanı tasarlayın ve nükleer santrallerde kullanılan işletme prosedürlerini oluşturun. Birçoğu aynı zamanda nükleer enerjiyi izleyen ve nükleer atıkları güvenli bir şekilde ele geçirmek ve elden çıkarmak için yöntemler bulan makineleri de işletmektedir.

Nükleer Mühendis Nasıl Olunur?

Lisans düzeyiLisans; ileri araştırma ve denetleme pozisyonları için yüksek lisans veya doktora
Derece Alan Nükleer bilim veya ilgili alan
Lisans/ BelgelendirmeKamu sektörü işleri lisans gerektirir
Deneyim Ruhsat için gerekli staj deneyimi
Önemli beceriler Detay odaklı; güçlü matematik ve problem çözme becerileri; Karmaşık makineleri çalıştırabilir
İş Büyümesi (2014-2024) %4 düşüş
Ortalama Yıllık Maaş (2015)TL 102.950

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Giriş seviyesindeki nükleer mühendislik pozisyonlarının çoğu lisans derecesi gerektirir. Ancak birçok gelişmiş araştırma veya denetleme işi sadece yüksek lisans veya doktora derecesine sahip kişiler tarafından kullanılabilir. Kamu sektöründe çalışan herhangi bir mühendis devlet tarafından lisanslanmalıdır. Lisans derecesi çoğu öğrencinin alması için dört ile beş yıl alır ve yüksek lisans veya doktora derecesi iki ile dört yıl arasında sürebilir. Bir lisans alma süreci eyaletten ülkeye değişir. Ancak mühendislerin bir testi geçmelerini ve belli bir süre stajyer olarak çalışmasını gerektirir. Öğrencilerin almaları gereken bazı dersler arasında mühendislik analizi, nükleer reaktör tasarımı, iyonlaştırıcı radyasyon ve nükleer reaktör mühendisliği yer almaktadır.

Nükleer mühendislerin detay odaklı olması ve problemleri bağımsız olarak çözebilmesi gerekiyor. Ayrıca karmaşık makineleri kullanabilmeleri ve güçlü bir matematik geçmişine sahip olmaları gerekir.

Kariyer ve Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre 2014-2024 döneminde yaklaşık %4’lük bir iş düşüşü bekleniyor. Kanser tedavisi ve nükleer tıptaki gelişmeler nedeniyle alanda bir miktar büyüme olabilir. Nükleer mühendisler için ortalama maaş, 2015 yılında yıllık olarak 102.950 liraydı.

En Popüler:  Elektronik Cihaz Teknisyeni Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Benzer Meslekler

Nükleer mühendis olmak isteyenler de bu alternatif kariyerleri düşünmek isteyebilirler. Diğer kamu hizmetleri ve altyapı projelerini tasarlamak isteyenler için, inşaat mühendisi iyi bir seçenek olabilir. İnşaat mühendisleri ihtiyaçları analiz eder, maliyetleri ve diğer faktörleri araştırır, inşaat malzemelerini test eder ve yollar, köprüler ve su arıtma tesisleri gibi tasarım yapılarını tasarlar. Ayrıca bütçelerini yönetir, anket prosedürlerini denetler ve altyapı onarımı ve değiştirme işlerini denetlerler.

İnşaat mühendislerinin inşaat mühendisliği veya ilgili alanlarda lisans derecesine sahip olmaları gerekir ve yüksek lisans derecesi kazanmak için devam etmiş olabilirler. Bütün devletler, belirli inşaat mühendislerinin lisansını gerektirir ve lisans şartları genellikle onaylı bir eğitim programının tamamlanmasını ve sınavların geçmesini de içerir. BLS, 2014-2024 yılları arasında %8’lik bir iş artışı beklemektedir ve bu da bu mühendislik alanında yaklaşık 24.000 yeni iş yaratılmasına neden olmuştur. 2015 yılında, inşaat mühendisleri için ortalama maaş, BLS verilerine göre 82.220 liraydı.

Nükleer enerjinin doğasını ve enerji ve maddenin özelliklerini ilginç bir şekilde araştırıyorsanız, bir kariyeri fizikçi. Fizikçiler, uzayın keşfi, gök cismi gelişimi, tıp teknolojisi, bilimsel yasalar ve enerji yaratma teorileri gibi alanlarda araştırma yaparlar. Genellikle yeni enerji türlerinin, lazer teknolojisinin, sağlık tedavilerinin, iletişim sistemlerinin ve elektronik cihazların gelişmesine yol açan yeni süreçler ve teoriler keşfederler.

Pek çok fizikçi pozisyonu, bilimsel uzmanlık alanında doktora derecesine ihtiyaç duyar. Ancak yüksek lisans derecesi, sağlık ve imalat endüstrisindeki araştırma ve geliştirme iş olanakları için bir derece alabilir. BLS rakamlarına göre, fizikçilerin istihdamında %8’lik bir artış öngörülüyor (2014-2024). BLS ayrıca bu bilim insanlarının 2015 yılında ortalama 111.580 TL gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Nükleer mühendisleri alana girmek için en az bir lisans derecesi gerektirir. Ancak, iş fırsatlarının önümüzdeki on yılda kıt olması bekleniyor.

En Popüler:  Sertifikalı Anestezi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu